Praktická kuchyňa na každý deň: máme pre vás niekoľko tipov

Ako často vás vídať v kuchyni? Už vám tam chýba len posteľ alebo ju využívate len na prípravu kávy a ohrev polotovarov? Nech sa nachádzate v ktorejkoľvek kategórii, určite by ste ocenili kuchynskú linku, v ktorej je všetko prehľadne usporiadané, ktorá sa jednoducho udržiava a skvelo vyzerá.

kuchyna mojnabytok

Kuchyňa je vašou vizitkou

Je jasné, že ak niekto miluje variť, dá si záležať aj na vzhľade svojej kuchyne. Nikto by sa necítil dobre v miestnosti, ktorá vyzerá nemoderne, jej nábytok si už čo-to odžil a navyše neposkytuje dostatok úložného priestoru. Ako by to malo vyzerať v praktickej kuchyni? Myslieť treba hneď na niekoľko aspektov. Jedným z nich je napríklad aj to, ako sa vám bude kuchynská linka udržiavať. Lesklé plochy si budú vyžadovať zaručene viac starostlivosti ako plochy s matným efektom, príp. s výzorom dreva.

Len si predstavte, čo všetko sa v takej kuchyni deje – rozleje sa káva, vyprskne olej, omáčka, no a keď potrebujete narýchlo niečo vytiahnuť zo skrinky, iba málokedy si umyjete ruky, a dôkaz je viditeľný práve na úchytoch či lesklom povrchu kuchynskej linky. Ak teda nemáte čas pravidelne leštiť nábytok, treba si vybrať taký, na ktorom špinu a odtlačky tak nevidno.

A čo prach? Keď si vyberiete kuchynskú linku stojacu na nožičkách, pri upratovaní sa budete musieť venovať aj tomu, čo bežne nie je vidno – prachu pod kuchynskou linkou. Len si predstavte, čo by sa stalo, keby niekomu z vašich známych počas návštevy niečo padlo na zem – zohne sa a uvidí úplne všetko! Kuchyne stojace na zemi preto vyhrávajú u tých, čo radi upratujú povrchne. J

Praktické kuchynské linky s plnými dvierkami

V dobre riešenej kuchyni má všetko kuchárske náčinie svoje pevné miesto. Hrnce, panvice, nože, taniere, potraviny i ochucovadlá. Podľa toho, ako veľmi je vaša kuchyňa štedrá na priestor, je múdre voliť si takú zostavu, ktorá obsahuje aj potravinovú skrinku. Tam nájdu útočisko cestoviny, múka, olej, pečivo i ochucovadlá a budú uskladnené v optimálnych podmienkach.

Kto chce mať rýchlo navarené, určite nepríde na chuť veľkým zásuvkám, kam sa toho síce veľa zmestí, ale iba málokedy sa všetko hneď nájde. Výnimku tvoria zásuvky s organizérmi a priehradkami, kde sa dá všetko prehľadne roztriediť. Praktická kuchyňa neobsahuje presklené dvierka, pretože inak by vám vznikla povinnosť udržiavať v skrinkách dokonalý poriadok.

Ak sa však predsa len rozhodnete pre sklo, obdarte ním iba tie skrinky, v ktorých bude len porcelán, sklo alebo štýlové nádobky s potravinami. To chaoticky vyzerať nebude a nedá sa to pri rýchlej práci nijako rozhádzať.

Čo ešte možno čakať od praktickej kuchynskej linky? Všetko v nej je poruke, netreba bežať cez celú miestnosť po ochucovadlo, pretože je hneď pri vás. Kuchynská linka, ako aj pracovná doska sú z odolných materiálov, ktoré znesú aj časté používanie. Skrinky nezačnú hneď škrípať, dvierka ani zásuvky sa nezasekávajú a neostávajú vám (odpadnuté) v ruke, pracovná doska k linke nádherne ladí.

Pri výbere je dobré orientovať sa na vzory, na ktorých nie je hneď vidieť škrabance, napr. vzor kameňa, dreva. Kuchyňa nadobudne moderný charakter a vy nebudete mať výčitky, ak sa vám hneď prvý týždeň podarí novú pracovnú dosku porezať.