Ako vytvoriť nadčasové detské a študentské izby

Detská a študentská izba je zvyčajne multifunkčná. Musí byť priestorom na spánok, štúdium, hru a rozvíjanie osobnosti. Pri výbere nábytku do detskej izby nezabudnite na tento multifunkčný účel a vyberajte nábytok, ktorý uspokojí všetky potreby vášho dieťaťa. Medzi najzákladnejšie veci patrí posteľ, úložný priestor a písací stôl so stoličkou.

Vyberajte nenápadné farby detského nábytku

Výber farebnej schémy, ktorá bude rezonovať v interiéri detskej a študentskej izby, je jednoduchý aj s minimálnym úsilím. Vyberte si tri farby, napríklad čiernu, bielu a žltú, a použite ich pri dolaďovaní nábytku, doplnkov aj na stenách. Mohli by ste napríklad mať biele steny s jednou kontrastnou žltou alebo čiernou. Pri doplnkoch napríklad biele a čierne prestieradlá so žltými kontrastnými vankúšmi rozmiestnenými okolo.

Toto je len odporúčanie dizajnérov pre farebnú schému, samozrejme, môžete si vybrať akékoľvek iné farby, ktoré sa vám páčia. Práca s kontrastnými farbami má tendenciu fungovať synergicky. 

Výber dokonalých farieb a odtieňov do detských izieb je nesmierne dôležité. Vďaka farbám môžete predĺžiť životnosť štýlu miestnosti a zvýšiť význam prostredia pri spánku, pokoji alebo kreativite dieťaťa.

V súčasnosti medzi najobľúbenejšie farby patria neutrálne modré. Dievčatá sa v takej izbe necítia stiesnene a chlapcov takáto farba zjemňuje. Dizajnéri určite odporúčajú skôr neutrálne farby než farby so silným akcentom, napríklad námornícku modrú či oranžovú. Rovnako odporúčajú vyhnúť sa zeleným a červeným odtieňom, pretože môžu stimulovať impulzivitu detí. Ak by bola farba príliš silná, možno by ste po čase zistili, že sa dieťaťu zle zaspáva. 

Nájdite detskej izbe funkčnosť

Pri výbere detského nábytku je najvhodnejšie uvažovať nad tým, ako by priestor v izbe mal fungovať. Bude vaše dieťa veľa študovať? Rado sa hrá s hračkami na podlahe? Chcete pre dieťa vytvoriť atmsoféru pokoja a oddychu? Akonáhle budete vedieť, aký účel má izba mať, môžete sa pustiť do výberu nábytku a podlahy.

O celkovom dojme rozhodujú malé detaily, ktoré skutočne dotvárajú miestnosť. Nemusíte nakupovať drahé doplnky, stačí napríklad vkusný záves s praktickým uchytením, skrinka na kľúče, regál na živé kvety alebo čokoľvek, čo by ste vo svojej izbe ocenili.

Nadčasové osvetlenie detskej izby

Osvetlenie podľa nálady vašich detí je kľúčovou životnou lekciou. Či už zaspávajú v posteli pri seriáli alebo sa dlho do noci učia, budú vyhľadávať adaptibilné svetlo, ktoré nebude veľmi agresívne a rozhodne bude vyvolávať pocit útulnosti. Dizajnové svetlá sú výborným spestrením izby, opatrne však s ich kombináciou s inými štýlovými prvkami v rámci priestoru. 

Zariadenie detskej izby je komplikovaná záležitosť. 

Deti menia často svoj názor a vyrastajú tak rýchlo, že organizácia ich izieb podľa ich obľúbenej témy alebo aktuálne obľúbených hračiek naozaj nie je efektívne rozhodnutie. Pokiaľ ide o organizáciu detských izieb, oplatí sa venovať viac času plánovaniu a skúmaniu farieb, trendov, nábytku a vzorov pred tým, ako pristúpite k rekonštrukcii. Ušetrí vám to nemalé financie – nadčasovým dizajnom potešíte nielen deti, ale aj seba a vašich hostí.

Nábytok v škandinávskom štýle má najčastejšie svetlú alebo bielu farbu a jednoduché tvary, ktoré vyhovujú detským izbám. Detské izby potrebujú vhodné možnosti na uloženie kníh, hračiek a doplnkového oblečenia; tiež písací stôl na domáce úlohy, ktorý poslúži rovnako ako malý detský stolík. Podľa odborníkov je tiež vhodné, aby ste deťom jednoznačne vymedzili priestor, kde sa môžu hrať, podľa potreby ho rozširovali alebo zmenšovali až do miery, keď dieťa takýto priestor nebude potrebovať.

Izba pre študentov má byť unikátna

Pokúsiť sa zariadiť izbu pre vašich tínedžerov je už náročnejšia výzva. Mala by byť príťažlivá pre vaše deti, no zároveň dostatočne koherentná s inými izbami vášho domova. Miestnosť musí byť dostatočne funkčná, aby sa dokázala vyrovnať s domácimi úlohami a elektronikou, s dostatočným úložným priestorom na ukrytie mimoškolských problémov a obľúbených hračiek z detstva. Vybavenie je rovnako finančné náročné ako pri deťoch, preto by táto miestnosť mala vydržať dlhšie ako pár rokov.

Pri výbere študentského nábytku skúste vybrať produkty, ktoré sú nadčasové – ako v tvare, tak aj v štýle a farbe. Nábytok so svetlými farbami a minimalistickom dizajne dobre funguje vo viacerých témach izby, od retro až po bohémsky štýl. Elegantný biely nábytok bude vyzerať čisto a súdržne, zatiaľ čo drevený nábytok v klasickom dizajne vnáša do priestoru organický dojem. Týmto spôsobom môže byť nábytok doplnený tak, aby zohľadňoval trendy, ktoré prichádzajú a odchádzajú, a aby vyzeral sofistikovanejšie, keď váš dospievajúci potomok vyrastie.

Dôležitá vlastnosť detskej a študentskej izby

Extra voľné miesto a úložný priestor sú najdôležitejšími parametrami v spálňach detí a dospievajúcich. Poskytuje nekonečné možnosti skryť neporiadok, rozrobenú prácu a hračky za pár minút, zatiaľ čo izba stále vyzerá elegantne a kompaktne. V detskej izbe vyskúšajte trojstupňový bočný stolík, nástenné jednotky a vertikálne riešenia, ako sú plávajúce police a háčiky. 

 

Knižnica naplnená menšími košmi je jednoduchým spôsobom, ako ukryť pomôcky na otvorených policiach. Ak má vaše dieťa záľubu v udržiavaní vecí v poriadku a čistote, otvorené police knižnice im tiež poskytujú príležitosť ukázať svoje obľúbené drobnosti, športové trofeje a ďalšie osobné veci.

Existuje veľa spôsobov, ako môžete získať rafinovanosť a kreativitu a vložiť do detskej izby atmosféru a osobnosť. Aj keď nie ste príliš kreatívni, môžete tiež hľadať inšpiráciu na našom webe a potom si jednoducho vybrať najvhodnejšie odborné rady.