Vyberáme police pre naše knižnice

Knihy vždy boli, sú a budú súčasťou našich domácností. Sú nielen na skvelým spoločníkom, ale aj peknou dekoráciou, ktorá zútulňuje naše príbytky. Najlepšie sa však vynímajú v kombinácii s vhodným nábytkom. Aké police sú pre vaše knihy tou najlepšou voľbou?

knižnica kancelária mojnabytok.sk

Polica sa zmestí všade

Pri výbere nábytku, ktorý bude slúžiť na odkladanie kníh, by sme mali dbať nielen na jeho vzhľad, ale aj na iné atribúty. Kvalita, praktickosť a nosnosť políc je základom úspechu a dlhovekosti vašej knižnice. Výber sa však odvíja aj od počtu kníh a veľkosti priestorov, ktoré máte k dispozícii. Pozrime sa spoločne na to, ako si treba správne vybrať.

Police sú obľúbeným riešením do moderných domácností nielen preto, že nezaťažujú priestor, ale aj pre ich jednoduchú montáž na miesta, kde iný nábytok nemá šancu. Sú zároveň cenovo dostupné a nájdete ich v rôznych tvaroch a farbách. Poličky na knihy nemusia byť hlboké, sú tak skvelým riešením do stiesnených priestorov.

Vždy sa najskôr uistite, že stena, na ktorú policu umiestnite, je dostatočne pevná a omietka z nej nebude padať. Nechcete predsa, aby sa polica pod váhou kníh naklonila alebo poškodila stenu. Pri inštalovaní poličky si tiež poriadne premyslite, v akej výške ju chcete mať. Často sa totiž stáva, že sa police zamontujú privysoko a vám už neostáva nič iné, len používať stoličku pod nohy alebo poličku opätovne montovať.

Skontrolujte nosnosť police, inak vám knihy uletia

Každá knižnica má svoju nosnosť, ktorá sa väčšinou odvíja od materiálu, z ktorého je vyrobená, a od spôsobu jej uchytenia. Veľa poličiek je vyrobených z drevotriesky, ktorá bez problémov udrží bežnú váhu kníh. Ak ste však milovníkom hrubých encyklopédií alebo rozsiahlych románov, vhodnejším materiálom bude klasická masívna knižnica, ktoré zvládne aj väčšiu záťaž. Poličky sú zväčša uchytené pomocou kovových uholníkov a držiakov, skvelým spôsobom je však skrytá kovová konzola, ktorá sa pripevní o stenu a polička sa do nej jednoducho zasunie.

Dôležitým detailom je aj samotný tvar poličky. Ideálne je, ak je krytá z oboch bočných strán alebo má na nich aspoň nejaké úchyty. Zabránite tak nechcenému zosúvaniu kníh a iným nebezpečným nepríjemnostiam. Myslite tiež na to, ako bude polička zaťažená. Váhu vždy rozložte rovnomerne po oboch stranách a uistite sa, že knihy nemajú možnosť „vypadnúť z hniezda“.

Podstatnou vecou je aj vzhľad police, keďže má okrem praktickej aj estetickú funkciu. Nadčasovou a večne obľúbenou verziou je drevo s peknou kresbou, prípadne jeho kombinácia s bielou farbou. Výrobcovia však neustále experimentujú s tvarmi a kombináciou viacerých dielov. Pri výbere myslite aj na zvyšný nábytok, s ktorým by mala vaša polica elegantne ladiť. Vzhľad políc a ich obsah udáva spolu s ďalším nábytkom charakter a atmosféru vášmu domovu. Veď napokon sa stanú domovom a prístreším aj pre vašich najlepších priateľov – pre knihy.