Detská izba, ktorá podporuje učenie a kreativitu

Svet detí je plný hier a spoznávania sveta. Rodičia a učitelia v škole dokážu deti so správne zvoleným prístupom namotivovať k učeniu a kreativite a sú pre deti najdôležitejšími vzormi. Vhodne zvoleným prostredím však dokážete vaše ratolesti ešte viac podporiť v tom, aby rozvíjali svoje schopnosti. Stačí, ak sa pri zariaďovaní detskej izby budete riadiť niekoľkými jednoduchými zákonitosťami.

Zariaďte dieťaťu pracovný kútik tak, aby rástol spolu s ním

Už deti v predškolskom veku by mali mať svoj prvý drevený stolík a stoličku, ktoré môžu využívať pri hrách, kreslení si majstrovaní. Okrúhly stolík so stoličkami v príjemných farbách naviac šetrí miesto – stoličky sú stohovateľné.

Staršie deti uvítajú stôl s nastaviteľnou výškou dosky a písací stôl s množstvom odkladacieho priestoru, do ktorého sa im zmestia všetky školské potreby. Ku stolu patrí aj pohodlné detské kreslo, s nastaviteľnou výškou a opierkami na lakte. Mnohé deti aj tínedžeri ocenia viacero možností sedenia – popri klasických stoličkách a kreslách je vhodnou alternatívou k stolu kľakosed.

Poskytnite deťom dosť priestoru na hru a na odpočinok


Vytvorte deťom v izbe aktívnu zónu, v ktorej sa môžu blázniť, hrať a tvorivo realizovať a relaxačnú zónu, kde budú odpočívať, čerpať nové sily a rozjímať. V aktívnej zóne by malo byť dostatočne veľké otvorené priestranstvo, napríklad väčší koberec či drevená podlaha, na ktorej sa deti budú s radosťou hrať. Do aktívnej zóny patria aj doplnky ako sú rebriny na športovanie, interiérové hojdačky či televízna obrazovka s konzolou.

Relaxačná zóna by mala byť od aktívnej zóny opticky oddelená. Môže ju tvoriť napríklad detská posteľ v tvare domčeka, vysoká detská posteľ alebo rozkladacia posteľ, ktorá môže byť od zvyšku miestnosti vizuálne oddelená (napr. knižným regálom, priečkou, závesom, paravánom a pod.).

Nezahlcujte detskú izbu farbami a textúrami

Máloktoré dieťa sa bude cítiť pokojne a bezpečne v izbe, ktorá je preplnená farbami, rôznofarebnými lampami a lesklými povrchmi. Ak chcete, aby sa vaše dieťa vedelo v akomkoľvek veku sústrediť na učenie a na svoje kreatívne projekty, vytvorte mu prostredie, ktorého základ budú tvoriť neutrálne farby. Nemusí to byť práve „nudná“ biela – prírodné odtiene béžovej, hnedej, žltej a zelenej farby na jednej alebo viacerých stenách vytvoria v izbe príjemnú klímu. Sektorový nábytok v neutrálnych farbách nebude v detskej či študentskej izbe pôsobiť rušivo, rovnako ako kvalitný nábytok z masívneho dreva.

Dovoľte vašim deťom, aby sa tvorivo realizovali

Pri výbere nábytku do detskej izby zapájajte aj dieťa samotné – a to už od útleho veku. Pri starších deťoch a tínedžeroch je samozrejmé, že sa budú chcieť čo najviac realizovať v procese zariaďovania ich izby. Dovoľte im rozvíjať svoje dizajnérske schopnosti a v dospelosti sa vám poďakujú.

Ak vaše dieťa rado športuje, umožnite mu, aby mohlo vo svojej izbe cvičiť (v rámci vašich priestorových možností). Má váš syn či dcéra výtvarné nadanie? Natrite jednu stenu špeciálnou farbou, ktorá sa používa na školské tabule a na ktorú sa dá kresliť kriedou. Opýtajte sa vašich detí, čo by najviac uvítali vo svojej izbe a buďte otvorení ich nápadom a kompromisom.

P.S.: Potrebujete viac informácií o nábytku do detskej izby, ktorý máme v ponuke, alebo o spôsobe dodania tovaru? Radi vám pomôžeme. Kontaktujte nás e-mailom či telefonicky alebo využite náš chat v pravom dolnom rohu vašej obrazovky.