Záhradný nábytok vo vašej záhrade

S príchodom teplých alebo aspoň slnečných dní sa naše voľnočasové aktivity začínajú presúvať do exteriéru. Chodíme často športovať, hráme sa pri dome s našimi deťmi, grilujeme alebo len tak vysedávame na terase či v záhrade. Pre ešte príjemnejšie leňošenie i stolovanie sa popozerajte po štýlovom záhradnom nábytku.

moderny-ratanovy-nabytok_komplet-4

Účel záhradného nábytku

Či je vaša terasa extra veľká, alebo má menšie rozmery, jednoznačne na nej nesmie chýbať nábytok. Exteriérový, záhradný nábytok, nazvite ho podľa seba. Stolovať alebo len tak sedieť pri knihe a káve na terase či v rozkvitnutej záhrade už nie je len zábavkou bohatých. Zohnať sa dá aj lacný záhradný nábytok, a to ani nemusí byť celý z plastu. Podľa toho, na aké účely túžite nábytok využívať, si vyberajte aj jeho komponenty. Máte veľkú rodinu alebo partiu známych, s ktorými sa v lete často púšťate do grilovačiek či spoločných osláv a obedov? V tom prípade voľte väčšie stoly, za ktoré sa zmestí čo najviac stoličiek. Pokiaľ nechcete riskovať fľaky na ozdobných vankúšoch, radšej si kúpte stoličky, ktoré sa budú ľahko udržiavať. Ak však túžite v záhrade len z času na čas popíjať popri čítaní časopisu pohár vína alebo kávu, vytvorte si v nej zákutie s malým záhradným stolíkom a pohodlnými kreslami s vankúšmi. Myslite aj na to, ako často budete so záhradným nábytkom manipulovať. Keď pod ním bude treba často zametať alebo ho dokonca občas odkladať, radšej nech je menších rozmerov, a teda aj ľahší.

Lacná ratanová zostava

Medzi najobľúbenejšími druhmi záhradného nábytku jednoznačne vedie ratanový nábytok, pretože pôsobí prírodným dojmom a na počudovanie sa aj ľahko udržiava. Keď sa umelý ratanový nábytok nachádza v sekcii záhradný alebo exteriérový nábytok, máte istotu, že je odolný voči vode a UV žiareniu. V čase lejakov teda nemusíte zakaždým bežať von a ratan ratovať, pretože je schopný to prežiť. Myslite však aj na to, že v zime ho bude treba uskladniť na suchom mieste, kde nemrzne, podľa toho si teda vyberajte aj jeho veľkosť. Popri rozmeroch by vás mala zaujímať tiež kvalita prevedenia a životnosť materiálu. Ak ratanový nábytok obsahuje drevenú alebo železnú konštrukciu, nemusí dobre znášať vlhkosť. Z hľadiska životnosti sa teda práve preto odporúča skôr ratanový nábytok s hliníkovou konštrukciou. Podľa kvality jeho výpletu a toho, ako šetrne s ním budete manipulovať, vám vydrží možno aj desať rokov. Jednoducho vyzerajúci a lacný ratanový nábytok viete veľmi efektne ozvláštniť využitím ozdobných podušiek, vankúšov či diek, no niekedy postačí aj váza s kvetmi, voňajúce jedlo a dobrá partia ľudí sediacich za spoločným stolom.