Poradíme vám, ako ozdobiť vianočný stôl

Vianoce – magické obdobie Adventu, čas strávený s rodinou a priateľmi, nádherne vyzdobený stromček a pod ním darčeky. Na Vianoce spoločne spievame koledy, staviame snehuliaka alebo pozeráme obľúbené vianočné rozprávky. Sviatočná nálada je umocnená vôňou ihličia a čerstvo upečených medovníkov.

ozdobovanie vianocneho stola mojnabytok

K čarovnej atmosfére Vianoc patrí aj slávnostne prestretý stôl. Prezradíme vám, na čo sa pri príprave štedrovečerného stola zamerať. Pripravili sme pre vás aj 3 zaujímavé tipy, ako ozdobiť vianočný stôl – tradične, elegantne a udržateľne.

Štedrá večera

Nádherne prestretý jedálenský stôl, dobré jedlo, celá rodina po roku opäť spolu. Vianočná výzdoba v jedálni umocní čaro sviatočných chvíľ. Ozdobené vetvičky, svetielka, vôňa vanilky, praskajúce drevo v kozube či koledy vyčaria vianočnú náladu a hrejivý pocit v srdci.

Ak máte radi tradície, na vašom slávnostne prestretom stole určite nesmú chýbať oblátky s medom, cesnak, jablko, orechy a tanier navyše. Rozrezané jabĺčko napovie, či budete celý rok zdraví a šťastní. Orechy prinesú hojnosť. Tanier navyše je symbolom pohostinnosti.

 

Symetria, farebnosť, dekorácie

Chaos k slávnostnému stolu nepatrí. Symetrické usporiadanie tanierov, pohárov a dekorácií umožní, aby vyniklo to najdôležitejšie – s láskou pripravené sviatočné jedlo.

Pri výbere farieb na vianočný stôl uplatnite známe pravidlo – menej je niekedy viac. Stavte na nadčasovú farebnú jednoduchosť a dekorujte stôl v 2 farbách. Základnú farbu krásne doplní zlatá, strieborná alebo biela. V 2 farbách bude váš sviatočný stôl pôsobiť naozaj elegantne.

Medovníky, sviečky, kúsok škorice či sušený pomaranč. Drobné dekorácie dotvoria výnimočnú vianočnú atmosféru.

Ozdobiť môžete tiež jedálenské stoličky. LED svetielka omotané okolo opierky očaria vašich malých aj veľkých hostí.

Náš tip: Jednoduché ručne vyrobené menovky s vianočným motívom milo prekvapia. Do ich výroby môžete zapojiť aj deti.

 

3 tipy na slávnostné zdobenie vianočného stola

Jabĺčka, orechy, šupina z kapra schovaná pod obrusom. Dokonalé prestieranie, kryštálové poháre, strieborný servis. Neutrálne farby, šišky a ihličie, látkové vreckovky. Inšpirujte sa tromi rôznymi spôsobmi, ako môžete na Vianoce premeniť váš jedálenský stôl na slávnostne prestretú tabulu.

Tradičný vianočný stôl

Dominantou tradične prestretého stola je jednoduchý svietnik, ktorý nesie betlehemské svetlo. Na ozdobenie sú použité jemné doplnky a servítky s vianočným motívom zladené k obrusu. Obrus na jedálenský stôl je v obľúbenej červenej, zelenej alebo zlatej farbe. Lahodné jedlo, ovocie a domáce medovníky na sviatočných tanieroch podčiarknu atmosféru Vianoc – času, kedy ožívajú tradície.

ozdobte si vianony stolinak ako po minule roky mojnabytok (1)

Elegantné prestieranie

Lesklý obrus z jemnej čipky alebo saténu, na ktorom je veľký svietnik, karafa na víno, najkrajšie kryštálové poháre. Nadčasovú eleganciu prinesú na váš vianočný stôl zlaté a strieborné doplnky v kombinácii s čiernou alebo krémovou farbou.

strngnite si pod vianocnym stromcekom mojnabytok (1)

Udržateľnosť na slávnostnom stole

Minimalistické zdobenie vianočného stola s prírodnými materiálmi narastá na popularite. Obľúbené sú jemné neutrálne farby. Na zdobenie využite vetvičky, šišky alebo kúsky sušených pomarančov. Namiesto papierových obrúskov látkové vreckovky, ktoré previažete jutovým špagátom s kúskom škorice alebo cezmíny. Pár kvapiek esenciálneho oleja kvapnutých na šišku vytvorí prírodný difuzér. Sviečka zo sójového vosku a imelo zavesené nad stolom dotvoria  čarovnú atmosféru Vianoc, ktoré sú šetrné k planéte.

stedry vianocny stol mojnabytok

Náš tip: Ak máte drevený jedálenský stôl, skúste namiesto obrusu použiť menšie obrúsky alebo pás jemnej látky. Nechajte vyniknúť vzor dreva.

Potrebujete poradiť s výberom jedálenského stola alebo sa informovať o spôsobe doručenia tovaru? Radi vám pomôžeme. Kontaktujte nás e-mailom či telefonicky alebo využite náš chat v pravom dolnom rohu vašej obrazovky.