Študentská izba - kráľovstvo pre teenagerov

Premeniť detské kráľovstvo na izbu pre dospievajúceho študenta nie je vôbec jednoduchá úloha. S pribúdajúcim vekom dieťaťa dospieva nielen fyzicky ale predovšetkým psychicky, čím sa menia jeho názory, štýl, vkus i hodnoty. Takáto zmena neobíde ani prostredie, v ktorom dieťa trávi najviac času a tým je jeho detská izba.

Každé dieťa postupom času presedlá na ,,dospeláckejší vkus“, v ktorom už nie sú zahrnuté hračky či príliš detské farby a motívy. Jednoducho príde čas všetky hračky uschovať do krabíc a uložiť na povalu, či ich prenechať mladším súrodencom.

Nakoľko je každé dieťa výnimočné má svoje špecifické koníčky, záujmy a tým aj vlastnú predstavu o tom, ako bude vyzerať jeho vysnívaná izba. Preto ho pokojne nechajte realizovať sa a prejaviť svoj názor. Veď práve ono bude v detskej izbe tráviť čo najviac času a to, ako sa bude v nej cítiť ovplyvní jeho ďalší vývoj. To samozrejme neznamená, že musíte vyhodiť všetok nábytok. Stačí keď detské hračky, dekorácie a motívy nahradíte prvkami, ktoré budú prispôsobené ich veku.

studentska-izba-kralovstvo-pre-teenagerov-mojnabytok

ZÓNA PRE ODDYCH

Najdôležitejším faktorom pre zdraví vývoj je oddych a dostatok spánku. Zóna vyhradená pre oddych je bezpochyby tou najobľúbenejšou časťou miestnosti. Ide o priestor, v ktorom dieťa môže v pokoji relaxovať, poprípade sa zabávať či tráviť čas so svojimi priateľmi. V tejto zóne sa môžu nachádzať rôzne regále, skrinky či police slúžiace na odkladanie kníh, obľúbených dekorácií či elektroniky. Oddychová zóna musí byť taktiež prispôsobená záujmom dieťaťa. Preto je vhodné do tejto zóny umiestniť napríklad malý konferenčný stolík, sedací vak či pohodlnú kancelársku stoličku, kde si môže teenager pohodlne prečítať knihu či četovať s kamarátmi.  Výbornou voľbou môže byť aj praktický TV stolík s televízorom a malá rozkladacia pohovka, pre prípad žeby sa kamaráti rozhodli prespať cez noc u Vás.

 

MIESTO PRE SPÁNOK

Pri výbere postele je veľmi dôležité uvedomiť si, že existujú tri rôzne časti, ktoré tvoria posteľ. Je to posteľ, rošt a matrac. Tieto tri časti postele sú absolútne nevyhnutné pre kvalitný a ničím nerušený spánok. Veľmi praktickým riešením je zakúpiť študentovi väčšiu, najlepšie manželskú posteľ, ktorá bude s ním rásť, a tak mu slúžiť i niekoľko rokov. Pri výbere matraca siahnite po kvalitnejších verziách a nebojte sa investovať aj viac peňazí. Veď práve kvalitný matrac zabezpečí pohodlie počas spánku a chrbtici dieťaťa dodá čo najväčší komfort, pre správne vyvíjanie sa.

 

PRIESTOR PRE UČENIE

Správne navrhnutý priestor pre teenagera musí byť prispôsobený jeho potrebám, predstavám a veku. V žiadnej študentskej izbe nesmie teda chýbať priestor pre prácu a učenie sa. Základom je teda priestranný písací stôlpohodlná kancelárska stolička. Písací stolík by mal obsahovať dostatok úložného priestoru na školské potreby, miesto na počítač a jeho príslušenstvo a v neposlednom rade kopec miesta pre samotnú prácu. Písací stolík umiestnite v izbe tak, aby naň dopadlo čo najviac prirodzeného svetla. Na písacom stole nesmie chýbať stolná lampička, ktorá musí byť nasmerovaná tak, aby bola vždy na opačnú stranu, ako ruka s ktorou dieťa píše. Pri výbere kancelárskeho kresla dbajte na to, aby bolo kreslo výškovo nastaviteľné tak, aby sa výška sedu prispôsobovala výške študenta. U starších študentov je vhodnejšie pokiaľ má kancelárske kreslo aj podrúčky, ktoré tvoria oporu pre ruky počas písania na klávesnici.