Tipy pre vašu kuchyňu

Túžba vlastniť účelnú a navyše modernú kuchyňu je vlastná každej žene. Niektoré domácnosti celé mesiace sporia, aby si raz mohli zariadiť kuchyňu snov. Centrom pozornosti nie sú len kvalitné spotrebiče, ale najmä kuchynská linka. Na čo pri plánovaní kuchyne treba myslieť?

kuchyna

Riaďte sa priestorovými možnosťami

Keď staviate dom, pravdepodobne ste sa postarali o to, aby bola vaša kuchyňa priestranná a, pokiaľ možno, prepojená s obývačkou, aby ste aj pri varení mohli byť v kontakte so svojou rodinou či priateľmi. Kto však býva v byte, ostáva mu len prispôsobiť sa priestoru, ktorý kuchyni nedelili pred mnohými rokmi. Niekedy nám je pri zariaďovaní malej kuchyne možno aj do plaču, no aj malá kuchyňa môže byť moderná a nestrácať pri tom na svojej účelnosti. Ak ste skalopevne rozhodnutí, že budete mať umývačku riadu, nebude vás trápiť ani to, že vás oberie o jednu dolnú skrinku. Našťastie, dnes existujú aj sektorové kuchyne, vďaka ktorým si kuchyňu vyskladáte na mieru aj bez stolára. Treba vedieť len presne počítať, koľko skriniek sa vám kde zmestí. Nehľaďte však len na ich zovňajšok. Keď vás trápia malé rozmery kuchyne, kuchynská linka by mala obsahovať čo najviac políc a úložného priestoru. Skrinky, ktoré zvnútra predeľuje iba jedna tenká polička, asi nebudú najvhodnejšou voľbou…

Kuchynská linka so sklom

Obľubujete vzdušné priestory? Práve sklenené dvierka taký pocit z kuchyne dokážu navodiť. Avšak ani tie si nemôže dovoliť hocikto. Kuchynská linka s vrchnými presklenými skrinkami vyzerá síce náramne dobre, no iba v prípade, že to, čo je v nej uložené, vyzerá dobre, upratane. Obedové súpravy, poháre a šálky sa v nej budú krásne vynímať, no taký „komín“ z umelohmotných misiek či vrecká s múkou by ju len strápnili. Ak však tieto veci naozaj nemáte kam dať, zadovážte si na potraviny aspoň ozdobné úložné boxy alebo fľaše. Dajte si ale pozor na ich váhu. Väčšina vrchných presklených kuchynských skriniek má zo skla aj policu. Ak toto sklo nie je tvrdené, mohlo by sa pod veľkou váhou naplnených ozdobných nádob prehnúť či dokonca zlomiť. Radšej to neriskujte.

blanka

Tipy pre modernú kuchyňu

Aj tá najjednoduchšia kuchynská linka, ktorá vás dokonca ani nemusela vyjsť draho, sa dá ozvláštniť ozdobnými úchytkami či dokonca spodnými nožičkami, no jej dizajn doladíte aj štýlovým obkladom alebo pracovnou doskou. Ak sa nechcete zakaždým trápiť, že je na pracovnej doske zasa nový škrabanec, vyberajte si spomedzi tých, čo už ako doškriabané či dotlčené vyzerajú. Pri dennom využívaní kuchyne sa týmto nehodám nevyhnete, môžete ich však aspoň spraviť nenápadnými. Minimálna šírka pracovnej dosky by mala byť aspoň 60 cm, dĺžka tvorí jej násobky (120, 180 cm a pod.). Nad pracovnou doskou by ste sa nemali hrbiť a aj skrinky majte v takej úrovni, aby ste si zakaždým, keď z nich niečo potrebujete vybrať, nemuseli stúpnuť na stoličku. Pokiaľ sú vo vašej domácnosti malé deti, vyberajte si spotrebiče s ochrannými prvkami, ako je bezpečnostný zámok či ochladzovanie dvierok rúry na pečenie.