Ako vyberať detské matrace – 4 praktické rady


Detská posteľ už čaká na vašu dcéru či syna, no ešte stále si lámete hlavu s výberom matraca? Pri výbere matracov do detských postelí je potrebné zohľadniť viacero faktorov. Prinášame vám štyri rady, ako vybrať pre vaše ratolesti ideálne detské matrace, na ktorých sa im bude dobre spať – čo vzápätí podporí ich zdravý rast a ušetrí vám starosti, a to minimálne na 5-7 rokov. Po uplynutí tejto doby by ste matrac mali vymeniť.

Vyhnite sa príliš mäkkým matracom

Detská chrbtica sa neustále vyvíja a preto potrebuje v noci náležitú oporu. Tú jej neposkytne mäkký matrac, do ktorého sa dieťa bude prepadávať (čo škodí najmä bedrovej chrbtici) ani anatomický matrac s rôznymi zónami tvrdosti. Pre deti sú ideálne stredne tvrdé matrace, ktoré majú stupeň tvrdosti 3 alebo 4 (z 5-úrovňovej stupnice). Pre väčšie deti s vyššou hmotnosťou sú vhodnejšie tvrdšie matrace, nie však príliš tvrdé.

Tip: V prípade, že sa neviete rozhodnúť pre adekvátny stupeň tvrdosti, investujte do obojstranného matraca, ktorý má jednu stranu mäkšiu a druhú tvrdšiu.

2

Zamerajte sa na hypoalergénne materiály

Pri výbere matracov uprednostňujte kvalitné materiály, ktoré zabezpečia najvyššiu možnú mieru priedušnosti a hygieny. Detské matrace by nemali obsahovať žiadne lepidlá, ktoré by sa mohli uvoľňovať počas spánku dieťaťa a ohrozovať jeho zdravie – zamerajte sa na matrace s nelepenou konštrukciou a certifikátmi kvality (OEKO-TEX standard), od overených výrobcov. Vhodným materiálom výplne detských matracov sú prírodné kokosové vlákna, alebo studená pena, ktorých výhodou je, že rýchlo odvádzajú vlhkosť a teplo. Pre deti sú vhodné aj pružinové matrace (najmä taštičkové) a latexové matrace (v prípade, že dieťa netrpí alergiou na latex).

3

Zvoľte si matrac, ktorý má jednoduchú údržbu

Najmä pri mladších deťoch oceníte, ak bude matrac jednoduchý na údržbu. Znamená to predovšetkým to, že by to mal byť matrac, ktorý má snímateľný poťah, ktorý môžete pravidelne prať na vyšších teplotách (60 °C), aby ste sa zbavili baktérií a roztočov. Bonusom je antistatická a antimykotická úprava, ku ktorej prispievajú strieborné vlákna, zapracované do poťahu. Poťah by mal byť priedušný a nemal by sa prehrievať – uprednostňujte matrace, ktorých poťah je vyrobený prevažne z bavlny a viskózy.

Tip: Ak má vaše dieťa citlivú pokožku, zainvestujte do matraca s poťahom, ktorý obsahuje výťažky z aloe vera – obsahuje enzýmy, minerály a aminokyseliny, ktoré sú šetrné k senzitívnej detskej pokožke a podporujú zdravý spánok.

4

Pri výbere matraca nezabudnite na vhodný rošt

Na to, aby ste využili plný potenciál vašich matracov, potrebujete aj vhodne zvolené rošty. Matrace, ktoré sú samé o sebe veľmi pružné, je vhodné kombinovať s pevnými latkovými roštmi. Drevené latky sú pospájané páskou a poskytnú vhodnú oporu pre klasické pružinové a moderné taštičkové matrace, ktoré zvyknú byť vyššie, než bezpružinové matrace. Pre penové a latexové matrace, ktoré sú hutnejšie a nižšie, sú vhodné pružné lamelové rošty, ktoré by mali mať minimálne 28 lamiel. Ak majú vaše deti problémy s chrbticou, pre zvýšený komfort vám odporúčame zainvestovať do polohovateľného lamelového roštu.

5

P.S.: Potrebujete viac informácií o matracoch pre deti, ktoré máme v ponuke, alebo o spôsobe dodania tovaru? Radi vám pomôžeme. Kontaktujte nás e-mailom či telefonicky alebo využite náš chat v pravom dolnom rohu vašej obrazovky.