6 tipov ako zariadiť ateliér pre kreatívcov, ktorí pracujú z domu

Mnohé kreatívne povolania sa dnes dajú vykonávať z pohodlia domova. Bez ohľadu na to, či sa venujete umeniu, remeslám alebo práci na počítači, poradíme vám, ako si zariadiť pracovný priestor tak, aby podporoval vášho tvorivého ducha a aby ste zároveň mali poruke všetko, čo počas práce potrebujete.

 

Zvoľte si väčší pracovný stôl, než si myslíte, že potrebujete

Pri väčšine tvorivých činností je veľký pracovný stôl obrovským pomocníkom. Masívny stôl pritom nemusí nutne stáť pri stene, ale môže byť stredobodom miestnosti. Veľký (a nezaprataný) stôl ocenia všetci kreatívci, ktorí si radi píšu poznámky a kreslia myšlienkové mapy na papier. Aj keď je vaším hlavným pracovným nástrojom počítač, platí, že veľký písací stôl je veľká výhoda. Zmestí sa vám naň druhý aj tretí monitor, scanner, tlačiareň, kopírka aj reproduktory.

 

Aj stena môže byť tabuľou

Keď kresliť a plánovať, tak vo veľkom štýle. Nestačia vám papiere na stole? Zaveste si na jednu zo stien poriadne veľkú magnetickú tabuľu, na ktorú sa dá písať fixkami. A čo tak čierna či zelená tabuľa, na ktorú si pamätáme zo školy? Využite dnešné možnosti, ako si urobiť nástenku z celej steny. Natrite ju špeciálnou tmavou farbou, na ktorú môžete písať kriedou.

 

Úložný systém, vďaka ktorému budete mať vo veciach poriadok

Vlastníte veľa kníh, ktoré musíte mať často k dispozícii? Nevyhnutne potrebujete priestor na uskladnenie pracovných nástrojov? Myslite na to pri zariaďovaní vášho domáceho ateliéru. Skladovanie vašich dôležitých predmetov si vyžaduje v prvom rade premyslený systém. Vyberte si nábytok, ktorý najlepšie zodpovedá charakteru skladovaných vecí. Na zakladače, knihy, platne a cédečká je vhodná klasická knižnica alebo regál. Na veci, ktoré by nemali byť vystavené prachu a svetlu, sú vhodnejšie skrine a komody. Hlavné úložné systémy môžete doplniť napríklad o plastové alebo látkové organizéry.

 

Vytvorte si odpočinkovú oázu

Aj počas tvorivej práce prichádzajú chvíle, keď si potrebujete oddýchnuť, vyložiť si nohy a pokojne si vypiť kávu. Zariaďte si vo vašom ateliéri útulný kútik, v ktorom budete môcť kedykoľvek vypnúť, čítať si knihu alebo si zdriemnuť. Príjemné zákutie vytvoríte napríklad s pomocou kresla typu ušiak s podnožkou, vedľa ktorého umiestnite príručný stolík. Zaujímavým riešením je aj originálne závesné kreslo či hojdacia sieť. Štýlovým interiérovým prvkom je i moderný sedací vak.

 

Nezabúdajte na inšpirujúce predmety

Máte obľúbené fotografie, obrazy či motivačné citáty, ktoré vás vždy potešia, inšpirujú a dodajú vám energiu pri práci? Vystavte si ich vo vašom domácom ateliéri tak, aby ste ich mali na očiach. Ideálne v zasklenom ráme. Tieto predmety dodajú vášmu interiéru osobný charakter aj v prípade, že pri zariaďovaní vyznávate minimalistický štýl.

 

Nechajte priestor rastlinám

Izbové kvety prispievajú k útulnejšej atmosfére v akomkoľvek interiéri. Okrem toho však majú aj ďalšiu úžasnú vlastnosť – vyrábajú kyslík, čo sa vám zíde najmä v prípade, že bývate tak zahĺbení do svojej práce, že zabúdate pravidelne vetrať. Niektoré rastliny, ako sú napríklad fikusy či „svokrine jazyky“, sú obzvlášť výkonné pri filtrovaní vzduchu a pohlcovaní škodlivín, čo ocenia umelci, ktoré pracujú s farbami a lakmi. Umiestnenie rastlín je jednoduché – akákoľvek dostatočne stabilná rovná plocha alebo špeciálny stojan na rastliny.

 

P.S.: Potrebujete viac informácií o nábytku, ktorý máme v ponuke, alebo o spôsobe dodania? Radi vám pomôžeme. Kontaktujte nás e-mailom či telefonicky alebo využite náš chat v pravom dolnom rohu vašej obrazovky.