Jedálenský nábytok do malého bytu – takto sa vám zmestí a nebude stáť v ceste

Máte malý byť, no záleží vám na kultivovanom stolovaní a túžite po príjemnom posedení? S trochou fantázie si vyčarujete dokonalý jedálenský kútik aj v garsónke. Poradíme vám, ako si vybrať jedálenský nábytok, za ktorý sa nebudete hanbiť pred žiadnou návštevou.

Kuchyňa spojená s obývačkou

Jedálenský stôl pre veľkú rodinu potrebuje svoj priestor a ťažko ho napcháte do malej panelákovej kuchynky. Ak máte možnosť spojiť kuchyňu s obývačkou, urobte to a získate plnohodnotný priestor na varenie a stolovanie v jednom. Kuchynská časť môže byť od obývacej časti izby oddelená napríklad barovým pultom so stoličkami, ktorý sa dá využiť na posedenie pri káve, ako menší jedálenský stôl, ale aj ako pracovná plocha. Kuchyňa, ktorá je prepojená s obývačkou a jedálňou, naviac šetrí vaše nohy – jedlo a taniere nemusíte nosiť ďaleko.
jedálenský stôl drevo wenge

V čase, keď jedálenský stôl v obývačke nie je využívaný na stolovanie, môže získať inú funkciu. Jedálenský stôl s minimalistickým a nadčasovým dizajnom je všestranný – ak vám na prácu stačí notebook, nahradí vám pracovný stôl. Deti si pri ňom môžu kresliť alebo písať domáce úlohy.

Rozkladací stôl nie je prepych – je to praktický pomocník

Keď sa doma zíde veľká spoločnosť, mal by sa zväčšiť aj váš jedálenský nábytok. Logickou voľbou je rozkladací jedálenský stôl, ktorý v prípade potreby jednoducho rozložíte. Zvyšok času ho využívate v zloženej podobe a šetrí vám v izbe drahocenné centimetre. Alternatívou do menších priestorov sú sklápacie stolíky, ktoré sa montujú k stene a v zloženom stave zaberajú veľmi málo miesta. Sú ideálnym riešením pre malý byt, v ktorom býva dvojica. Takýto skladací stôl  využijete nielen v kuchyni či obývačke, ale napríklad aj na balkóne.

K rozkladaciemu stolu patria aj sklápacie alebo stohovateľné stoličky z ľahkých materiálov, ktoré môžete ľahko premiestniť a odložiť.

 

Ideálny tvar pre jedálenský set

Ak rozmýšľate nad tým, aký tvar stola by mal mať váš jedálenský set, no máte k dispozícii len obmedzený priestor, odporúčame vám klasický obdĺžnikový stôl. Je to najpraktickejší tvar pre jedálenský stôl, nakoľko v čase, keď ho nevyužívate naplno, ho môžete prisunúť k stene. Ak máte k dispozícii viac priestoru a stôl má byť centrálnym bodom vašej miestnosti, zvážte okrúhly stôl – v prípade, že je k nemu zo všetkých strán dobrý prístup.
moderny jedalensky set MODUS dub sonoma

 

Jedálenský stôl so stoličkami alebo s lavicou?

Jedálenský set so stoličkami je ľahko prenosný a vzdušný. Počet stoličiek môžete flexibilne meniť. O niečo viac statická je kombinácia jedálenský stôl a lavica, resp. rohová lavica. Toto riešenie je ideálne na stolovanie vo veľmi malej kuchyni. Pôsobí kompaktnejšie a útulnejšie než bežný jedálenský set so stoličkami. Výhodou je čalúnené prevedenie lavice (spravidla z pevnej látky alebo ekokože), na ktorej sa vám bude pohodlne sedieť aj po výdatnom nedeľnom obede. 

ZKU-moderna rohova lavica_set do jedalne-mojnabytok

P.S.: Neviete sa rozhodnúť, aký jedálenský nábytok by najlepšie zapadol do vášho bytu? Poraďte sa s nami telefonicky alebo využite náš online chat, ktorý nájdete v pravom dolnom rohu vašej obrazovky.