Zariaďujete si kuchyňu? Myslite na dostatok úložného priestoru!

Pred rekonštrukciou má každý v hlave plány, ako to spraviť, aby bol výsledok dych vyrážajúci. No časom zistíte, že imidž je nanič, ak si nemáte kam uložiť všetko kuchynské náčinie. Ako si zariadiť kuchyňu, v ktorej bude radosť zvŕtať sa?

kuchyňa a kuchynská linka

Nábytok do kuchyne prispôsobený vašim zvykom

Je jasné, že novú kuchyňu by mal v rodine plánovať ten, kto sa v nej bude vyskytovať najčastejšie. V niektorých rodinách predsa varia aj muži, a ešte častejšie ako ich partnerky. Vašou úlohou teda bude premyslieť si, aký typ kuchynského nábytku bude najvhodnejší pre váš štýl varenia. Niekto si pripraví všetko kuchárske náčinie vopred, iný ho vyťahuje postupne, za procesu.

Vtedy sú naozaj nevyhnutné ľahko ovládateľné zásuvky aj skrinky, ktoré sa samy a potichu zatvoria, napríklad aj keď do nich budete pravidelne kopať kolenom, zatiaľ čo v rukách držíte hrniec a varechu. Ste vysokí alebo nízki? Možno vám bude pohodlnejšie využívať iba dolné kuchynské skrinky a nad linkou oceníte viac police s prísadami do varenia. Pri zostavovaní plánu kuchyne nechajte priestor aj umývačke riadu alebo iným spotrebičom, ktoré si chcete do kuchynskej linky zabudovať.

Kuchyňa pre lenivých

Niekto má rád vo veciach systém, inému neprekáža ani chaos, hlavne, že v ňom vždy všetko nájde. Keď si budete zariaďovať kuchyňu, myslite aj na to, či potrebujete mať riad prehľadne uložený, alebo vám bude stačiť, ak budú vaše chaotické komíny z hrncov zamaskované za dvierkami kuchynskej skrinky. Takto premýšľajte aj v prípade horných skriniek kuchynskej linky.

Keď sa chcete popýšiť poriadkom alebo nádhernými kúskami vašej jedálenskej súpravy, dvierka so sklom sú pre vás to pravé orechové, avšak ak nemáte čas a chuť riad ukladať precízne, radšej voľte plné dvierka. Tiež je dobré zvážiť, či chcete v kuchyni skladovať aj potraviny, alebo vám postačí vaša malá špajza. Nenahraditeľným kusom kuchynského nábytku sú priestranné potravinové skrine, v ktorých uložíte hocičo – hrnce, drobné kuchynské spotrebiče, ale aj kompóty, múku, cestoviny či dózy s potravinami.

Vyznajte sa vo svojej kuchyni

Ako si zariadiť kuchyňu tak, aby bola prehľadná aj pre tých, ktorí jej služby nevyužívajú často? Pomôžu vám praktické organizéry do zásuviek alebo rôzne kovové koše na hrnce, taniere, či police pod drez. Je vhodné mať zásuvku rozdelenú na viac zón a nájsť pevné miesto i tým najdrobnejším či najmenej využívaným predmetom.

Vďaka organizérom ľahko vysvetlíte i dieťaťu, kde má čo hľadať, a keď najbližšie otvoríte kuchynskú skrinku či zásuvku pred svojou návštevou, nemusíte sa hanbiť, čo v nej uvidia. Isto im u vás začne ešte viac chutiť!