BÝVAME PODĽA FENG SHUI

FENG SHUI – (vietor a voda) čínske umenie geomantie, čiže výkladu prúdenia a smerovania zemských a atmosférických síl a jinových a jangových energetických smerovaní s cieľom nájsť najvhodnejšie miesto na pobyt človeka v danom prostredí.

Číňania vedia už dlhé stáročia, že pokiaľ sú veci usporiadané správnym spôsobom, môžu ovplyvniť kvalitu nášho života. Vraj závisí od toho, aký je priestor silný a koľko energie dokážeme z neho získať. Dokáže ovplyvniť zdravie, kariéru či vzťahy. Podstatné je vniesť do priestoru pozitívnu energiu, ktorá bude v priestore voľne plynúť.

1_1

2_1

Podľa FENG SHUI existujú 3 druhy energie, ktoré ovplyvňujú náš život, zdravie a bývanie. Táto energia sa nazýva QI. Energia QI je nitkou, ktorá je spojená s človekom, jeho prostredím kde býva a kde pracuje. Energia je prepojená s miestom kde sa nachádza jeho bývanie, s horami, či riekami, ktoré sú v jeho okolí. Všade okolo nás prúdi energia, ktorá nám dáva silu a veľmi citlivo reaguje na zmeny, ktoré sa dejú okolo nás. Keď sa naruší tok energie do nášho priestoru, odrazí sa to v našom živote. Dlhodobý nedostatok energie v priestore kde bývame alebo pracujeme sa začne prejavovať nechuťou pracovať, únavou a v mnohých prípadoch aj chorobami. V priestore s dostatočným prísunom energie dokážeme s radosťou pracovať, máme pocit pohody a bezpečia

Energiu QI rozdeľujeme na:

 1. energiu QI človeka REN
 2. energiu QI neba TIAN
 3. energiu QI zeme DÍ

1. Energia QI človeka( REN) je ovplyvnená 3 faktormi: 

 • astrológiou (dátum kedy sme sa narodili)
 • typológiou ( aký tip energie prevláda u človeka JIN alebo JANG)
 • charakterom ( charakteristické znaky človeka)

2. Energia QI neba ( TIAN) je ovplyvnená 3 faktormi: 

 • TONG Shu- (čínsky almanach, ktorý obsahuje informácie z astrológii a numerológii)
 •  hviezdy (energia lietajúcich hviezd)
 • astrológioa

3. Energia QI zeme (DÍ) je ovplyvnená viacerými faktormi:

 • podložie– kde sa nachádza priestor (byt, dom , kancelária, podnik, …)
 • pôdorys nehnuteľnosti– aký má tvar
 • sektory –  hodnota energie v jednotlivých sektoroch priestoru
 • analýzy – Fei xing – vstup do priestoru, GPZ- geopatogénne zóny, analýza kompasom(zameranie nehnuteľnosti na pozemku), štúdia Jin-jang ( druh energie v priestore), škola tvarov ( nasmerovanie hladkého priebehu toku energie)

Prestavba domu či bytu, premiestnenie nábytku, zmena farby stien či vnášanie nových i starých vecí do nášho domova znamená podľa FENG SHUI zmenu prúdenia energie.

Ak túžite urobiť zmenu vo svojom živote, skúste zmeniť farby. Je to zároveň aj najjednoduchšia cesta ako zmeniť energiu v priestore kde bývate alebo pracujete. Každá farba predstavuje jeden z  piatich prvkov vo feng shui: oheň, zem, kov, voda a drevo.

Element ohňa – všetky odtiene červenej, sýto oranžová farba, ružová a purpurová

 

Tieto farby Vám prinesú energiu na podporu vašej kariéry, uznanie, energiu prosperity. Podporia sexuálnu energiu, zvýšia tok kreativity a pocitu vnútorného tepla. Umiestnenie energie ohňa je vhodné na JUH a Severo – východ. Oblasti kde sa neodporúča energia ohňa je Západ, Severo – západ, Východ a Juho – východ.
Dekorácie, ktoré predstavujú element ohňa sú napríklad sviečky (predovšetkým červené), obrazy s foto tématikou ohňa alebo slnka, krb, červené koberce, závesy a pod.

