Posteľ ako priorita pri zariaďovaní nového domova: Čo by ste nemali podceniť?

Kvalita spánku a plnohodnotný oddych sú alfou a omegou vášho bytia. Správne zvolená posteľ je základom každej spálne, jej výber preto dôkladne zvážte.

manželská posteľ v moderne zariadenej spálni

Zásadným parametrom je veľkosť 

Manželská posteľ zvykne mať rozmer 180 x 200 cm alebo 200 x 200 cm. Pokiaľ je miestnosť malá, postačí aj posteľ o veľkosti 160 x 200 cm. Na trhu sú tiež k dispozícii postele pre vysokých ľudí s dĺžkou aj 240 cm. O ideálnej dĺžke postele môžeme hovoriť vtedy, ak máte nad hlavou aj pod nohami voľný priestor aspoň 20 cm. 

Nepodceňujte ani výšku. Nič nie je nepríjemnejšie ako nepohodlné vstávanie. Bežná výška postele je cca 50 cm, preto pozor na výber matraca i samotného roštu. Keď spočítate výšku roštu i matraca, mali by ste sa dostať na rozmer medzi 50 – 70 cm. Vyššie lôžko lepšie odvetráva priestor pod matracom, čím sa eliminuje tvorba plesní. Odborníci radia nekupovať posteľ, ktorá je nižšia ako 30 cm.  

Materiál určuje vlastnosti postele

Masívna manželská posteľ je pevná a vydrží dlho ako nová. Investícia do takéhoto kúsku je síce vyššia, no kvalita spánku na nej rozhodne stojí za to. za. Veľmi obľúbené sú aj cenovo dostupné postele z laminátu, ktoré nájdete v širokej škále farieb a odtieňov. V ponuke MôjNábytok.sk sa nachádzajú rôzne zaujímavé prevedenia. 

V kurze sú aj kovové postele pre nadšencov industriálneho štýlu. Ich benefity? Ľahko sa udržiavajú čisté a sú maximálne odolné. Hitom sú najmä čalúnené manželské postele, ktoré dokážete perfektne zladiť so štýlom každej miestnosti. U nás si nájdete posteľ presne podľa svojich predstáv!

manželská posteľ v štýlovej tyrkysovo-bielej spálni

Rošt a matrac ako dôležité elementy postele

Pri výbere postele nezabudnite ani na dôležitý prvok, akým je rošt. Ten môže byť pevný alebo polohovací. Prvá možnosť ponúka dva varianty – latkový a lamelový rošt. Latkový rošt sa najlepšie kombinuje s penovým i pružinovým matracom. Lamelový rošt je vyrobený z pružných lamiel. Pri oboch variantoch by ste mali dbať na to, aby medzery medzi latkami či lamelami neprekročili viac ako 4 cm. 

Polohovacie rošty si môžete nastaviť tak, aby vám dokonale vyhovovali po každej stránke. Ak sa rozhodujete pre matrac, stavte na strednú tvrdosť, najlepšie v hypoalergénnej verzii, ktorá nedráždi a ponúka príjemný spánok. Favoritmi sú matrace s pamäťovou penou, ktoré dodávajú pocit bezpečia a sú neuveriteľne pohodlné. Tak čo, pomohli sme vám zorientovať sa a nájsť posteľ vašich snov?