NEBOJTE SA FARIEB – fantázií sa medze nekladú

Obíďte nudu a zapojte svoj nábytok do rolí zvýrazňovačov a obklopte sa originálnou paletou žiarivých tónov, ktoré vnesú do Vášho domova neodolateľnú atmosféru. 

Väčšina z nás sa obáva sýtych a výrazných farebných tónov na stenách či na jednotlivých kusoch nábytku a dekoráciách. Siahame radšej po jednoduchších a decentných doplnkoch či nevýrazných farebných prevedeniach, ktoré často môžu viesť až k tomu, že náš priestor pôsobí nudne a nenápadne. ZMEŇTE TO. Nebojte sa siahnuť po niečom originálnom a nápaditom čo vnesie do Vášho interiéru šmrnc. Pri správnom kombinovaní sa nemáte čoho obávať. Ale akú farbu teda zvoliť? Prinášame Vám pár dobrých rád ako správne nato.

ČERVENÁ – vášeň, láska, priateľstvo, sentimentalita

Jednotlivé kusy nábytku či doplnkov v červenom farebnom prevedení pôsobia vznešene, veď práve preto ju v minulosti často používali i králi k tomu, aby vzbudzovali úctu a obdiv. Ďalším významom červenej je energická akcia, zmena, pretváranie a prenikanie vpred. Červená farba dokáže vytvoriť centrum domova nakoľko je žiarivá a pulzujúca. S touto farbou vyčarujete príjemný priestor v predsieni či jedálni, kde vytvorí atmosféru plnú dobrej nálady a pohody. Jemnejšie odtiene reprezentujú dokonalosť a delikátnosť. Sýtejšie odtiene dokážu byť veľmi živelné a vedia i príjemne šokovať.

1_2

KRESLO JAJO INŠPIROVANÉ EGG ŠIROKÉ EKO-KOŽA

2_2

POHOVKA TRUDEU 2 SED

3

Kuchynská linka JUSTYNA

ORANŽOVÁ – optimizmus, povzbudenie, pozitívna energia

Nábytok v oranžovom prevedení vnesie do Vášho interiéru mocný dojem, nakoľko dodá miestnosti elán a silnú energiu. Oranžová farba vnáša do domova teplo a energiu podporuje hravosť, veselosť a kreativitu. Preto je vhodná do spoločenskej zóny ako sú napríklad jedálne, v ktorých podporí komunikáciu. Vhodná je i pre tmavšie miestnosti, ktorým dodá optimizmus. Sýtejším odtieňom treba venovať však väčšiu pozornosť aby nepôsobila príliš silným dojmom čo by mohlo pôsobiť trochu okázalo. Kombinovať ju možno teda s chladnejšími farebnými odtieňmi alebo s neutrálnou bielou, smotanovou či krémovou.

4_2

KRESLO QUEEN OF LOVE

5_1

Obývacia stena Vigo 16 čierna / oranžová

ŽLTÁ – vitalita, aktivita, chuť do života

Odtiene žltej sú základné farby, ktoré symbolizujú potrebu rozvíjať sa. V minulosti to bola farba cisárov nakoľko dokáže vytvoriť nádych vznešenosti. V rámci interiéru dokáže žltá opticky zväčšiť tmavé priestory, preto je vhodná najmä pre chodby či schodiská. Vhodná je do kuchýň či pracovní , v ktorých povzbudzuje chuť k jedlu i činorodosť. Žlté odtiene v jemnejších tónoch vytvoria jemný vzhľad s pocitom tepla, ktorý vnesie do miestnosti tvorivosť a zároveň ju rozjasnia.

6_1

JEDÁLENSKÁ STOLIČKA NEUTRA

7

Rohová sedacia súprava SYLT

ZELENÁ – život, krajina, kamarátstvo, mier

So zelenou farbou sa stretávame v interiéri čoraz častejšie. Zelené odtiene sa tešia veľkej obľube hlavne v moderných priestoroch, kde sú použité v jemných a jasnejších prevedeniach. Sýte odtiene sú viac využiteľné v klasicky a rustikálne pojatých interiéroch v podobe olivovej či tmavo zelenej. Zelenú je vhodné použiť v kuchyni, v kancelárií, v spálni či detskej a študentskej izbe. Nakoľko je vnímaná i ako farba čistoty je ľahko kombinovateľná i v kúpeľni. Toto farebné prevedenie dokáže vniesť do Vášho domova harmóniu a zjednotenie. Vhodné sú i bytové doplnky či iné dekoračné predmety v zelenom prevedení, ktoré vedia navodiť tú pravú atmosféru domova.

