Ako rozložiť nábytok v detskej izbe

Rozumne využiť každý centimeter miestnosti, no zároveň priestoru neubrať na príťažlivosti. Cieľ, ktorý nie je nesplniteľný. Aj malá detská izba sa dá navrhnúť tak, aby dokázala prijať veľkú detskú energiu. Zahrajme sa na architektov a pozrime sa spolu, aké máme možnosti.

 

Štvorcová detská izba

Môžete v miestnosti stáť celé hodiny, no ten správny nápad aj tak neprichádza? Vezmite si do ruky papier a ceruzku a na chvíľu si poďte s nami kresliť. Aby ste mohli detskú izbu v tvare štvorca zaopatriť nábytkom rovnomerne, je vhodné posteľ alebo postieľku umiestniť na stred miestnosti. Dajte prednosť nižším typom nábytkom, ktoré sú dieťaťu ľahko dostupné a priestor nepohltia. Zvlášť menšie detské izby je vhodné opticky presvetliť využitím nástenných zrkadiel alebo nábytku so zrkadlom. Zrkadlo je zároveň aj dekoratívnym prvkom.

 

Obdĺžniková detská izba

Ak zariaďujete detskú izbu v tvare obdĺžnika, usilujte sa postele alebo skrine umiestniť pozdĺž tej dlhšej steny. Vysoké, ale úzke skrine a policové systémy nezaberú na podlahe veľa miesta, no poskytnú vám veľa cenného úložného priestoru. Ak je to možné, písací stolík dieťaťu umiestnite do rohu miestnosti. Bude pôsobiť útulne. Závesný nábytok a skrine s posuvnými dverami vám umožnia získať pár centimetrov navyše.

 

Detský nábytok pre rôzne typy činností

Jedna zásada pri navrhovaní detskej izby platí bez ohľadu na jej pôdorys. Pri stenách rozmiestnite nábytok podľa činností, ktoré sa budú v danej časti detskej izby vykonávať. Jedna stena môže patriť hre a zábave, druhá leňošeniu a tretia štúdiu. Hračky alebo oblečenie, na ktoré vám neostalo miesto v skrini, môžete skladovať v úložnom priestore pod posteľou.

 

Izba pre jedno dieťa

Teší sa vaše dieťa z vlastnej izby? Centrom miestnosti býva väčšinou posteľ, ktorú môžete umiestniť do stredu miestnosti alebo pozdĺž steny. Posteľ musí byť dobre dostupná a zároveň nesmie zavadzať, napr. v prístupe ku skrini. Pokiaľ posteľ umiestnite pozdĺž steny, na protiľahlej stene sa môže nachádzať komoda a šatníková skriňa, ale pokojne aj pracovný kútik. Častým riešením je pracovný kútik hneď pod oknom, kde dopadá dostatok prirodzeného svetla. V rohu miestnosti môže mať dieťa svoj herný kútik, knižnicu, obľúbené kreslo, hojdacie závesné kreslo alebo sedací vak. Obľúbené sú aj látkové stany, ktoré tiež najlepšie vyniknú v kúte.

 

Keď sa o izbu delia dvaja...

Je zrejmé, že sa v detskej izbe vaše deti občas pohádajú a budú si chcieť vydobyť svoje územie a pravidlá. Preto je vhodné nábytok v detskej izbe rozložiť tak, aby si deti dokázali lepšie kontrolovať svoje zóny. Jedna posteľ v ľavom rohu miestnosti, druhá posteľ v pravom rohu miestnosti. Za posteľou sa môže nachádzať vlastná skriňa alebo otvorené police na hračky a knihy.

Medzi postele môžete umiestniť dvojitý pracovný stôl, ale pokojne aj dve kreslá a stolík, kde spolu súrodenci môžu diskutovať či prijímať v izbe návštevy. Pokiaľ je miesta v izbe málo, riešením sú poschodové postele alebo postele s výsuvným lôžkom. Väčší súrodenci však už s takýmto nápadom nemusia byť stotožnení.

Pri rozmiestňovaní nábytku myslite na to, že čím viac detí žije v detskej izbe, tým viac úložného priestoru budú potrebovať, a to sa týka nielen priestoru v skrini, ale aj v komode či na pracovnom stole. Herná zóna preto často býva vyčlenená v strede miestnosti a tvorí ju len pohodlný koberec, prípadne sedacie vaky. Pokiaľ žijete v byte, šatníkovú skriňu umiestnite k stene, o ktorú sa delíte so susedmi. Skvele zaizoluje zvuky džungle, ktoré sa z detskej izby občas ozývajú.

 

Tipy, ako mať z detskej izby funkčný a bezpečný priestor:

  • Detskú posteľ umiestnite a zabezpečte tak, aby z nej dieťa počas spánku alebo hrania nespadlo.
  • Vytvorte dieťaťu oddelený pracovný priestor, ktorý bude tvoriť písací stôl a stolička, prípadne police na školské pomôcky.
  • Každá zóna v detskej izbe musí byť vhodne osvetlená.
  • Využite tzv. rastúci nábytok, ktorý sa dá prispôsobiť výške a potrebám dieťaťa.
  • Nábytok musí byť stabilný a pre deti bezpečný.

 

Ešte stále sa zariaďovania detskej izby bojíte? Prezrite si našu ponuku nábytku do detskej izby a inšpirácia sa určite dostaví.