Prečo je výber správnej stoličky pre dieťa taký dôležitý?

Prečo je výber správnej stoličky pre dieťa taký dôležitý?

Mnohí z nás si pamätajú časy na základnej alebo materskej škole, keď sme celé hodiny sedeli na tvrdých nepohodlných stoličkách. Dnes vieme, že to, na čom dieťa sedí, má veľký význam pre jeho zdravie a pohodlie. Výber správnej stoličky pre deti školského a predškolského veku nie je len otázkou pohodlia, ale je kľúčový pre ich zdravý vývoj. Prečo je to také dôležité a aké otázky by ste mali zohľadniť pri výbere stoličky pre vaše dieťa?

Vplyv nevhodných stoličiek na zdravie detí

Nesprávny výber stoličky môže u detí viesť k mnohým zdravotným komplikáciám. Po prvé, nepohodlné stoličky u detí spôsobujú bolesti chrbta a krčnej chrbtice, čo môže v budúcnosti viesť k ďalším ťažkostiam. Problémy s chrbticou má 70 % slovenských detí v predškolskom a školskom veku. Deti trávia veľa hodín denne sedením v školských laviciach, doma za písacím stolom alebo pri počítačových hrách. Preto by stoličky, na ktorých sedia, mali byť ergonomické a prispôsobené ich veľkosti a výške.

Nevhodne navrhnuté stoličky môžu rovnako viesť k problémom s držaním tela! Deti, ktoré dlho sedia v nesprávnej polohe si osvoja zlé návyky, vzniká lordóza, kyfóza (tzv. guľatý chrbát) či rôzne ďalšie zakrivenia chrbtice, ktoré v budúcnosti narušia fyzické držanie tela. Preto je dôležité vybrať stoličku, ktorá umožní vášmu dieťaťu sedieť v správnej polohe.

Vlastnosti vhodnej stoličky pre deti

Nasledujúce vlastnosti sú dôležité pri výbere správnej stoličky pre školské a predškolské deti.

Ergonómia: Stolička by mala byť ergonomická, to znamená, že by mala byť prispôsobená tvaru chrbtice. Je dôležité, aby stolička mala nastaviteľnú výšku sedadla, čo umožňuje prispôsobiť ju individuálnym potrebám dieťaťa.

Opierka chrbta: Stolička musí poskytovať primeranú oporu. Dobre profilované operadlo by malo byť dostatočne vysoké, aby dosahovalo maximálnu výšku lopatiek a tým pádom umožňuje „pracovať“ hornej časti chrbtici.

Materiál: Materiál, z ktorého je stolička vyrobená, by sa mal ľahko čistiť a mal by byť odolný. Pri výbere stoličky pre dieťa stojí za to venovať pozornosť tomu, či je materiál bez škodlivých látok. Okrem toho sú niektoré látky ohňuvzdorné, ako napríklad látka Jasmine.

Stabilita: Stolička musí byť stabilná, bezpečná a pevná, aby sa predišlo náhodným pádom.

Možnosť "aktívneho sedenia":  Chrbtica najviac trpí na nehybnosť, preto je dôležité mať flexibilný sedák, ktorý umožňuje bezpečné "hojdanie".

Prispôsobenie: Príliš polohovateľné stoličky môžu uškodiť dieťaťu, pretože pri raste potrebuje časom chrbtica inú výšku operadla. Dieťa sa naučí chybne držať telo, a tým prehlbovať nesprávne formovanie návykov. Oveľa lepšie sú stoličky, ktoré sú prispôsobené presnej výške dieťaťa. 

 

Stoličky Entelo - ideálne riešenie pre deti

Entelo si uvedomuje dôležitosť výberu detských stoličiek a ponúka produkty, ktoré spĺňajú všetky vyššie uvedené kritériá. Stoličky Entelo sú ergonomické, pohodlné a stabilné. V projekte „Dobrá stolička“ sa spojil tím vedcov z oblasti ortopédie, ergonómie, fyzioterapie a biomechaniky. Poslaním spoločnosti je vytvárať inovatívne produkty, ktoré zabezpečia správny vývoj chrbtice a zastavia neustále narastajúce množstvo chýb a defektov držania tela u detí, dospievajúcich a dospelých. Najväčší dôraz sa kladie na spoluprácu s vedou a efekt tohto projektu je v konečnom dôsledku odetý do moderného dizajnu.

Spoločnosť pri výrobe produktov dbá na kvalitu, pevnosť a dizajnové parametre použitých materiálov. Pravidelne ich podrobuje pevnostným skúškam v špecializovaných výskumných laboratóriách, čím zabezpečuje odolnosť, komfort a spokojnosť užívateľa. Stoličky sa vyrábajú podľa európskych noriem. Sedadlá Good Chairs boli navrhnuté na základe normy PN-EN 1729 a testované na odolnosť v súlade s normou PN-EN 1335.

Vďaka rôznym modelom sa stolička prispôsobuje veku a výške dieťaťa, čo pomôže udržať správne držanie tela a chrbtice. Pri výbere vhodnej veľkosti by ste mali brať do úvahy výšku dieťaťa a výšku pracovnej dosky.

Veľkosť stoličky

Výška dieťaťa (cm)

Výška pracovnej dosky (cm)

3

119-142

63-69

4

133-159

63-69

5

146-176.5

70-83

 

Správne vybraná stolička - v súlade s vyššie uvedenými kategóriami bude nielen pohodlná a krásna, ale tiež vytvorí návyk na správne sedenie.

Stručne povedané, výber správnej stoličky pre deti školského a predškolského veku má veľký význam pre ich zdravie a pohodlie! Stoličky Entelo, zapojené do projektu „Dobrá stolička“, sú výborným riešením, ktoré splní očakávania detí aj rodičov. Deti sa vďaka nim budú môcť učiť a hrať v pohodlných a zdravých podmienkach. História vzniku dokazuje odhodlanie značky Entelo starať sa o zdravý vývoj tých najmenších.