Oceľ

OCEĽ je zliatina železa s uhlíkom a ďalšími legovacími prvkami, vďaka ktorým sa dosiahnu špecifické vlastnosti, ako napríklad odolnosť voči korózii, tvrdosť, alebo zlepšená formovateľnosť (mangán, chróm, volfrám, kremík, vanádium a iné). Jedným z najbežnejších a tradičných spôsobov výroby ocele je tzv. výroba vysokou pecou.

záhradny domček z ocele

Vlastnosti ocele

  • Pevnosť a odolnosť: oceľ je extrémne pevný materiál, ktorý odoláva ťažkým zaťaženiam a tlaku. Ideálny pre konštrukciu a výrobu nábytku, ktorý musí byť spoľahlivý a stabilný.
  • Trvanlivosť: odoláva opotrebovaniu, korózii a iným formám poškodenia. Vhodná na výrobu dlhotrvajúceho a odolného nábytku. Ohňovzdorná.
  • Ohybnosť a formovateľnosť: táto vlastnosť umožňuje vytvárať rôznorodý dizajn nábytku, čo ponúka široké možnosti využitia a fantázie na poli nábytkárstva.
  • Výnimočná nosnosť: schopnosť udržiavať veľké zaťaženia, čo je dôležité pre výrobu konštrukcií a nosných častí nábytku.
  • Moderný a estetický vzhľad: oceľ sa často využíva v modernom dizajne nábytku kvôli svojmu elegantnému vzhľadu a schopnosti prispôsobiť sa rôznym štýlom.

 

Oceľ je najpoužívanejší konštrukčný materiál. Existujú síce materiály tvrdšie, pevnejšie, odolnejšie alebo žiarupevnejšie, ale nijaký z nich nemá tak vyvážené vlastnosti ako oceľ. Oceľ kombinuje tvrdosť, pružnosť, pevnosť a jednoduchosť obrábania a recyklovania. Je to materiál, ktorý sa dá dobre obrábať a tvarovať. Nijaký iný materiál s danými mechanickými a pevnostnými vlastnosťami sa nedá tak efektívne upravovať.