8_2

JEDÁLENSKÁ STOLIČKA TRAMA S OPIERKAMI

9_1

Komoda MONET 2

10_2

Regál TOFI new 6

MODRÁ – vyváženosť, pohoda, dôvera, pokoj

Modré odtiene v interiéri pôsobia upokojujúcimi účinkami, ktoré sú vytvárané vďaka nálade, ktorá z nej srší. Vhodná je do miestností, kde sa vyžaduje pokoj pre myslenie, oddych a relax. Pokiaľ potrebujete vo Vašej domácnosti vytvoriť pokojnú atmosféru zvoľte jemné odtiene. Modrá je vhodná i do menších priestorov pretože navodzuje pocit otvorenosti. V prípade, že sa rozhodnete použiť modrú farbu ako hlavné farebné prevedenie zvoľte jemnejšie odtiene. Tmavé odtiene totižto môžu navodzovať pocit blokácie. Odporúčame modrú kombinovať s bielou, žltou, či zelenou. Svetlý odtieň vyvoláva pocit sviežosti a vzdušnosti.

11

POHOVKA ATWOODED 3 SED

12

Lavica CHARADE / modrá

13_1

OBÝVACIA STENA TETRIS IV

FIALOVÁ – originalita, diplomacia, kreativita, predstavivosť

Túžite po farebnom prevedení, ktoré Vám v domácnosti pridá na dramatickosti no zároveň Vám vytvorí kreatívny a vyrovnaný priestor? V tom prípade zvoľte fialovú. Fialová je farebné prevedenie, ktoré je vhodné do spální, jedální či obývacích izieb. V spálni vie vytvoriť romantickú atmosféru. V závislosti od odtieňa vie v jedálni či obývačke vytvoriť odvážny priestor plný harmónie či jemnú ženskosť a luxus. V tmavších priestoroch voľte radšej svetlé odtiene. Do priestoru s dostatočným svetlom sa nemusíme báť použiť tmavšie odtiene fialovej. Tmavá fialová je však vhodnejšia skôr na doplnkoch a dekoráciách. Konečný výsledok toho, ako bude fialová farba pôsobiť vo Vašom interiéri závisí od výberu toho správneho odtieňa.

14_1

Spálňa Vera

15

DETSKÁ STOLIČKA ROYAL JUNIOR INŠPIROVANÁ LOUIS GHOST

BIELA – začiatok, čistota, poriadok

Biela farba v interiéri má schopnosť odrážať svetlo a rozťahovať priestor, čo je dané jej jasnosťou. Ak sú steny interiéru biele, predmety, ktoré sa pred ňou nachádzajú budú zdôraznené. Vhodná je do miestností, v ktorých chcete zdôrazniť čistotu ale i smelosť či bystrosť.

16

KONFERENČNÝ STOLÍK MAGIC 60

17

Obývacia stena Goya biela / čierna

SIVÁ – zdržanlivosť, neutrálnosť, vzdušnosť

Mnohý si kladú otázku ako správne zakomponovať sivé odtiene do interiéru tak, aby nepôsobil príliš nudne či dokonca depresívne. Sivá ponúka hneď niekoľko rôznych odtieňov. Od tých najsvetlejších až po tmavosivé, ktoré vedú až k čiernej. Toto farebné prevedenie sa najlepšie kombinuje s bielym prevedením, pričom vznikne efekt vzdušnosti a čistoty. Sivá je výbornou „kolegyňou“ i pestrých a živých farieb, s ktorými vytvára pôsobivé kombinácie. Sila sivej farby je teda predovšetkým len o správnej kombinácií.

18

KRESLO DANFORTHS

19

Obývacia stena VENECIA

HNEDÁ – blaho, rešpekt, bezpečie, vážnosť

Hnedé odtiene predstavujú vitálny a telesne zmyslový pocit. Hnedá je farba zeme, tepla i bezpečia. Taktiež evokuje zdržanlivosť. V domácnostiach sa stáva čoraz obľúbenejšou kvôli tomu, že sa jednoducho kombinuje takmer so všetkými farebnými prevedeniami. Obľúbená je kombinácia hnedej so zelenou, oranžovou či žltou. Hnedá dokáže vytvoriť i neodolateľný luxus v podobe odtieňa horkej čokolády v kombinácií k krémovou, béžovou či bielou kávou. Avšak netreba to s ňou preháňať, nakoľko vo väčšom množstve môže pôsobiť smutne a zarmútene. Preto sa odporúča kombinovať s pestrými farebnými prevedeniami.

20

KOMODA NICOLA

21

KRESLO MAGNUM

22

Obývacia stena VIGO IV latte

ČIERNA –  hriech, elegancia, uzavretosť

Čierna farba je opakom bielej farby, nakoľko je to koncový bod tmavosti. Čierna je stvorená pre vytvorenie formálnej atmosféry, preto by mala pri zariaďovaní interiérov pre bežné bývanie hrať iba doplnkovú rolu. Na väčších plochách vytvára skľučujúci efekt, ktorý sa odtrháva od prírody a vnáša do domova pocit uzavretosti. Na menších plochách je ľahko kombinovateľná s akýmkoľvek farebným prevedením, ktoré ju osvetlí. Pre vytvorenie slávnostnej atmosféry sa kombinuje s bielou farbou. Charakteristická vlastnosť čiernej je tá, že vie silno pútať pozornosť. Preto sa zámerne používa na zvýraznenie detailov.

23

PC STÔL BIG DEAL SKLENENÝ

24

KOMODA STELLA