UV žiarenie

UV ŽIARENIE - ultrafialové (UV) žiarenie je forma elektromagnetického žiarenia s kratšou vlnovou dĺžkou ako viditeľné svetlo, ale dlhšia ako röntgenové žiarenie. Spektrum UV žiarenia sa nachádza medzi röntgenovým žiarením a viditeľným svetlom. Môže mať niekoľko negatívnych vplyvov na nábytok, ako:

  • Vyblednutie farieb: slnečné UV žiarenie môže spôsobiť vyblednutie farieb na povrchu nábytku. To platí najmä pre drevený nábytok a látkové povrchy. Ak je nábytok umiestnený na priamom slnečnom svetle, farby môžu postupne vyblednúť a stratiť svoj pôvodný lesk a intenzitu.
  • Poškodenie dreva: drevo je citlivé na UV žiarenie, a pravidelné vystavenie na priamom slnečnom svetle môže viesť k vytváraniu trhlín, deformácií alebo zmien vo farbe dreva.
  • Zníženie povrchovej ochrany: dlhodobé pôsobenie slnečného žiarenia, alebo tzv „Prolongova expozícia“ znamená, že niektoré povrchy môžu byť citlivé na UV žiarenie a pôsobením stratia svoju kvalitu a odolnosť.

nábytok odolný voči uv žiareniu

Ako chrániť nábytok pred vplyvmi UV žiarenia

  1. Nábytok je najlepšie umiestniť do priestoru tak, aby nebol priamo vystavený slnečnému svetlu.
  2. Použitie závesov, žalúzií alebo roletiek môže pomôcť znížiť množstvo slnečného svetla.
  3. Pravidelná údržba nábytku môže pomôcť predchádzať poškodeniu. Ochranné prostriedky, ako sú vosky alebo oleje poskytujú vrstvu ochrany.
  4. Ak nie je možnosť a na nábytok budú priamo dopadať slnečné lúče, v takom prípade zvážme kúpu nábytku, ktorý je vybavený ochrannými nátermi proti UV žiareniu. Nábytok je síce drahší, ale zabezpečíme jeho dlhšiu životnosť a udržíme ho stále v perfektnom stave.

Nábytok s UV ochranou môže lepšie udržať svoj estetický vzhľad a lesk aj pri expozícii slnečnému žiareniu a predchádzať nežiaducim zmenám v štruktúre a povrchu. Záhradný nábytok, ktorý je umiestnený na slnku, môže byť vystavený agresívnemu UV žiareniu. UV ochrana poskytuje ochranu proti poškodeniu, ktoré by mohlo ovplyvniť pevnosť materiálov.