Akú kuchynskú linku si vybrať ?

kuchynska-linka-300x225

Vybrať si tú správnu kuchynskú linku, ktorá bude vyhovovať Vaším predstavám a potrebám nie je vôbec také jednoduché ako sa zdá. I keď je na trhu mnoho predajcov, ktorý ponúkajú kuchynské linky od výmyslu sveta voľba správnej kuchynskej linky Vás môže poriadne potrápiť. 

Pri zariaďovaní kuchynskej linky je potrebné myslieť na fakt, že nám bude slúžiť na obdobie dlhšie ako dva či tri roky. Preto by sme mali pri výbere kuchyne dbať i na tie najmenšie detaily. Možností zostavenia kuchynskej linky je naozaj mnoho, preto by ste pred záväzným potvrdením objednávky mali veľa plánovať, premýšľať a pripravovať.

 

kuchynská-linka_POLA-300x202

Od súčasných kuchynských liniek sa očakáva nielen kvalita a funkčnosť ale čoraz častejšie musia spĺňať i funkcie zdobenia interiéru. Obľúbenými materiálmi pre moderné kuchynské linky sú nielen matné ale aj vysoko lesklé laky, klasické i exotické drevo či sklo. Netreba však zabúdať že tieto estetické hľadiská nesmú prevyšovať stránku praktickosti. Pri kuchynských linkách je potrebné využiť každý centimeter. Aj veľké skrinky, priestranné zásuvky či police s nevhodným vnútorným vybavením môžu byť časom nedostatočné. Pri dôkladnom premyslení úložného systému ušetríte v kuchyni množstvo miesta a jednoduchšie si udržíte poriadok. Aby bola kuchyňa funkčná a maximálne slúžila užívateľom rozdelenie jednotlivých zón kuchynskej linky by nemalo byť náhodné. Kuchynský priestor sa odporúča rozdeliť na tri časti. Prvá časť zahŕňa miesto na uskladnenie potravín. Druhá časť je zameraná na zónu prípravy surovín a jej varenia. Posledná časť by sa mala radiť do zóny na umývanie. V tejto tretej zóne by sa mala nachádzať aj zabudovaná umývačka riadu či kôš na odpadky.

 

 

Pri výbere materiálu sa môžete riadiť tak ako podľa vlastného vkusu, tak aj podľa finančných možností. Úlohu lacnejšej varianty zohrávajú hotové kuchynské linky, ktoré Vám však neumožňujú prispôsobenie do priestoru. O niečo variabilnejšie sú kuchynské linky zo sektorovými skrinkami s obmedzenou radou skriniek na vyskladanie. Najideálnejšou voľbou sú kuchynské linky na mieru. Tie sa veľmi jednoducho prispôsobujú priestoru a tak čo najviac vyhovejú Vaším predstavám i potrebám. K najčastejšie zvoleným materiálom pre výrobu kuchynských liniek sú prírodné materiály, drevo, keramika, kameň či sklo.

fino_01-300x174Sklo je v súčasnej dobe vyhľadávaným materiálom, nakoľko sa jedná o prírodný materiál s dokonalým povrchom. Sklo je veľmi odolné voči vysokým teplotám a mechanickému poškodeniu. Sklenený obklad dodá kuchyni vyššiu úroveň. Ďalšou výhodou sklenených obkladov sú takmer neobmedzené farebné prevedenia. Sklo je taktiež veľmi jednoduché na údržbu a odolné voči najrôznejším čistiacim prostriedkom. Vhodnou voľbou sú aj sklenené pracovné dosky, ktorých popularita prudko rastie.

Pokiaľ zvolíte pre výrobu kuchynskej linky drevo je potrebné aby bolo povrchovo upravené, z dôvodu neudržiavania nečistôt a jednoduchého čistenia. Pri čistení takýchto drevených povrchov treba myslieť že agresívne čistiace prostriedky by mohli drevo poškodiť. Drevená pracovná doska vnáša do interiéru teplo. Pracovná doska z masívneho dreva znesie prostredie s maximálnou vlhkosťou 55%. Netreba zabúdať že drevo neustále pracuje preto je pri pokladaní pracovnej dosky dbať na odstup od steny a spotrebičov. Dokonalý vzhľad drevenej pracovnej dosky je potrebné udržiavať občasným prebrúsením, naolejovaním či nalakovaním.

Obklad z kameňa? Prečo nie!  Pri správnej voľbe kamenného obkladu, môže byť na údržbu rovnako praktický tak, ako iné typy obkladov. Správnou voľbou sú predovšetkým hladké kamenné platne, ktoré vytvárajú v kuchyni nadčasový dizajn odlišujúci sa od klasických ,,nudných“ obkladov. Pracovná doska s kameňa je moderná a dekoratívna. Opatrný buďte však pri mramore, ktorý je mäkký a tým sa môže ľahko mechanicky poškodiť. Vhodnejšia je napríklad žula, pieskovec či kremeň. Tieto pracovné dosky nevyžadujú žiadnu špeciálnu údržbu.