Malá, ale vysoko efektívna záhrada

Milovníci prírody často snívajú o vlastnej veľkej záhrade, v ktorej môžu tráviť všetky voľné chvíle v spoločnosti rodiny a známych. Nie každý však vlastní obrovský pozemok, na ktorý sa zmestí rodinný dom s bazénom, veľkou terasou, záhradným domčekom a ešte aj s priestorom pre záhradku plnú farebných kvetín, okrasných kríkov a stromov.

Aj v prípade, že je záhrada maličká a tvorí ju len niekoľko metrov štvorcových, plány o vysnívanej záhrade nemusíte zahodiť, stačí staviť na správny dizajn. Trik optického zväčšenia záhrady spočíva v tom, že záhradu rozdelíte na zóny. K jej dokonalému vzhľadu vám pomôže správne usporiadanie, zmysel pre kreativitu a dobrý nápad.

Zóna kvetov a terás

Podstatné je, aby sme priestor záhrady správne rozdelili, tak, aby bolo rozdelenie čo najjednoduchšie. Členenie malej plochy je možné dosiahnuť tým, že rastliny budú spolu vytvárať zmysluplný celok. Celok alebo akúsi symfóniu, v ktorej budú tiché a hlasné tóny. Určite sa vyhnite výškovo rovnakým rastlinám, ktoré budú pôsobiť jednotvárne a jednoliato. Môžete tým dosiahnuť nežiadaný neestetický vzhľad. Stavte radšej na kombináciu vyšších a nižších rastlín, ktoré navyše kvitnú v rôznych obdobiach.

Vďaka kombinácií druhov rastlín si vytvoríte premenlivú farebnú záhradu plnú zmysluplných tvarov, ktorá bude počas celého roka krásna. Trvalú výsadbu doplňte sezónnou: dvojročky či letničky, čím získate dojem neustále meniaceho sa prostredia. Pri malej záhradke sa veľmi osvedčili aj takzvané viacstupňové terasy, úzke kamenisté chodníčky či útulne pôsobiace malé fontánky a jazierka.

 

zahrada-mojnabytok

Menej je niekedy viac

Obísť nudu môžete aj vďaka mini hraciemu kútiku pre vaše ratolesti, ktorý sa bude pekne vynímať v kúte záhrady. Detské pieskovisko, hojdačka či malé posedenie sú veľmi vhodné na hranie sa na rozkvitnutej záhrade. Ideálnym prvkom do malej záhrady sú aj dominantné umelecké kúsky z kameňa či dreva, ktoré dokážu upútať. Nezabúdajte, že v malom priestore môžete umiestniť len pár prvkov, aby záhrada nepôsobila neútulne a preplnene. Na menších plochách stačí menej druhov rastlín. Veď ako sa hovorí: menej je niekedy viac. Platí to aj v tomto prípade.

Výbornou kombináciou je napríklad okúzľujúci zakrpatený strom s guľovitou korunou, moderná kovová lavička, kamenná socha na podstavci, ratanový kvetináč i oblúk porastený ružami.

Pokiaľ vám to priestor dovoľuje, záhradku ozvláštni záhradný gril či kozub, hojdacia sieť, závesné hojdacie kreslo, ležadlo či záhradný altán. Vaša záhrada by mala spĺňať predovšetkým všetky vaše potreby a predstavy, aby ste sa v nej cítili ako vo svojom kráľovstve.