Poschodie na spanie – ako si na ňom vytvoríte bezpečné hniezdo?

 

Poschodie na spanie či vyvýšená posteľ sú obľúbeným riešením najmä v garsónkach a malých bytoch. Postele „na vysokej nohe“ sú vhodné najmä do priestorov, ktoré disponujú vysokým stropom, vďaka čomu sa v nich nebudete cítiť stiesnene. V menej priestranných izbách si takto dokážete vytvoriť praktický menší mezonet a využiť miesto navyše ako úložný, pracovný alebo relaxačný priestor. Poradíme vám, ako si zariadiť izbu s poschodím na spanie bezpečne a účelne.


Pevné schodíky a zábradlia

Vaša vysoká posteľ by mala byť v prvom rade bezpečná. Ak si sami navrhujete konštrukciu, poraďte sa so skúseným stolárom a ak je to možné, vytvorte plošinu na spanie aspoň o tretinu väčšiu, než je matrac, ktorý na ňu plánujete umiestniť. Okrem bezpečného odstupu od okraja postele tak získate aj malý úložný priestor, ktorý neskôr určite oceníte. Vaše poschodie na spanie vybavte pevným a dostatočne vysokým zábradlím z dreva alebo kovu a vhodným rebríkom alebo schodíkmi. Praktickým a bezpečným riešením sú pevné schodíky v podobe úložných skriniek.

2

Kvalitné matrace

Pri výbere matracov treba v tomto prípade brať do úvahy fakt, že na vašom spacom poschodí chýba rošt, ktorý by podopieral matrac. Odporúčame vám preto uprednostniť pred penovými či latexovými matracmi kvalitné pružinové matrace alebo taštičkové matrace, pod ktoré sa v klasických posteliach umiestňujú pevné latkové rošty.

3

Praktické osvetlenie

Pri vytváraní poschodia na spanie by ste mali brať ohľad aj na dôležité detaily – budete mať poruke vhodné osvetlenie a vypínač (a ideálne tak, aby sa svetlo dalo pohodlne zapnúť zdola aj zhora)? Ako zdroj osvetlenia môžete okrem hlavného stropného osvetlenia použiť aj bodové svetlá alebo menšie lampičky na čítanie, umiestnené na stenách či na drevenej konštrukcii postele, prípadne na nástenných policiach. Pre väčší pocit útulnosti môžete pridať aj LED osvetlenie v teplých odtieňoch žltej farby alebo populárne svetelné reťaze, ktoré môžete pripevniť na stenu či zábradlie alebo omotať okolo drevených trámov.

4

Doplnky na zútulnenie

Na to, aby bolo vaše poschodie na spanie dokonale útulné, nepotrebujete vynaložiť veľké úsilie. Stačí, ak naň okrem matracov umiestnite aj niekoľko príjemných a praktických doplnkov. Nízke nočné stolíky alebo úzke nástenné police poskytnú dostatočný úložný priestor na knižky, hodinky a pohár s vodou a pritom nezaberú veľa miesta. Malý huňatý koberček pri matraci, dekoračné vankúše či deka z príjemného materiálu vám spríjemnia spánok a leňošenie vo vašom hniezdočku na spanie.

5

Ako využiť priestor pod posteľou?

Pod vysokou posteľou vám vznikne pomerne veľký priestor, ktorý môžete využiť ako úložné riešenie na oblečenie alebo ako obytnú časť. Kým šatník pod posteľou si pýta skôr konštrukciu vytvorenú na mieru, obývačkové posedenie s menšou rozkladacou pohovkou a konferenčným stolíkom či domácu kanceláriu s písacím stolom a úložnými skrinkami si môžete ľahko vyskladať aj sami.

6

P.S.: Potrebujete viac informácií o nábytku, ktorý máme v ponuke, alebo o spôsobe dodania tovaru? Radi vám pomôžeme. Kontaktujte nás e-mailom či telefonicky alebo využite náš chat v pravom dolnom rohu vašej obrazovky.