Posteľ je dôležitým miestom v našom domove

Postele sú jedným z najdôležitejších kusov nábytku. Každý si zaslúžime po ťažkom dni miesto na odpočinok, kde si naše telo oddýchne a zregeneruje. Poskytujú však nielen priestor na spánok, ale sú zároveň miestom kde relaxujeme, čítame, naberáme silu, trávime čas s blízkymi či snívame o našej budúcnosti. Preto by sme mali pri výbere postele zohľadňovať viaceré aspekty. Je to miesto, kde začína a končí každý náš deň, a preto je dôležité, aby sme si vybrali tú správnu.

Na trhu je neskutočne široké spektrum výberu, v rôznych cenových hladinách. Aby sme sa vyspali doružova, nemusíme kupovať najdrahšiu posteľ. Samozrejme, ak zvolíme tú najlacnejšiu, nečakajme veľa muziky za málo peňazí.

Potrebujete detskú, poschodovú, jednolôžkovú, manželskú, boxspringovú alebo sklápaciu posteľ? Uprednostňujete drevo, kov, masív alebo čalúnené? Chcete úložný priestor? V našej ponuke určite nájdete to, čo hľadáte!

Detské postieľky rozdeľujeme podľa veľkosti - pre bábätká, deti predškolského a školského veku. Postieľka pre bábätko môže obsahovať prebaľovací pult, komodu, poličku na odkladanie plienok, detskej kozmetiky alebo odkladacie zásuvky. Pre menšie deti sú vynikajúcim pomocníkom zábranky, ktoré zabraňujú vypadnutiu dieťaťa z postieľky. Ak nie sú jej súčasťou, dajú sa doobjednať.

Veľmi obľúbené sú detské postele tvare zvieratiek, áut, traktora, koč pre princezné a rôzne iné. Niektoré pripomínajú malé domčeky alebo indiánske tee-pee. Väčšie deti ocenia kombináciu postele s písacím stolíkom, šatníkovou skriňou či malou skrinkou. Komplety sú vybavené rebríkom, ktorý vedie k poschodovej posteli a podnecujú fantáziu detí. Tento typ postelí sa nazýva multifunkčné

   

Študentský nábytok je porovnateľný s dospelými posteľami. Minimálna šírka je 90 cm, ďalej 120 cm, 140 cm, 160 cm a maximálna šírka pre manželskú posteľ je 180 cm. Dôležitým aspektom je konštrukcia, respektíve materiál z akého je posteľ vyrobená. Niekto uprednostňuje kvalitný masív, iný ľahký kov, a iný zase čalúnené postele. Dizajn je pre naše oči prvoradý, posteľ musí v nás evokovať pohodu, útulnosť, chuť ľahnúť a lebediť si v nej.

Boxspringové postele sú známe svojou vysokou úrovňou pohodlia. Mäkké čalúnené čelo, vysoká konštrukcia, ktorá uľahčuje vstávanie, luxusný a dominantný vzhľad spálne. Nakoľko zaberajú viac miesta, sú vhodnejšie do väčších izieb.

Manželské postele by mali vzbudzovať lásku, oddych, romantiku, spálňa je miestom pre dospelých. Mala by predstavovať príjemné miesto, kde si dokonale oddýchneme. Tak ako medzi detskými postieľkami a študentskými izbami, sú aj medzi manželskými mnohé varianty, kombinácie a materiály. Vynikajúcim pomocníkom je odkladací priestor na posteľnú bielizeň. Posteľ sa prikryje praktickou prikrývkou v našej obľúbenej farbe alebo podľa farebnej dekorácie spálne.

Sklápacie postele sú vynikajúce do malých priestorov, majú neskutočnú schopnosť premeniť obyčajnú izbu na pohodlné spanie. V ponuke sú jednolôžkové aj manželské rozmery, v troch farebných prevedeniach – biela, sivá a dub artisan. Časom sa postele zdokonalili o ďalšie bonusy – police, nočné lampičky, skrinky s odkladacím priestorom, LED podsvietenie či dokonca pohovka.

Samostatnou kategóriou, ktorá ide ruka v ruke s kvalitným spánkom, je výber roštu a matraca. Niektorí zákazníci preferujú pevnejšiu podporu, zatiaľ čo iní dávajú prednosť mäkšiemu pocitu. Nie každý typ, rošt verzus matrac, je spolu kompatibilný. Existuje mnoho typov matracov, ako sú pružinové, penové, taštičkové a pamäťové peny. Každý z nich má svoje vlastnosti a potrebuje určitý druh podpory. Napríklad, pružinový matrac potrebuje pevnejší rošt, zatiaľ čo pamäťová pena je flexibilnejšia. Matrac z PUR peny je háklivý na termostabilitu, určite vtedy zvolíme posteľ bez úložného priestoru.

Kto preferuje možnosť nastavenia sklonu hlavy, chrbta alebo nôh, môže si zaobstarať nastaviteľný rošt. Ak trpíme bolesťami chrbta, krčnej chrbtice alebo inými zdravotnými problémami, vyberáme matrac s ortopedickými vlastnosťami, ktorý poskytuje podporu a zmierňuje tlak na telo.

Každopádne kúpa postele nie je ľahká záležitosť, platí pravidlo „Dvakrát meraj a raz strihaj“. Kvalitná posteľ nám bude odmenou po ťažkom dni, nezanedbajme preto pri výbere všetky jej plusy a mínusy.