Ako zladiť farby v obývačke

obyvacka-farebne-zladenie-300x198Pri výbere farieb do obývacej miestnosti treba myslieť na fakt, že je často tou najdôležitejšou miestnosťou v domácnosti. Veď práve v obývačke trávime spoločné chvíle s rodinou a priateľmi, relaxujeme, oddychujeme, pozeráme televíziu či riešime rodinné záležitosti. Preto je potrebné, aby vyžarovala príjemnú atmosféru. Hlavnú úlohu nezohráva len nábytok či orientácia miestnosti, ale tiež farby, ktoré sú súčasťou nášho domova.

Farebné prevedenie obývacieho priestoru, v ktorom trávime tak veľa času, dokáže ovplyvniť naše nálady i pocity. Dôvodom je spektrum preferovaných farieb, ktoré má každý človek individuálne. Výsledky dlhoročných výskumov preukazujú, že do interiéru si vyberáme farby, ktoré sú spojené s príjemnými zážitkami či pocitmi. Mnoho z nás však pri výbere farebného prevedenia stien či doplnkov váha a nevie sa správne rozhodnúť. Preto máme pre vás pár rád a tipov, ako správne na to.

V prvom rade nezabúdajte na fakt, že obývacia miestnosť slúži ako priestor, ktorý celá rodina aktívne využíva každý deň. Preto je do obývačky vhodné vyberať teplé, harmonické, stabilné a akčné farby. Najjednoduchšia voľba pre tento interiér je, samozrejme, biele farebné prevedenie. Biela sa hodí naozaj ku všetkému, keďže sa jednoducho kombinuje s inými farebnými odtieňmi. V malých obývačkách biela farba priestor presvetlí a opticky ho zväčší. Pokiaľ sa však pýšite veľkou obývačkou s množstvom priestoru, pokojne siahnite po tmavších odtieňoch. Pozor, i veľká obývačka, ktorá je otvorená farebným kombináciám, môže pôsobiť prehnane, a tak vznikne chaotický priestor. Správne zvolené farebné kombinácie zlepšujú náladu a dotvárajú vkusný domov plný pokoja, preto myslite aj na ich vyváženie. Vhodné je ladiť najviac dve farby.

Pred výberom tej správnej farby stien či doplnkov zvážte pár faktov:

  • Ide o malú obývaciu izbu?

 

V tomto prípade zvoľte svetlé, teplé a príjemné tóny, ktoré vzbudia pocit tepla, no nebudú ju zmenšovať ani pôsobiť veľmi stiesnene. V prípade nábytku platí pravidlo, že menej je niekedy viac. Nechajte obývaciu miestnosť „dýchať“ a nesnažte sa ju zbytočne prepĺňať.

  • Máte veľkú obývaciu izbu?

 

Pri väčších plochách sa, samozrejme, vieme s farebnosťou vyhrať, no i tu musíme byť opatrní. Pri zbytočnom kombinovaní výrazných a sýtych farieb môže obývačka pôsobiť depresívne či dokonca až nevýrazne. Nábytok môžete zvoliť väčší a masívnejší. Avšak i tu všetko s mierou, aby priestor nepôsobil príliš prehnane.

  • Svetlá obývacia miestnosť?

 

Pri svetlých obývačkách, ktoré sú bohaté na slnečné lúče, nemaľujte obývačku na oranžovo ani na žlto. Správnou voľbou pre tento typ miestností je hnedá, svetlomodrá, svetlozelená, sivá či svetlosivá.

  • Tmavšia obývačka?

 

Práve v takýchto obývacích izbách môžete siahnuť po teplých farbách v zaujímavom odtieni, ako je napríklad bordová, červená, oranžová, žltá, ružovo-hnedá, baklažánová či škoricová. Miestnosť môže pôsobiť menšie, no zato útulnejšie.

Doplnky a nábytok v obývačke

obyvacka-300x203Hlavnú úlohu v obývačke zohrávajú, samozrejme, i doplnky a nábytok. Preto je potrebné pri výbere farebného prevedenia stien zvážiť aj farbu nábytku, ktorý sa v obývačke nachádza. Pokiaľ v obývačke zostáva nábytok, ktorý je už jej súčasťou, postupujte opatrne. Ak vašu obývačku zdobí biely nábytok, nemusíte sa báť farebných stien ani doplnkov. V takomto prípade môžete zvoliť i sivú, modrú či fialovú. Pri béžovom, krémovom či bledohnedom nábytku je vhodné využiť predovšetkým biele steny. Pre odvážnejších je tu svetlozelená či krémová. Doplnky si pýtajú taktiež zelené či krémové odtiene. Tmavý nábytok je najvhodnejšie kombinovať so svetlými odtieňmi, ktoré vytvoria v obývačke nádych luxusu.

Pri tradicionalistickom štýle sa osvedčili zemité odtiene, ktoré sú stále IN. Tieto konzervatívne farebné odtiene sa veľmi ľahko kombinujú s okolím, vnášajú do obývačky harmóniu, teplo, pôsobia prírodne a vkusne. Zemité farby sú dokonale použiteľné na doplnkoch, nábytku či na sedačke alebo podlahe. Pre oživenie môžete prírodné odtiene kombinovať i so žltou, s tehlovou alebo oranžovou.

V kurze sú momentálne čierno-biele farebné kombinácie stien, ktoré sa často objavujú v minimalistickom interiéri. Ďalšou obľúbenou a populárnou farbou je sivá a jemná béžová, ktoré sú mnohokrát súčasťou nábytku i stien. Sedacie súpravy vo svetlých tónoch, kombinované s bielou, sivou alebo čiernou, sa v obývačkách objavujú čoraz častejšie. Teraz je už len na vás, po akých farbách či farebných kombináciách siahnete vy.