Feng šuej a tvary nábytku: takto ich harmonicky skombinujete

Feng šuej je stará čínska náuka, ktorá pomáha vytvárať v obytných a pracovných priestoroch harmóniu a pohodu. Pracuje so svetovými stranami, so zónami, ktoré sa týkajú jednotlivých oblastí života, a s farbami, no nemenej dôležité sú aj tvary nábytku a doplnkov, ktoré sú spojené s prírodnými živlami. Ak chcete v jednotlivých miestnostiach dosiahnuť harmonický stav, mali by ste do každej izby vniesť všetkých päť živlov: zem, kov, vodu, drevo aj oheň. Pozrime sa bližšie na ich tvary, konkrétnu podobu a pôsobenie.


Zem – nábytok v tvare štvoruholníka

Predmety v tvare štvorcov, kvádrov a štvoruholníkov symbolizujú zem a zdravie – najmä ak sa „držia pri zemi“ a nesiahajú do výšky. Môže to byť koberec v zemitých farbách ako je hnedá, tlmená žltá a oranžová, ale aj konferenčný stolík so štvorcovou doskou alebo sedacia súprava hnedej farby a hranatých tvarov. Tento tvar je prirodzený a bežný pre väčšie kusy nábytku, od ktorých očakávame relax, stabilitu a „uzemnenie“ – sedačky, postele či veľké jedálenské stoly. Miestnosť, v ktorej je priveľa hranatého nábytku, je vhodné zjemniť doplnkami okrúhlych a nepravidelných tvarov.

2

Kov – okrúhle a zaoblené tvary

Kov sa vo feng šuej spája s tvarom kruhu a gule a s bielou a sivou farbou, a tiež so všetkými odtieňmi kovov (zlatá, strieborná, medená). Zaoblené predmety s kovovým leskom oživia každú miestnosť. V kuchyni ich môžeme nájsť v podobe okrúhleho drezu či zaobleného príručného stolíka s kolieskami. Okrúhla taburetka s kovovými nohami poslúži v kúpeľni, v predsieni aj na balkóne. Pôvabný okrúhly stolík je ako stvorený do detskej izby – neskôr môže fungovať aj ako odkladací stolík. Zaoblená farebná taburetka spestrí študentskú izbu, obývačku aj pracovňu. Kov sa vo feng šuej spája s pokojnou, sústredenou a kreatívnou mysľou. Prvky kovu by preto nemali chýbať vo vašej domácej kancelárii alebo pracovnom kútiku.

3

Voda – vlny a nepravidelné tvary

Voda sa vo feng šuej spája so zónou kariéry a s modrou a čiernou farbou. Nakoľko ide o veľmi dynamický živel, neodporúča sa pridávať množstvo vodných prvkov do spálne – naopak, v miestnostiach, kde chcete posilniť prúdenie energie, je tento živel vítaný. Rovnako ako v prírode, aj v našich domovoch reprezentujú vodu nepravidelné tvary, pripomínajúce meandrujúce rieky a potôčiky, ako aj morské vlny. Symbolom vody môže byť koberec s vlnkami či koberec s abstraktným, nepravidelným vzorom, sedací vak, ktorý ľahko mení tvar, polička nepravidelného tvaru alebo skrinka s originálnymi nožičkami.

4

Drevo – vysoký a úzky nábytok a doplnky

Drevo vo feng šuej reprezentuje rýchly rast, rozmach a dynamiku a spája sa so zónou rodiny a blahobytu. Jeho typickým symbolom je rýchlo rastúci bambus a farbou dreva sú odtiene zelenej a modrozelenej. Nábytok, ktorý vnesie do vášho domova element dreva, by mal byť vysoký a úzky ako strom. Môže to byť regál či vitrína alebo vysoké svietidlo či vešiak. Živé rastliny v kvetináčoch vnesú element dreva do akéhokoľvek interiéru a ich ďalšou výhodou je, že zmiernia ostré hrany nábytku, ktorý reprezentuje element zeme.

5

Oheň – doplnky v tvare trojuholníka

Oheň je výrazný živel, ktorý do interiérov vnáša aktívnu energiu, teplo a vášeň – predmety s elementom ohňa sa preto zvyknú využívať striedmo, ako doplnkové prvky. Oheň sa spája so zónou úspechu a slávy a so žiarivou červenou a oranžovou farbou. Symbolom ohňa je trojuholník a pyramída. Vo vašom interiéri môže oheň reprezentovať akýkoľvek nábytok, obsahujúci tvar trojuholníka – napríklad detská posteľ, polička alebo regál či špicatý sedací vak. Môžete ho prepašovať aj do kúpeľne a wc – stačí do nich umiestniť farebné, voňavé sviečky v tvare pyramídy.

6

P.S.: Potrebujete viac informácií o nábytku, ktorý máme v ponuke, alebo o spôsobe dodania tovaru? Radi vám pomôžeme. Kontaktujte nás e-mailom či telefonicky alebo využite náš chat v pravom dolnom rohu vašej obrazovky.