Stolička je základom zdravej detskej chrbtice. Viete, ako ju vybrať?

Každý rodič chce, aby bolo jeho dieťa zdravé. Napriek tomu má však väčšina detí v školskom veku problémy s držaním tela. Dôvodom je sedavý životný štýl, trávenie času za počítačom a málo pohybu. Zdravému vývinu chrbtice vášho dieťaťa však výrazne napomôže správny výber stoličky.

detská stolička mojnabytok

Stolička by mala kopírovať tvar chrbtice

Výrobcovia, ktorí sa snažia predať svoje produkty, k nim väčšinou pridajú jedno moderné slovo: ortopedické. Nie vždy je to však pravda, nie každá stolička je pre zdravie detí vhodná. Ich chrbtica nie je v tomto veku dostatočne silná, preto je veľmi dôležité, aby sa jej zakrivenie nemenilo a aby na ňu nebol vyvíjaný prílišný tlak. Inak sa môžete stretnúť s ďalším moderným slovom: skolióza.

Ortopedické stoličky sa svojím tvarom, výškou a sklonom prispôsobujú chrbtici dieťaťa a umožňujú mu sedieť v čo najpohodlnejšej a najzdravšej polohe. Takéto stoličky zvyknú byť vybavené opierkami hlavy a regulátorom sklonu operadla a sedadla. Ideálnu výšku na sedenie dosiahnete vtedy, ak sú nohy na zemi a kolená sú ohnuté pod uhlom 90 stupňov. Niektorí výrobcovia preto vybavili detské stoličky kovovým stojanom na nohy pre najmenších, ktorý pomáha udržať nohy a celé telo v ideálnej pozícii.

Kvalitou sedenia vašich detí by ste sa mali zaoberať už od malička. Hoci sa deti nevyvíjajú rovnako, všeobecne sa dá povedať, že rastúcu stoličku by mali mať deti už od dvoch rokov. Nečakajte na to, kedy pôjdu do školy, správne sedieť by mali vedieť aj v predškolskom veku. Deti si v tomto veku rady kreslia, veľa času trávia aj pri jedení či prvých spoločenských hrách, kvalitné sedenie je pre nich teda rovnako dôležité.

Nábytok, ktorý rastie s deťmi

Deti rastú ako z vody, preto by sa stolička mala priebežne prispôsobovať meniacej sa postave. Dôležité preto je, aby sa jej výška dala prispôsobiť výške dieťaťa tak, aby nohy vždy dosiahli na podlahu v správnom uhle a neviseli. Podstatná je aj hĺbka sedenia, čiže vzdialenosť chrbtovej opierky od prednej hrany sedadla – chrbát by mal byť celou plochou opretý o opierku stoličky.

Správne sedenia však neovplyvňuje iba stolička. Dieťa sa polohou tela prispôsobuje aj stolu, pred ktorým sedí. Ak bude stôl príliš vysoko, bude musieť zbytočne dvíhať ramená, ak bude však prinízko, rýchlo sa začne hrbiť. Výška stola by sa preto mala prispôsobovať výške dieťaťa rovnako ako stolička. Riešením je zakúpenie stola s výškovo nastaviteľnou pracovnou doskou.

Systém na nastavenie výšky sedadla by mal byť jednoduchý a hlavne bezpečný. Stolička na kolieskach umožní dieťaťu prisunúť sa k stolu tak, ako potrebuje. Čo sa týka materiálu, najvhodnejšou voľbou je pohodlná dýchajúca látka či sieťovina, ktorá umožňuje vzduchu cirkulovať. Rastúci nábytok je v dnešnej dobe veľmi rozšírený, preto by ste s jeho hľadaním nemali mať žiaden problém.