Kuchynské dvierka: Poznáme výhody laku a prednosti fólie

Pri vyberaní kuchynského nábytku sa stretnete s rôznymi povrchovými úpravami dvierok. Práve povrchová úprava dotvára finálny vzhľad. Jednotlivé typy spracovania sa od seba líšia a ak chcete vybrať správny typ, mali by ste sa v nich aspoň trochu vyznať.

 

Podstatná je schopnosť povrchovej úpravy zvládnuť záťažové prostredie – na mysli máme kuchyňu a kúpeľňu. Aké dvierka si zvoliť, ak ide o kuchynskú linku? Majte na mysli, že práve kuchyňa býva obývaná a využívaná naozaj často a podriaďte svojmu výberu aj tento fakt.

Fólia je dostupnejšia a ponúka mnoho prevedení

Dvierka s fóliou na povrchu sú lacnejšie a na trhu existuje naozaj veľký výber rôznych prevedení. Matné, lesklé fólie, drevodekory, ktoré sú na nerozoznanie od skutočného dreva, až po rôzne patinované kúsky alebo elegantné varianty s napodobením frézovania. Skvelo sa hodí do kuchýň a jedální.

A aké sú nevýhody fólie? Ak sa raz mechanicky poškodí, nedá sa opraviť, treba ju nahradiť. Fólia sa tiež zvykne odlepovať od podkladu, najmä pri vysokom tepelnom prúdení hrozí odliepanie na skrinkách v blízkosti rúry. Kvalita laminovaných dvierok však závisí aj od iných faktorov – úpravy hrán a použitých lepidiel.

Lak predstavuje eleganciu a luxus

Lakované dvierka ponúkajú veľa exkluzívnych odtieňov v takmer stopercentnom lesku aj sofistikovanom matnom prevedení, existujú aj pôsobivé frézované motívy. Lakovaný vzhľad vynikne najmä v exkluzívnej kuchyni s moderným nádychom. Pre svoj exkluzívny vzhľad a náročný výrobný proces sa však lak zaradil medzi najdrahšie nábytkové povrchy.

Nehrozí vám pri ňom odliepanie ako pri laminovaných dvierkach, avšak, postrachom sú škrabance. Hovorí sa, že čím viac vrstiev finálneho laku je na dvierkach, tým sú kvalitnejšie, dôležitá je však gramáž laku v ploche na m2.

Kvalita versus cena

Premýšľate nad lakom alebo fóliou? Ak pre vás cena nehrá podstatnú úlohu a chcete radšej kvalitu, lakované dvierka patria medzi kvalitnejšie typy a evokujú určitú exkluzivitu. Laminované dvierka sú zas finančne dostupnejšie, no sú menej kvalitné ako lakované a hrozí pri nich odliepanie fólie.