Čistý a organizovaný domov v 5 jednoduchých krokoch

Príjemný, čistý, uprataný a zároveň útulný domov nie je ťažko dosiahnuteľnou métou. Zvládnete to, aj keď nebudete tráviť kvantá času upratovaním. Stačí, ak si vytvoríte jednoduchý systém, ktorý naozaj funguje, a minimalizuje hromadenie neporiadku – a to najmä na všetkých „hlavných ťahoch“ vo vašom domove. Poradíme vám ako si udržať poriadok v predsieni, obývačke, spálni aj kuchyni.


1. Osloboďte rovné plochy od záťaže

Neporiadok potrebuje svoje „javisko“ – najčastejšie ním bývajú práve voľné rovné plochy, napríklad jedálenský stôl v kuchyni alebo jedálni, konferenčný stolík v obývačke či písací stôl vo vašej domácej pracovni. Rovnou plochou môže byť aj miniatúrny nočný stolík pri posteli, povrch komody alebo skrinky v predsieni. Medzi najviac zapratané plochy v mnohých domácnostiach patria pracovné dosky na kuchynskej linke. Jednoduchou zásadou, ktorá vám pomôže udržiavať si doma poriadok, je mať na týchto rovných plochách čo najmenej predmetov. Ak je to možné, presuňte ich do uzavretých poličiek a zásuviek a odľahčite tak váš nábytok, aj váš zrak, ktorý nebude neustále dráždený vizuálnym chaosom.

2

2. Zbavte sa lapačov prachu

Neradi utierate prach z veľkého množstva členitých predmetov, akými sú rôzne sošky, dekorácie či knihy? O dôvod viac premiestniť ich niekam, kde sa na ne nebude prášiť. Suveníry z dovolenky či vaša zbierka kníh alebo platní bude pred prachom v bezpečí v obývacej stene, ktorá je vybavená poličkami s dvierkami a vitrínou.

Prach si nájde cestu do všetkých zákutí vášho domova, nábytok s dvierkami je preto vhodný nielen do obývačky, ale aj do spálne, detskej izby a pracovne. Aj v kúpeľni oceníte nízkoúdržbový kúpeľňový nábytok: skrinky s dvierkami, za ktorými sa prach a vodná para vyhnú vašim hygienickým potrebám a kozmetike.

3

3. Vyhraďte si zásuvky na neporiadok

Ak radi skladujete veci v komodách s množstvom zásuviek, odporúčame vám využiť jeden rafinovaný trik, vďaka ktorému sa nebudete cítiť previnilo, keď sa vám občas nebude chcieť upratovať, a zároveň vám pomôže udržať si doma poriadok. V jednotlivých izbách si v komode vyhraďte vždy jednu zásuvku, ktorá bude „záchytkou pre neporiadok“ – priebežne do nej upratujte veci, ktoré sa vám nechce vracať na ich miesto alebo si neviete spomenúť, kam patria. Obsah tejto zásuvky si v pravidelných intervaloch (napr. raz za dva týždne, raz za mesiac…) prechádzajte a vracajte jednotlivé predmety tam, kam patria.

4

4. Vybavte skrine šikovným systémom na údržbu poriadku

Skriňa, ktorá po otvorení pôsobí upratane a usporiadane, vám dokáže vylepšiť deň. Vytvorte si systém, ktorý funguje práve vám – či už je to skladanie oblečenia do zásuviek podľa Marie Kondo, alebo vešanie šatstva na vešiaky podľa farieb. Pri udržiavaní poriadku vám dokážu pomôcť aj rôzne typy organizérov, napríklad praktický šatníkový organizér či zásuvkový organizér do šatníkovej skrine so zásuvkami alebo komody (ktorý môžete využiť v zásuvkách v spálni, ale aj v kuchyni, obývačke či pracovni). Na drobné predmety poslúži menší zásuvkový organizér na stôl, ktorý môžete využívať v ktorejkoľvek izbe.

5

5. Vystavte si vaše obľúbené umelecké diela

Domov bez dekorácií by bol nudný. A preto vám odporúčame vyhradiť si priestor na poličkách pre vaše obľúbené umelecké a dekoračné predmety, fotografie v rámoch, obrázky, atď., ktorých pravidelná údržba vám nezaberie veľa času. Dbajte však o to, aby každá z vystavených vecí mala okolo seba dosť voľného priestoru a aby nástenné police a vitríny s vašimi pokladmi nepôsobili zapratane.

6

P.S.: Potrebujete viac informácií o nábytku a doplnkoch, ktoré máme v ponuke, alebo o spôsobe dodania tovaru? Radi vám pomôžeme. Kontaktujte nás e-mailom či telefonicky alebo využite náš chat v pravom dolnom rohu vašej obrazovky.