Zrkadlo v byte: viete, kam ho umiestniť?

Zrkadlá nám už dávno neslúžia iba v kúpeľniach, v predsieňach či na šatníkových skriniach. Keď chcete svoj byt presvetliť a dodať mu luxusný vzhľad, stavte na zrkadlá! V jednoduchých i výrazných rámoch dokonale nahradia obrazy a zaplnia prázdne steny.

zrkadlo mojnabytok.sk

Bez zrkadla to nejde

Zrkadlo neplní dôležitú úlohu iba v známej rozprávke, ale je čoraz viac využívané i v interiérovom dizajne. No zatiaľ čo v kúpeľni alebo predsieni plní skôr praktickú funkciu, v takej obývačke alebo spálni môže zaujať skôr pre svoj vzhľad a to, ako sa dokáže prispôsobiť priestoru. Jednak preto, že na rozdiel od obrazu, ktorý obsahuje farby, ktoré sme si zvolili sami, sa správa ako chameleón a prispôsobuje sa miestnosti – jednoducho sa v ňom všetko odráža. No nielen my, nábytok, farba stien, ale aj slnečné svetlo či osvetlenie z lámp, a práve pre túto vlastnosť sú zrkadlá veľmi obľúbené.

 

Už ste niekedy v obchode natrafili na veľké zrkadlo v hrubom rustikálnom ráme? Možno ste si povedali, že niečo také nepotrebujete, ale vaše prázdne steny by takýto zaujímavý prvok isto uvítali. Zaveste zrkadlo nad komodu do spálne, do dievčenskej izby alebo nad sedaciu súpravu do obývačky a uvidíte ten wow efekt.

 Záleží však i na tvare alebo veľkosti zrkadla. Sú zrkadlá okrúhle, ideálne do predsiení, ale aj obdĺžnikové či štvorcové. Do jedální sú vhodné veľké zrkadlá umiestnené vo výške stola, do obývačky či spálne vešiame zrkadlá oproti oknu, aby izby presvetlili.

 Vlastníte krb? Možno ani nebudete potrebovať drahý obklad, úplne postačí, ak nad kozub umiestnite krásne veľké zrkadlo so zaujímavým rámom a o útulnosť či luxusný dojem bude postarané. Čo je ale zásadou? Keď idete zrkadlo zavesiť, merajte tak, aby bolo v zrkadle vidieť celú hlavu.

Kde má zrkadlo zákaz

Je množstvo filozofií či učení, v ktorých sa hovorí aj o interiérovom dizajne, špeciálne aj o kategórii zrkadiel. Ak si myslíte, že majú niečo do seba, potom vás to určite zaujme.

 Podľa feng šuei napr. zrkadlo neumiestňujeme oproti ďalšiemu zrkadlu, oproti manželskej (alebo akejkoľvek) posteli ani na koniec chodby oproti vchodovým dverám či schodisku, pretože by odrážalo akúkoľvek energiu. A čo je horšie ako spálňa alebo detská izba bez energie?

 Takisto platí, že by zrkadlá mali byť umiestnené tak, aby nás nedesil náš vlastný odraz, napr. aj pri pohybe v šere. Detské izby a spálne majú teda zákaz zrkadiel a predsiene by ich mali mať na neškodnom mieste, kde si zároveň vieme pred odchodom do práce skontrolovať svoj vzhľad. Zrkadlo nemusí byť na stene pripevnené, pokojne si ho môžete aj položiť na komodu či stolík tak, aby sa opieralo o stenu a nehrozilo jeho zošmyknutie.