3_1

4_1

Element dreva – farba  zelená, všetky jej odtiene a tmavohnedá

 

Správny tok energie dreva vám prinesie energiu na podporu zdravia a vitality, hojnosti a rastu. Používa sa na podporu bohatstva a prosperity. Umiestnenie energie je vhodné na Východ, Juho –  východ a Juh. Oblasti kde sa neodporúča energia dreva je Sever, Západ a Severo – západ.
Dekorácie, ktoré predstavujú element dreva sú zdravé kvety, rastliny stromovitého typu (čínska ruža, fikus benjamín) obrazy s foto-vyobrazením stromov/lesa, drevené masívne stoly, nábytok z dreva, doplnky v zelenej farbe a pod.

5

Element vody – farba čierna, modrá a všetky jej odtiene 

 

Správny balans energie vody, Vám prinesie osviežujúcu energiu pokoja, čistoty, sviežosti, harmonickú atmosféru a podporu bohatstva. Umiestnenie energie vody je vhodné na Sever, Juho – východ a Východ. Oblasti, kde sa nedoporučuje používať element vody sú Juho –  západ, Juh, Západ, Severo – západ, Severo – východ.
Dekorácie, ktoré predstavujú element vody sú fontánky, akvária, obrazy alebo fotografie s vyobrazením vody, doplnky v modrej farbe, závesy, koberce, vankúše a pod.

6

Element kovu – farby sivá, biela, strieborná, medená a zlatá

 

Element kovu Vám prinesie kvalitu presnosti, precíznosti, efektivity a zvýši vám vnímavosť. Umiestnenie energie kovu je vhodné na Západ,  Severo – západ a Sever. Oblasti kde sa nedoporučuje používať element kovu sú Východ a Juho – východ.
Dekorácie, ktoré predstavujú element kovu sú misy na ovocie, kryštál, mosadzné či medené rámy na obrazoch, vázy, sochy, rôzne doplnky z kovu. Obrazy Eiffelovej veže, alebo s tématikou veľkých stavieb, budov či chrámov.

7_1

8_1

Element zeme –  svetlé odtiene  žltej, oranžovej, hnedej, slonovinová kosť a béžová

 

Element zeme Vám vnesie do domova stabilitu, pocit zázemia a rovnováhy.  Pomôže Vám vytvoriť silný pocit bezpečia, stabilné  rodinné i pracovné vzťahy. Element zeme je potrebný v každom priestore pre udržiavanie zdravia, vnútornej rovnováhy i harmónie. Umiestnenie energie zeme je vhodné na Juho – západ, Severo – východ a do centra. Oblasti kde sa nedoporučuje používať element zeme je Sever, Juho – východ a východ.
Dekorácie, ktoré predstavujú element zeme sú kamene, keramické vázy, porcelán, obrazy s úrodnými poliami, fotografie s krajinami, doplnky z hliny, koberce, závesy a textílie v zemitých farbách.

9

10_1

Vo FENG SHUI nie je nič ponechané na náhodu, preto je nutné ho vykonávať s presnosťou. Má svoje znalosti, ktoré je potrebné dodržiavať tak, aby mohli byť zárukou dosiahnutia požadovaného výsledku. Potom Vám dokáže do života vniesť radosť a harmóniu. Pomáha pri nadobúdaní bohatstva, rodinného života, vzťahov i zdravia. FENG SHUI Vám dáva možnosť urobiť Váš život spokojnejší, šťastnejší, naplnený radosťou, láskou a pohodou. Pre jednoduché dosiahnutie takéhoto výsledku je pracovať práve so spomenutými 5 elementami.