Neodmysliteľný fenomén súčasného domu či bytu – BAROVÝ PULT

Zariaďujete si nový dom či byt a uvažujete nad voľbou ostrovčeka alebo barového pultu? Bez obáv sa s touto myšlienkou stotožnite a začnite svoj sen realizovať naplno. Doby kedy boli barové pulty súčasťou iba veľkých kuchýň sú už minulosťou a barové pulty sú v dnešnej dobe vítaným spoločníkom i v malých kuchyniach.

Barové pulty si získavajú čoraz častejšie veľkú obľubu a to hneď z niekoľkých dôvodov. Barový pult je predovšetkým miestom a symbolom aktívneho života, ktorý nám prináša dnešná uponáhľaná doba. Taktiež sú barové pulty prvkom, ktorý oddeľuje obytný priestor od priestoru určeného pre varenie.

moderna-rohova-kuchynska-linka_NINA-768x543

Moderná kuchynská linka Nina

Pri výbere barového pultu treba však rozlišovať fakt, na čo všetko nám bude barový pult slúžiť. Či bude slúžiť iba ako dekoračný prvok, alebo pre príležitostné jedávanie a posedenie pri kávičke či poháre vína. Z toho by mal vychádzať i konečný tvar a rozmer barového pultu tak, aby mal celý priestor logiku a zmysel. Avšak nič nie je také jednoduché ako sa zdá. Barový pult musí spĺňať i určité parametre, vhodné do daného interiéru či dizajnové prevedenie.

menších kuchyniach sa barové pulty umiestňujú spravidla do pravého uhla ako pokračovanie kuchynskej linky. Takýmto umiestnením získate nielen väčšiu pracovnú plochu no i možnosť voľby úložného priestoru, ktorý je v kuchyni viac než potrebný. Ďalšou správnou voľbou sú barové pulty voľne stojace uprostred miestnosti, ktoré sú vhodné predovšetkým do väčších kuchynských priestorov.

kuchynska-linka_MONIUSZKO-768x544

Moderná kuchynská linka

Odporúčaná výška barového pultu je spravidla od 90 – 115 cm, čo je cca o 15 až 40 cm viac ako pri klasických jedálenských stoloch. Z tohto dôvodu treba myslieť i a fakt, že k barovému pultu je potrebné doladiť vhodné barové stoličky. Barové stoličky by mali mať sedák prispôsobený podľa výšky baru a to zhruba 60 – 75 cm od podlahy. Vzdialenosť medzi spodnou hranou pultu a sedadla stoličky má byť od 23 – 30 cm, všeobecne odporúčaná vzdialenosť je cca 27 cm. K barovej stoličke s výškou 72 – 87 cm tak prislúcha barový pult vysoký od 100 do 115 cm. Sedák má byť presne vo výške sedu, pričom priemerná výška človeka sa ráta 175 cm. Pozor však aj na to, aký tvar barovej stoličky zvolíte. Niektoré barové stoličky totiž bývajú príliš malé alebo sú nevhodné svojím dizajnom, ktorý nám neposkytuje moc pohodlné sedenie. Veď práve u detí a starších ľudí ide predovšetkým o pohodlné a bezpečné sedenie. Pri výbere správnej barovej stoličky myslíte aj na to, že pohodlné sedenie ponúkajú stoličky o priemere minimálne 45 cm. Opierka barovej stoličky nie je pri výbere až tak dôležitá, ale pokiaľ je jej súčasťou je to určite len výhoda.

Pri výbere kuchynskému barového pultu je dôležitý i materiál. Barový pult je možné vyrobiť z rovnakých materiálov ako je pracovná doska alebo stôl. Najčastejšie ide o drevo, umelý či prírodný kameň, dosky HDF alebo MDF a tvrdené nerozbitné sklo. Materiál je potrebné vyberať predovšetkým aj podľa toho, na čo sa bude pult používať – či ide iba o stolovanie alebo či chcete pult využívať i pre prípravu jedál ako pracovnú plochu. Tvar aj materiál by mali zároveň spolu harmonizovať s ostatným zariadením vo vašej domácnosti. Pri otvorených obytných priestoroch nielen s kuchynskou ale i s obývacou časťou.

Napriek všetkému by však mala byť rozhodujúca praktická stránka veci. Rozhodne by nemala byť voľba barového pultu riešená na úkor základných funkcií v kuchyni, či stáť priamo v ceste a komplikovať váš pohyb v dome či byte. Taktiež je potrebné myslieť na fakt, že barový pult by nemal byť jediným spôsobom stolovania. Ak nemáte v kuchyni dostatok miesta pre oboje, treba určite dať prednosť klasickému jedálenskému stolu.

quantum_bialy_supermat_lava-768x524

Kuchynská linka Quantum