Upratovanie detskej izby s Marie Kondo: takto sa hravo pripravíte na nový školský rok


Nový školský rok prichádza s novými výzvami. Zapojte vaše školopovinné deti do prípravy ich detskej izby na ďalšie aktívne študijné obdobie. Poupratujte spoločne všetky skrine a poličky tak, aby detský nábytok v kombinácii s doplnkami vytvoril vašim ratolestiam prehľadný a funkčný priestor na učenie, v ktorom sa budú cítiť príjemne. Pomôžu vám pritom rady Marie Kondo, celosvetovo známej japonskej odborníčky na upratovanie.


Upratovanie oblečenia ako hra

Marie Kondo radí začať pri upratovaní s oblečením – je to najjednoduchšie a výsledok uvidíte hneď. Všetko oblečenie zhromaždite do jednej veľkej kopy a následne sa rozhodnite, ktoré kúsky si necháte a s ktorými sa rozlúčite. Tie, ktoré zostanú v šatníkovej skrini, by ich nositeľovi mali robiť radosť. Ak chcete, aby si vaše deti s ľahkosťou udržiavali poriadok vo svojich veciach, naučte ich skladať oblečenie podľa Marie Kondo (zdroj: YouTube/The KonMari Fold/Marie Kondo) hravým a jednoduchým spôsobom a následne zoraďovať jednotlivé typy odevov do skrine alebo komody podľa veľkosti a farby.

2

Praktický nábytok s poličkami a zásuvkami

Detské komody sú ideálnym typom nábytku pre malých školákov. V jednotlivých zásuvkách môžu skladovať všetko možné – od oblečenia, cez školské pomôcky, športové potreby až po hračky a rôzne zbierky predmetov, časopisov, fotografií, atď. Výborným riešením do detskej izby je regál, ktorý obsahuje zásuvky aj poličky, ktoré sú vhodné na skladovanie kníh a zošitov. Na tento účel skvele poslúži aj nástenná polica. Pred začiatkom nového školského roka nezabudnite spolu s vašimi deťmi vyradiť staré školské papiere, ktoré už nebudú potrebovať. Staršie deti to zvládnu aj bez vašej pomoci.

3

Farebný študijný kútik

Deti zvyčajne obľubujú pestré farby, ktoré stimulujú ich mozog a priaznivo vplývajú na ich kreativitu. Farebný sektorový nábytok či neutrálny nábytok do študentskej izby s farebným akcentom dokážu zlepšiť náladu a vytvoriť prostredie, v ktorom sa dobre študuje. Pred začiatkom školského roka je však vhodné urobiť si malú revíziu – nie je farieb v detskej izbe priveľa? Ak v nej vládne „farebný smog“ a na vaše dieťa to pôsobí rušivo, nahraďte príliš pestrý nábytok a doplnky neutrálnymi alternatívami bielej, sivej alebo béžovej farby.

4

Jednoduchý systém skladovania = rýchle upratovanie

Ak chcete, aby si vaše deti udržiavali vo svojej detskej izbe poriadok, naučte ich využívať v praxi heslo „v jednoduchosti je krása“ a zabezpečte im nábytok s jednoduchými úložnými systémami, na ktoré dočiahnu a dokážu ich bez problémov samé obsluhovať. Regál, ktorý môžete dotvoriť farebnými dvierkami alebo úložnými boxmi, je ako stvorený na uskladňovanie predmetov podľa jednoduchého pravidla „podobné s podobným“. Jednotlivé zóny a kategórie môžete vytvoriť spolu s vašimi deťmi, starší školáci a tínedžeri to hravo zvládnu aj sami.

Tip: Na väčšie predmety ako sú hračky, kreatívne a športové pomôcky či sezónne oblečenie, sa skvele hodia úložné priestory pod posteľou, vyhradená časť skrine, zásuvka komody či pôvabná truhlica alebo lavica.

5

P.S.: Potrebujete viac informácií o nábytku do detskej izby, ktorý máme v ponuke, alebo o spôsobe dodania tovaru? Radi vám pomôžeme. Kontaktujte nás e-mailom či telefonicky alebo využite náš chat v pravom dolnom rohu vašej obrazovky.