Najkrajšie Vianoce každý rok

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, prečo tak milujete Vianoce? Niekomu ako prvé napadnú vianočné odmeny od zamestnávateľa, inému prekvapenie pod vianočným stromčekom, ďalšiemu sviatočné obžerstvo. Ale prečo sa na ne rok čo rok tešíte vy?

Vianočné vône a koledy

Keď v televízii odznie prvá vianočná reklama tohto roku a v obchodoch sa začnú objavovať vianočné dekorácie, automaticky dostávame chuť na mandarínky a pistácie a po večeroch pálime sviečky s vôňou jablka a škorice. Určite to nepotrvá dlho, a aj my sa hrnieme do nákupu vianočných darčekov. Len čo odovzdáme deťom mikulášske balíčky, pustíme sa do vyzdobovania svojich príbytkov, a to pekne pri koledách! Niektoré známe pesničky nám skutočne môžu nahnať slzy do očí, zvlášť ak sa nám s nimi spájajú spomienky na minulé Vianoce.

Dáme šancu gýču

Červené mašle, girlandy, trblietavé vianočné ruže, blikajúce dekorácie do okien, a mnoho iných špecialít u nás na Vianoce jednoducho nesmie chýbať. Hoci si uvedomujeme, že je to strata peňazí a tieto dekorácie nás budú tešiť len dva mesiace, neváhame si rok čo rok dokupovať ďalšie. A to nehovoríme o ozdobách na vianočný stromček, veď aj pri výzdobe stromčeka treba kráčať s módou. Otázne však je, kde budeme toto všetko skladovať o pár rokov. Budú naše Vianoce horšie, ak sa na stromčeku neobjaví aspoň jedna módna farba?

Vianoce a naše brušká

S vianočnými vôňami nepochybne súvisí aj vôňa čerstvo upečených medovníkov, sušienok či aróma ovocia a zemiakového šalátu. Keď sa ale pozrieme do nákupných košíkov ľudí pred Vianocami, môžeme byť trochu šokovaní. Naozaj na Vianoce pijeme a jeme viac ako bežne počas roka? Vypijú naši hostia dva kartóny sladených nápojov a minerálky? Zjeme za debničku ovocia a orieškov? A čo tí, ktorí si na Vianoce objednávajú suché pečivo na kilá? Je skutočne problém upiecť tri druhy obľúbeného suchého pečiva? Nestojí tá vôňa za to? Dokonca i neporiadok, keď nám pri pečení asistujú naše deti? Myslime na to, že možno nebudeme celé sviatky doma. Budeme cestovať za rodinou, a tak je úplne zbytočné chystať doma živý stromček a vypekať vo veľkom. 

O atmosféru sa postaráme sami

Žiadne jedlo, výzdoba ani koledy však nikdy nedocielia, aby boli naše Vianoce najkrajšie, aké sme kedy zažili. Čaro Vianoc sa totiž ukrýva v nás samých. Ak v sebe aspoň na Vianoce nájdeme trochu miernosti, možno našimi jedinými starosťami nebude to, či sme už každému zaniesli darčekovú tašku a nakúpili si do zásoby jedlo, ale to, či sa s nami druhí cítia skutočne sviatočne. Natiahnuť si vianočné ponožky, sadnúť si k tradičným rozprávkam, rodinným fotoalbumom alebo spoločenským hrám a odhodiť z ruky mobilné telefóny môže byť dobrou cestou, ako sa o to postarať.