Tajomstvo spočíva v detailoch: 6 tipov pre ergonomickú kuchyňu


Aj vy túžite po kuchyni, v ktorej budete mať všetko poruke a pod kontrolou? Prinášame vám 6 tipov, vďaka ktorým sa na každodenné varenie a trávenie času v kuchyni budete tešiť ešte viac!

 

1. Uprednostnite zásuvky pred dvierkami

Zásuvky v kuchynskej linke sú prehľadné a usporiadate ich ľahšie, než priestor za dvierkami. Pri pohľade na zásuvku zhora budete mať vždy prehľad o jej obsahu a tak ľahšie udržíte v kuchyni poriadok a ušetríte čas. Zásuvky rôznych veľkostí výborne poslúžia na riady, príbory, koreniny, malé kuchynské spotrebiče a rôzne drobnosti, ktoré patria do kuchyne. Pre zjednodušenie skladovania jednotlivých skupín predmetov využite praktický zásuvkový organizér.

Tip: Zásuvky (najmä tie veľké) by mali mať čo najväčšiu nosnosť, praktické úchytky, ktoré sa ľahko čistia a spoľahlivé tlmenie.

2

2. Využívajte príručné a servírovacie stolíky

Na tohto kuchynského pomocníka si navyknete veľmi rýchlo. Servírovací vozík oceníte, keď potrebujete premiestniť väčšie množstvo pokrmov a nápojov z bodu A do bodu B rýchlo, bezpečne a bez veľkej námahy. Servírovací vozík z kovu a MDF je praktický a vkusný. Jednoduchý okrúhly servírovací vozík je nenápadný a využijete ho aj ako odkladací stolík kdekoľvek inde v byte.

3

3. Nechajte si dostatok voľného priestoru pri sporáku

Pri plánovaní kuchyne myslite na to, aby ste pri sporáku mali dostatok pracovného a odkladacieho priestoru – veľkú pracovnú dosku alebo kuchynský ostrovček. Oceníte to pri varení vo viacerých nádobách naraz. Ak je dispozícia kuchyne riešená tak, že miesta pri sporáku nemáte veľa, umiestnite všetky predmety, ktoré nepotrebujete mať nevyhnutne poruke, na vhodnejšie miesto: na poličky na stene, do kuchynských skriniek alebo na poličky barového stolíka. Pracovný priestor navyše vám pomôže vytvoriť aj pojazdný kuchynský pult s úložným priestorom (praktickými policami a zásuvkami).

4

4. Vyťažte maximum z nevyužitých rohov

Určite vlastníte aj také kuchynské potreby, ktoré používate len raz za čas a nemusíte ich mať nutne na očiach. Na tieto predmety sú najvhodnejšou skrýšou ťažšie dostupné miesta vašej kuchyne:

5

5. Zjednodušte si triedenie odpadu

Smetné koše, určené na separovaný odpad, by sa mali nachádzať čo najbližšie k pracovnej doske, na ktorej zvyknete pripravovať jedlo. Ušetríte si tak desiatky krokov denne. Týmto miestom býva najčastejšie priestor, ktorý sa nachádza pod umývadlom. Separovacie koše primeranej veľkosti bývajú niekedy súčasťou kuchynských liniek.

6

6. Skrášlite si kuchyňu bylinkami v kvetináčoch

V tomto prípade nebudete mať kuchyňu len krajšiu, ale si aj ušetríte cestu na balkón či do záhradky, prípadne do obchodu s potravinami. Doma vypestované bylinky môžete mať vždy poruke – na pracovnej doske kuchynskej linky, na poličke na stene či na okennom parapete.

Tip: Na kvetináče s bylinkami dobre poslúži aj rohový regál, umiestnený v slnečnej časti kuchyne.

7

P.S.: Potrebujete viac informácií o nábytku do kuchyne, ktorý máme v ponuke, alebo o spôsobe dodania tovaru? Radi vám pomôžeme. Kontaktujte nás e-mailom či telefonicky alebo využite náš chat v pravom dolnom rohu vašej obrazovky.