Kuchynské ostrovy: štyri dôvody, prečo si získajú aj vás

Najlepším dôvodom, prečo si zaobstarať kuchynský ostrov, je zmena funkčnosti kuchyne. Z miestnosti na varenie sa stáva miesto oddychu pre všetkých. To, čo začalo ako šikovný pultový priestor, sa v súčasnosti povýšilo na vyššiu spoločenskú úroveň. 

V prípade, že sa chystáte čoskoro urobiť nejaké vylepšenia kuchyne alebo ak chcete len tak obdivovať najnovšie návrhy, ponúkame vám niekoľko nápadov na kuchynský ostrov, ktoré by ste mohli mať doma aj vy.

Trend č. 1: Kuchynské ostrovy sa zväčšujú

Dôvod tohto rozšírenia je zrejmý: kuchynské ostrovy sa používajú nielen na prípravu potravín, ale aj na jedenie, rôzne remeselné domáce zručnosti, robenie domácich úloh a ďalšie aktivity. Na všetky tieto činnosti je potrebné mať viac priestoru. Navyše, keďže plán otvorených plôch je trendom už dlhšie obdobie, kuchynské ostrovy často slúžia ako deliace prvky miestnosti - a ako také môžu byť väčšie, aby lepšie rozdelili priestor.

Trend č. 2: Prečo nemať dva kuchynské ostrovy?

Ak je jeden kuchynský ostrov dobrý, dva sú ešte lepšie. To je dôvod dvojitých ostrovov, ktoré sa stávajú hlavnými centrami vo väčších kuchyniach. Predstavte si mať jeden kuchynský ostrov na prípravu jedla a druhý na samotný obed či večeru s rodinou. Niektoré známe osobnosti, ktoré mávajú večierky s množstvom hostí, majú až tri kuchynské ostrovy, vďaka čomu sa priestor javí skôr ako kuchynské súostrovie.

Trend č. 3: Kuchynské ostrovy sú nové spotrebiteľské centrá

V kuchyni je možné umiestniť oveľa viac zariadení, ak sa neobmedzujete iba na pulty pozdĺž stien. Mikrovlnky, cargo koše, mixéry, domáce pekárničky či iné zariadenia potrebujú k svojej funkčnosti iba zásuvku, nie stenu. Pohodlne sa zmestia na kuchynský ostrov a nemusíte sa naťahovať do zadnej časti pultu, aby ste na nich dotiahli. Tento problém by mohli mať najmä deti a nižší ľudia.

Aké sú v súčasnosti najobľúbenejšie zariadenia, ktoré sa na kuchynský ostrov zvyknú zakúpiť

  • Varné dosky so špeciálnymi funkciami
  • Drezy
  • Wok stanice
  • Grily s otvoreným ohňom
  • Mikrovlnky či iné zariadenia na ohrev jedál
  • Chladničky na víno
  • Stroje na výrobu ľadu
  • Mikropece (alebo druhé pece alebo parné pece)
  • Recyklačné koše

Trend č. 4: Kuchynské ostrovy slúžia ako domáca zábavná plocha

Ako sa postupne sťahujeme od rozmerných stolových počítačov smerom k prenosným notebookom a tabletom, kuchynský ostrov sa stal ideálnym miestom na zriadenie spoločných aktivít - na prácu, zábavu a ďalšie.

Rodičia, ktorí pripravujú večeru, môžu na obrazovke ľahko sledovať, čo ich deti robia, prípadne im môžu osobne pomôcť s domácimi úlohami na kuchynskom ostrove. Remeselné projekty, ktoré vyžadujú prístup k sporáku, umývadlu alebo rúre, sa na otvorenej ploche vykonávajú ľahšie. Pečenie, ktoré si vyžaduje hodiny miesenia, tvarovania, plnenia alebo zdobenia, je oveľa jednoduchšie, keď môžete sedieť pri ostrove a nie stáť pri pulte.

Nemáte na kuchynský ostrov miesto v kuchyni?

Ak žijete v staršom dome a neviete si predstaviť mať kuchynský ostrov vo vašej domácnosti, nebojte sa. V ponuke dnes nájdete rôzne alternatívy k vstavaným kuchynským ostrovom, ktoré nezaberajú veľa miesta a mnohé majú multifunkčné možnosti