Vpustime do našich príbytkov jar

Väčšina z nás je pri príchode jari motivovaná na zmenu a zlepšenie svojho životného štýlu. Odkladáme zimné kabáty, v noci nás kde-tu ešte trápia mínusové teploty, ale zubaté slnko sa čoraz častejšie dožaduje našej pozornosti. Jar konečne dorazila už aj na Kysuce! Zo zeme sa na nás nesmelo usmievajú prvé kvety a my máme zrazu chuť vypiť si kávu na slniečku, obliekať sa do veselých pastelových farieb alebo sa vrhnúť do záhrady. Oživme aj naše domácnosti a vpustime do nich jar!

Čo tak prezliecť posteľnú bielizeň do kvetinových tónov? Žltá farba je symbol slnka a tepla. Obľúbené sú izbové rastliny, ktoré zvlhčujú a čistia vzduch. Majú však omnoho viac pozitívnych vlastností a ak vieme, ktoré vybrať, pomôžu nielen na zdravší spánok, ale zmierňujú stres, upokojujú, odstraňujú škodlivé látky, zvlhčujú vzduch, zmiernia vplyv elektromagnetického žiarenia alebo jednoducho oživia priestor. Favoritom je určite Svokrin jazyk, nenáročný na údržbu, darí sa mu na slnku aj v tieni, stačí poliať raz za týždeň. Čistí vzduch od nepríjemných a škodlivých látok. Lopatkovej kvetnatý pomáha alergikom a astmatikom zmierniť príznaky ochorenia, eliminuje plesne v ovzduší. Stačí pravidelne polievať, dopriať mu polotieň a za odmenu za odvďačí elegantnými bielymi kvetmi. Palma areková krásne zvlhčuje vzduch a je jednou z rastlín, ktoré produkujú v noci kyslík. Svojou výškou sa dobre vyníma v rohu spálne, treba jej len dopriať svetlo a cez leto často polievať. Ďalšou rastlinou, ktorá vyrába kyslík v noci je aloe vera. Starostlivosť o ňu je takisto jednoduchá – stačí jej slnko a málo vody, bez polievania vydrží aj tri týždne. Neoceniteľnou je aj v prípade popálenín a škrabancov, šťava z listov zahojí a ukľudní pokožku. Ďalšie rastliny vhodné do spálne sú antúria, figovník, dracéna a brečtan.

   

Koberce dokážu krásne rozžiariť a zútulniť miestnosť, udržujú teplo a znižujú hluk. Kto sa nebojí veselých farieb a jeho nábytok je tmavšej farby, vytvorí sa dokonalá kombinácia! Kvetinové motívy, žiarivé aj jednoduché pastelové farby, detské obrázky, ktoré rozveselia deň. Postavičky krtka, medvedíka Pú, mimoňov či labkovej patroly nájdete na trhu široký výber. Vyrábajú sa väčšinou zo syntetických a prírodných vlákien, ako je polyester (cenovo najdostupnejší), vlna (trvanlivá, nevybledne ani pri dlhom používaní, udržuje teplo, príjemná na dotyk), bavlna (ľahká, hypoalergénna, dobre absorbujúca vlkosť) , juta (ekologická, tvrdší povrch, drží vlhkosť, a preto je náchylnejšia na poškodenie), hodváb (patria medzi najdrahšie, veľmi mäkké na dotyk, pozor treba dávať na škvrny).

    

Meníme šatník, chceme schudnúť do starého oblečenia alebo ho len tak oživiť? Vymeňme rovno celú šatníkovú skriňu! Netreba vždy siahnuť po klasike a drevenom dekore. Krásne sú moderné skrine v pastelových farbách, ktoré rozžiaria každú spálňu. V ponuke nájdeme aj pastelové komody, nočné stolíky a písacieho stoly v modrom, zelenom a fialovom prevedení.

Jar je tiež čas veľkého upratovania a čistenia. Umývame okná, žalúzie, balkóny a terasy, utierame prach pod každým kusom nábytku. Oživme si okno novou záclonou, závesom alebo zútulnime pohovku dekoračnými vankúšmi. Vymeňme tmavé, ťažké farby a nebojme sa ísť do kvetinového dizajnu. Ak sa nám páčia jednofarebné pastelové tóny, ozvláštnime parapet a stôl jarnými kvetmi – narcisy, tulipány, hyacinty. Prinesú nám pozitívnu náladu a oživia domácnosť. Do chladných kútov, kam nezasvieti slnko si kľudne presuňme stolík, kreslo, taburetku či malú komodu, ktorú rozžiarime obrusom, štólou, prikrývkou,.. niečím, čo  prinesie zmenu.

   

   

Pomaly môžeme oprašovať záhradné sety a vyčistiť ratan. Jarné obdobie je tiež ideálne na kúpu ležadiel, sklady sú plné nového tovaru a čakacia doba je kratšia ako v zimnom období.
Môžeme sa pustiť do výsadby zeleniny, buď na predpestovanie do kvetináčov alebo priamu výsadbu do hriadok, ideálne sú reďkovka, mrkva, petržlen, hlávkový šalát a špenát. Z kvetín sú to begónie, záhradná petúnia či verbena. Vynikajúco poslúžia vyvýšené záhony, ochránia pred mínusovými teplotami a zároveň nezaťažujú našu chrbticu vďaka pohodlnej manipulácií a ľahkej údržbe. 

Dovoľme jari, aby rozkvitla v našim príbytkoch a inšpirujme sa jej farbami. Veď ako hovorieval Lev Nikolajevič Tolstoj - „Jar je čas plánov a projektov.