Späť do školy - nábytok do detskej izby

Letné dni sa pomaly krátia a či chceme alebo nie, čoskoro sa v školách opäť rozozvučí zvonček! Mali by sme preto porozmýšľať ako vylepšiť izby našich detí. Potrebujeme niečo vymeniť? Chceme úplne zmeniť dizajn? Alebo iba dokúpiť malú drobnosť?

V prvom rade rozdeľujeme izby na detské a študentské. Rozdiel je v tom, že deti sa oveľa lepšie cítia v miestnosti, ktorá je kombinovaná s hravými farbami, hračkami, útulnými doplnkami. Naopak, študenti potrebujú väčšiu plochu, veľa úložného priestoru a žiadne zbytočné čačky.

Detská izba lota

Detská izba by mala hýriť nápadmi a fantáziou. Ak je dieťa šikovné a rado sa učí, odporúčame vybrať nábytok, ktorý má veľa políc a odkladacích priečinkov. Dieťa bude mať miesto na uloženie encyklopédií, kníh, vedomostných hier, školských projektov... miesto na glóbus, počítač či tablet. Deti, ktoré sa boja v noci spávať samé sa potešia izbičke, kde bude veselý farebný nábytok, svietiace fosforové doplnky, lampička v tvare obľúbeného zvieratka alebo rozprávková tapeta. Mladé slečny uvítajú ružový nábytok, postieľku s baldachýnom, zrkadlo na malé fintenie. Naopak, chlapci uprednostnia izbu ladenú do modrých a zelených tónov, dekorácie áut, priestor na stavebnicu alebo železnicu.

Poďme sa však venovať téme ŠKOLA. Či už máme kúpený nábytok alebo sa iba chystáme, poradíme čomu venovať pozornosť a čomu sa vyhnúť.

Detská izba fanny

Pri písacom stole strávi dieťa veľa času, najmä pri domácich úlohách, kedy je ťažko obsedieť. Dodržiavajme preto tieto zásady:

  • Stôl - pri sedení musí mať dieťa ohnutú ruku v lakti tak, aby tvorila pravý uhol.
  • Svetlo z okna by malo dopadať z opačnej strany, akou rukou dieťa píše. Pokiaľ sa nedá, nahraďte prirodzené svetlo dostatkom umelého - lampa vtedy smeruje priamo na písaciu plochu.
  • Doska stola sa odporúča v hrúbke minimálne 18 mm, na trhu je už veľké množstvo kvalitných laminátov a MDF dosiek.
  • Stolička musí byť v takej výške, aby dieťa malo pri sedení ohnuté kolená v 90 stupňovom uhle a obe chodidlá položené na podlahe. Operadlo stoličky podopiera bedrá, opierka hlavy vyrovnáva krčnú chrbticu. Okraj sedadla by sa nemal zarezávať do podkolennej jamky, odporúča sa, aby stehná spočívali na sedadle do 2/3.
  • Dvere za chrbtom sú nevhodné z psychologického hľadiska. Keď dieťa nevidí kto vstupuje do izby, cíti sa ohrozené, stráca bezpečie a prestáva sa pri učení sústreďovať.

Detská izba nati

Študentská izba je určená pre tínedžerov a stredoškolákov, ktorí sa potešia, ak roztomilé kúsky s rozprávkovými postavičkami nahradí kus dospelého a strohého nábytku. Populárny je dekor s písmenami či rôznymi alternatívnymi tvarmi. Samozrejme sa preferujú jednofarebné, tmavé tóny. Police a vitríny kde trónili hračky, sa nahradzujú knižnicami a plnými skrinkami s množstvom odkladacieho priestoru.

Študentská izba top

  • Písací stôl vyberáme väčší, s pevnou vrchnou doskou. Odporúčame rohové stolíky, kde máme viac priestoru pre notebook, počítač, písacie potreby, šanóny, stolovú lampu. Po bokoch stolíka sú zásuvky na zošity a pod hlavnou doskou je ukrytý vysúvacia polica na klávesnicu.
  • Kancelárske kreslo jednoznačne polohovateľné, odporúčame s možnosťou nastavením opierky, ktorá vám umožní nastaviť uhol chrbta až o 160 stupňov. Najlepšia voľba je, keď stolička má dva vankúše – na bedrá aj zátylok. Zaisťujú správne umiestnenie krku, hlavy a bedier. Znižuje sa tým zaťaženie chrbtice. Takisto je veľmi užitočná výklopná opierka na nohy, ktorá v kombinácií s nastavením operadla poskytne študentovi ležiacu polohu na chvíle odpočinku alebo pri hraní počítačových hier.

Detská izba tipo

Či už ide o menšie deti alebo študentov, pre obidvoch je rovnaký základ posteľ. Čas na spánok je najdôležitejší, pretože počas neho sa telo regeneruje a „nabíja“ na ďalší deň. Nedostatok spánku môže mať negatívny vplyv na ich fyzický a kognitívny vývoj, ako aj na celkové zdravie a pohodu. Preto je dôležité sa snažiť vytvoriť zdravé spánkové návyky už od útleho detstva.

  1. Novorodenci (0 - 3 mesiace): 14 - 17 hodín denne
  2. Bábätká (4 - 11 mesiacov): 12 - 15 hodín denne
  3. Batoľatá (1 - 2 roky): 11 - 14 hodín denne
  4. Predškoláci (3 - 5 rokov): 10 - 13 hodín denne
  5. Školáci (6 - 13 rokov): 9 - 11 hodín denne
  6. Tínedžeri (14 - 18 rokov): 8 - 10 hodín denne 

Stolová posteľ, tzv. loft posteľ je vhodnejšia pre starších žiakov a tínedžerov. Kombinuje posteľ s pracovným priestorom. Je zvyčajne umiestnená na vyvýšenej platforme a priestor pod ňou sa dá využiť na umiestnenie počítačového stolíka, regálu či pohovky. Dizajn pomáha maximalizovať priestor v izbe a poskytuje študentom oddelený priestor na prácu a spánok.

Posteľ s úložným priestorom je skvelá pre menších žiakov, ponúka odkladacie miesto na hračky, knihy, spoločenské hry alebo školské potreby. Úložné priestory sú zabudované pod posteľou vo forme zásuviek alebo otvorených políc.

Detska izba marika

Výber matraca je kľúčový pre kvalitný spánok. Nemá byť iba pohodlný, ale mal by poskytovať aj dostatočnú podporu chrbtice a celého tela, čo je zvlášť dôležité pre správny vývin. Na trhu je obrovské množstvo matracov, delia sa podľa materiálu, zloženia, funkčnosti, zdravotného zamerania, tvrdosti, hrúbky, vnútornej výplne,.. Je však potrebné vyberať a prihliadať na individuálne požiadavky dieťaťa. 

Veci každodenné sú také, ktoré naše ratolesti potrebujú každý deň. Takže okrem praktickej, útulnej izby, ktorá je vybavená kvalitným písacím stolom, vystuženou stoličkou, pohodlnou posteľou, vhodným svetlom, nábytkom na odkladanie oblečenia a uložením detských pokladov, nezabudnime pred nástupom do školy aj na tieto veci:

  • Školská taška
  • Peračník
  • Geometrické pomôcky
  • Pomôcky na výtvarnú výchovu
  • Obaly na zošity
  • Písacie potreby
  • Prezuvky
  • Úbor na telesnú výchovu
  • Zošity
  • Dóza na desiatu, fľaša na pitie

Prajeme vám krásny a pohodový štart do nového školského roka

Detská izba onix