Nie každá sedacia súprava je pre vás. Podľa čoho vyberať?

Žiadna obývačka nemôže byť úplná bez sedacej súpravy. Musíte si však uvedomiť, že nie každá pohovka sa hodí do vašej domácnosti. Vyberať by ste mali nielen podľa vzhľadu, ale aj podľa vášho rozpočtu, jej praktickosti, typu či materiálu. Chcete zo sedačky urobiť skutočnú dominantu obývačku, vďaka ktorej sa tam budete cítiť príjemne vy aj vaše návštevy? Pri výbere si dajte pozor na toto.

V prvom rade praktickosť

sedacia-súprava_CAPRI-300x180Sedacia súprava je súčasťou obývačkoveho vesmíru a do miestnosti by sa mala hodiť minimálne farebne a vyzerať vizuálne príťažlivo. Aj napriek tomu si vyberte sedačku, ktorá je v prvom rade pohodlná.  Až potom sa pozrite na to, či sa hodí do vašej obývačky a spĺňa najnovšie trendy. Nebojte sa pohovku vyskúšať. Dnes aj internetové obchody s nábytkom majú vlastné show roomy, v ktorých si vašu budúcu dominantu obývačky môžete vyskúšať. Tip pre vás – sedaciu súpravu vyskúšajte v obchode tak, ako ju budete používať doma – ľahnite si na ňu, skúste si na nej čítať knižku alebo sedieť na nej  s partnerom v objatí. Je lepšie obdržať pár nechápavých pohľadov, ako si kúpiť nepohodlnú pohovku.

Typ sedacej súpravy

Neviete sa rozhodnúť, či je pre vás lepšia rohová, účková alebo rozkladacia súprava? V prvom rade zohľadnite veľkosť miestnosti, do ktorej pohovku kupujete. Tu platí základné pravidlo – pre menšie miestnosti vyberajte nižšie sedacie súpravy s čistými líniami ideálne v svetlejších farbách. Do veľkej izby môžete vybrať veľkú súpravu v tvare U alebo väčšiu rohovú sedačku. V tomto prípade zohľadnite hlavne účel a počet ľudí, ktorým má slúžiť. Ak si kúpite obrovskú účkovú sedaciu súpravu a budete na nej sedávať iba traja, jej potenciál ostane nevyužitý. Rozkladacie pohovky oceníte v prípade niekoľkodňových návštev alebo pri chorobe, keď nechcete nakaziť partnera.

Materiál pohovky

Častou dilemou pri nákupe sedacej súpravy je otázka „je lepšia kožená alebo látková“. Univerzálna odpoveď na túto otázku neexistuje. Každý z týchto materiálov má svoje výhody. Hľadáte väčšiu farebnú a vzorovú pestrosť? Látková pohovka je pre vás vhodnejšia. Chcete trvanlivejší materiál s viac ako 30-ročnou životnosťou? Kožený gauč vás nesklame. Ak máte dieťa a chcete odolný materiál, pre ktorý nie je rozliate mlieko žiadny problém, máme remízu. Dnes sa aj látkové sedačky vyrábajú z nesavých a vodeodolných materiálov. V prípade, že máte domácich miláčikov, je vhodnejšia zase látková sedacia súprava. Ste alergik a nenávidíte roztoče? V tomto prípade siahnite po koženej sedačke. Každý materiál má svoje výhody, vyberte si ten, ktorý lepšie spĺňa vaše požiadavky. Iba tak si kúpite sedaciu súpravu, s ktorou budete spokojný.