Škola volá: vytvorte svojim deťom optimálny priestor na štúdium

Vyhovuje detská izba vo vašej domácnosti potrebám malého školáka? Pomôžeme vám ju zariadiť.

chlapec v detskej izbe, ktorý sa hrá s drevenými hračkami

Malý školák potrebuje úplne iný priestor ako dieťa, ktoré chodí do škôlky. Správnymi podmienkami uľahčíte deťom nástup do školy, naučíte ich dobrým návykom a pomôžete im aj k lepším známkam. Ako by mali vyzerať študentské izby a izbičky pre malých školákov?

Rozdeľte priestor do zón

Aby ste zabezpečili optimálne fungovanie vášho dieťaťa počas školského roka, rozdeľte priestor do niekoľkých zón. Ak je vaša ratolesť zmýšľaním ešte dieťa, mal by mu zostať priestor na hranie. Ďalšia zóna by mala byť venovaná odpočinku. Okrem postele do tejto zóny patrí aj nejaké príjemné miesto posedenie či ležanie, kde si dieťa môže cez deň oddýchnuť. Nakoniec nezabudnite na študijný priestor. Čo má obsahovať?

Základom štúdia je písací stôl

Základným pilierom izieb malých študentov sú písacie stoly. Nie je totiž možné, aby si dieťa písalo úlohy v kuchyni pri jedálenskom stole ani konferenčnom stolíku, kde nemá pokoj a nemôže sa sústrediť. Vhodné nie je ani to, keď k nemu odbiehate od varenia večere či sledovania seriálu. Skvelým riešením sú výškovo nastaviteľné stoly do študentských izieb, ktoré umožnia dať dosku stola práve do takej výšky, ktorá bude vyhovovať vášmu potomkovi.

Deti sedia nielen v škole, ale aj doma

Od nástupu do školy deti trávia pomerne veľa času sedením. K pracovnému stolu sa však rozhodne nehodí obyčajná kuchynská ani kancelárska stolička. Najlepšou voľbou sú výškovo nastaviteľné detské stoličky, ktoré rešpektujú potreby detskej chrbtice. Dieťa by malo sedieť tak, aby dosiahlo na podlahu celými chodidlami a pritom by malo nohy len málo pokrčené. Vyberajte stoličku podľa týchto kritérií.

chlapec sediaci za stolom píše do zošita domácu úlohu

Svetlo i doplnky sú dôležité

Priestor nebude kompletný bez správneho osvetlenia! Umiestnite ho tak, aby si dieťa netienilo na prácu a zároveň tak, aby ho svetlo neoslňovalo. Vedľa písacieho stola zaveste nástenku, kam môžu deti vystaviť svoje výtvory alebo školský rozvrh tak, aby im nič neuniklo. Aby sa dieťaťu v izbe páčilo, mali by ste ho do premien izby zapojiť. Môže si vybrať napríklad doplnky – nový koberec, farbu stien alebo vankúšiky či nenáročné vybavenie. Vy ako rodičia by ste mali jeho výber len korigovať.