Takto pripravíte váš byt na prírastok v rodine – 4 rady pre mladé páry

Každú chvíľu priletí bocian a vy ešte stále nemáte prichystanú detskú izbičku? Poradíme vám, do akého nábytku sa vám oplatí investovať, ak sa chcete čo najlepšie pripraviť na príchod vášho potomka a zabezpečiť mu čo najväčšie pohodlie počas dôležitých prvých mesiacov a rokov jeho života.


Pri výbere detskej postieľky sa zamerajte na praktickosť a bezpečnosť

Prvá detská postieľka s bezpečnostnou ohrádkou by mala byť vyrobená z pevného a zdravotne nezávadného materiálu (bez škodlivých chemických náterov), akým je napríklad tvrdé masívne drevo. Veľkou výhodou je, ak má polohovateľné dno, vďaka ktorému viete prispôsobiť hĺbku postieľky postupne rastúcemu dieťaťu. Pri výbere matracov sa zamerajte na kvalitné vypracovanie, priedušnosť a prateľný poťah z prírodných materiálov.

detska-postielka-lotta-mojnabytok


Vyberajte si nábytok, ktorý môže plniť rôzne funkcie


Detská komoda vám v prvých mesiacoch výborne poslúži ako prebaľovací pult, ak na ňu umiestnite umývateľnú položku alebo prenosnú prebaľovaciu dosku. Alternatívou je samostatný prebaľovací pult, vybavený bočnicami, ktorý môže zahŕňať aj praktický úložný priestor. Pri výbere nábytku rozmýšľajte nad jeho využiteľnosťou v neskorších rokoch – napr. jednoduchý detský stolček z dreveného masívu môže neskôr poslúžiť ako taburetka, príručný alebo nočný stolík.

prebalovaci-pult


Nezahlcujte detskú izbu farbami a nábytkom

Detská izbička vôbec nemusí vyzerať ako cirkusové šapitó. Stačí, ak v nej bude základný detský nábytok (posteľ, skriňa na šatstvo, skrinka, regál alebo komoda na hračky) a dostatok voľného priestoru na podlahe, aby sa vaša ratolesť mala kde hrať. Pre deti, ktoré už dokážu samostatne sedieť, je vhodným doplnkom izby malá detská stolička a stolík.

Ideálnym materiálom pre detský nábytok je prírodný drevený masív v upokojujúcich zemitých farbách, ktorý ľahko skombinujete s akýmkoľvek iným nábytkom alebo doplnkami. ak si chcete zjednodušiť výber nábytku do detskej izby, odporúčame vám zvoliť si kvalitne vypracovaný sektorový nábytok pre najmenších, v nevtieravých farbách. Biely nábytok vytvorí jednoduchý základ, ktorý môžete spestriť doplnkami v pastelových farbách.

Pri výbere farby stien sa vyhnite príliš kontrastným a pestrým odtieňom. Ani vy by ste si zrejme dobre neoddýchli v spálni, namaľovanej na červeno. Jemné odtiene teplej pastelovej žltej, ružovej, modrej alebo marhuľovej pôsobia na deti upokojujúco a podporujú ich zdravý vývoj.

Architekti odporúčajú vyhnúť sa okázalým nástenným maľbám a tapetám s rozprávkovými motívmi – hoci bývajú pekné a nápadité, vaše dieťa z nich rýchlo vyrastie a o pár rokov budete maľovať alebo tapetovať znovu. Rozprávkové motívy sa neodporúčajú ani ako súčasť nábytku. Ak si chcete ušetriť čas aj peniaze, investujte ich do kvalitného nábytku v neutrálnych farbách a radšej sa vyhrajte s lacnejšími doplnkami (obrázky na stenu, vankúšiky, závesy, posteľná bielizeň), ktoré môžete postupne obmieňať.

detsky-sektorovy-nabytok


Vytvorte si v detskej izbe miesto pre spoločný relax

Pripravte sa na to, že v izbe svojho dieťaťa budete tráviť veľa času. Mali by ste preto myslieť aj na vlastný komfort. Umiestnite do detskej izby relaxačné kreslo, na ktorom sa vám bude dobre dojčiť a spoločne oddychovať pri knižke. Môže to byť napríklad pohodlný ušiak, tvarovateľné relaxačné kreslo alebo hojdacie kreslo s čalúnením. Doplňte ich vankúšikmi a mäkučkou dekou.

 

P.S.: Potrebujete viac informácií o nábytku do detskej izby, ktorý máme v ponuke alebo o spôsobe dodania? Radi vám pomôžeme. Kontaktujte nás e-mailom či telefonicky alebo využite náš chat v pravom dolnom rohu vašej obrazovky.