Obývačka v retro štýle: týchto 6 vecí v nej nesmie chýbať


Čo sa vám vynorí pred očami, keď sa povie retro štýl interiéru? Pre niekoho časy nie tak celkom minulé a náročné zháňanie pekného nábytku, pre iných typická paneláková obývačka ich rodičov, s čalúnenými kreslami a „svokrinými jazykmi“ v kvetináčoch. Ako v móde na oblečenie, i v nábytkových trendoch sa história opakuje a to, čo bolo „in“ pred niekoľkým desaťročiami, znovu ožíva a občerstvuje moderný interiér. Pripomeňme si retro nábytok zo 60. a 70. rokov, ktorý charakterizovala jednoduchosť, účelovosť, pestré farby a geometrické vzory.

 

Čalúnená pohovka v retro dizajne

Pre retro dizajn sú typické sedačky s drevenými nožičkami, ktoré pôsobia vzdušne. Tento typ nábytku sa teší priazni obyvateľov menších panelákových bytov, nakoľko pôsobí ľahko a opticky zväčšuje priestor. Vaša čalúnená retro sedačka nemusí nutne hýriť všetkými farbami dúhy. Koženú sedačku v decentnej hnedej farbe môžete doplniť komfortným kreslom. Pestré farby a geometrické vzory môžu byť prítomné na ozdobných vankúšoch a na kobercoch, ktorými doplníte retro look obývačky.

2

Stoly oblého tvaru

Jedným z charakteristických rysov retro štýlu sú zaoblené rohy nábytku, čo sa vari najzreteľnejšie prejavuje práve pri stoloch a stolíkoch. Do retro obývačky sa skvele hodí nadčasový rozkladací jedálenský stôl, ktorý má mierne zaoblené rohy. Pred pohovku môžete umiestniť nápaditý okrúhly konferenčný stolík alebo jednoduchý konferenčný stolík v škandinávskom štýle. Zaujímavo pôsobí aj stolík v tvare zaobleného trojuholníka.

3

Pohodlné retro kreslo

Pri kreslách platí heslo „pohodlie nadovšetko“ a pri retro kreslách platí aj „čím pestrejšie, tým lepšie“. Napríklad pohľad na žiarivo červené kreslo s taburetkou vám vždy zlepší náladu a bude sa vám v ňom aj skvele čítať. Skombinujte ho s príjemnou dekou, vankúšom a stojacou lampou. Ak máte radi odvážnejšie motívy, vyberte si namiesto toho pestré kreslo v patchwork dizajne. Ak si plánujete v obývačke zriadiť posedenie s viacerými kreslami, odporúčame vám siahnuť po retro kreslách s drevenými nožičkami, ktorých hravý dizajn rozžiari vašu miestnosť.

4

Nábytok na nožičkách

Ako sme už spomínali, funkčný a estetický retro dizajn často zahŕňa nábytok na nožičkách. Nemusia to však byť len pohovky a kreslá. Vašu obývačku výborne doplní aj

5

Plastové retro stoličky

Plastové stoličky, nápadne pripomínajúce dizajn sedadiel v starších vozňoch slovenských a českých električiek, neodmysliteľne patria k retro štýlu. Tieto ergonomicky tvarované dizajnové stoličky z polypropylénu sú ako stvorené k jedálenskému stolu. Zaujímavou alternatívou sú pestrofarebné plastové hojdacie kreslá. Kombináciu plastu a chrómu nájdete aj u retro barových stoličiek, ktorých výhodou je trvácnosť a jednoduchá údržba.

6

Dizajnová komoda

Dizajnové retro komody majú spravidla nožičky a nevšedný dizajn. Dôležité je, aby ladili so zvyškom miestnosti, preto vám odporúčame nechať si výber komody až úplne na koniec. Je na vás, či uprednostníte malú vzorovanú komodu so zaoblenými rohmi alebo decentnú komodu na nožičkách, ktorá vám poskytne dostatok úložného priestoru.

7

P.S.: Potrebujete viac informácií o nábytku do retro obývačky, ktorý máme v ponuke, alebo o spôsobe dodania? Radi vám pomôžeme. Kontaktujte nás e-mailom či telefonicky alebo využite náš chat v pravom dolnom rohu vašej obrazovky.