Vážení zákazníci, vzhľadom na aktuálnu situáciu vo svete sa môžu dodacie lehoty niektorých produktov predĺžiť. Zároveň Vás chceme uistiť, že Vám bude tovar doručený hneď, ako to bude možné. Ďakujeme za pochopenie.

Útulná obývačka s tmavými stenami – aký nábytok zvoliť?

Tmavé steny v obývačke? A prečo nie? Tmavé odtiene modrej, zelenej, hnedej, fialovej, sivej či dokonca čiernej farby na jednej alebo viacerých stenách obývačky pôsobia nevšedne a občerstvujúco. Vašej obývačke dodajú osobitý charakter, štýl a útulnosť. Zariadiť takúto izbu nábytkom tak, aby nepôsobila mdlo alebo depresívne, je však tak trochu výzva. Poradíme vám, ako si vytvoriť obývačku, ktorá bude balzamom pre vaše oko.

Harmónia farieb a hravé kontrasty

Nemusíte mať dokonalý farbocit na to, aby ste zladili farby vo vašej obývačke. Stačí, ak sa zameriate na dva základné princípy a nájdete si medzi nimi to, čo vám najviac vyhovuje.

Prvým princípom je zladenie farieb tón v tóne. Príkladom môže byť miestnosť, v ktorej sú tmavozelené steny a svetlohnedá laminátová podlaha. Dominantným prvkom v miestnosti môže byť tmavozelená sedačka a konferenčný stolík zo svetlého masívneho dreva. Interiér môžete doladiť zeleným kobercom alebo záclonami a doplnkami zelenej alebo hnedej farby, a tiež izbovými rastlinami v kvetináčoch z prírodných materiálov. Izba zladená tón v tóne pôsobí harmonicky a upokojujúco.

Tip: Ak sa neviete rozhodnúť pre správny farebný odtieň nábytku, vyberte si neutrálnu sivú a doplnky vo farbe, ktorá dominuje vo vašom interiéri.

2

Druhým princípom je využívanie kontrastných farieb. Pri výbere dominantných kusov nábytku a doplnkov sa zamerajte na odtiene, ktoré sú na farebnom spektre na opačnej strane k farbe vašich stien. Ak máte napríklad v obývačke fialové steny, zvoľte si žltú farbu pohovky. K modrej farbe sa budú hodiť odtiene oranžovej a zelenú farbu doplníte ružovou. Vhodne nakombinované kontrastné farby dodajú vašej obývačke „iskru“ a moderný šmrnc.

3

Využite rozmanitosť textúr

Ak chcete, aby vaša obývačka pôsobila domácky a útulne, odporúčame vám, zamerať sa na klasické, rokmi overené textúry – predovšetkým na čalúnený, kožený, ratanový a drevený nábytok a na kvalitné koberce (napríklad s etno vzorom). Jednotlivé kusy nábytku z týchto materiálov spolu ľahko zladíte. Príklad: hlavným prvkom vašej obývačky môže byť elegantná čalúnená pohovka so zamatovou textúrou, ktorú doplníte konferenčným stolíkom z kombinácie kovu a dreva. Ak uvažujete nad zriadením kútika na čítanie v obývačke, môžete ho zariadiť štýlovým ušiakom alebo pestrým čalúneným dizajnovým kreslom.

4

Výrazné doplnky a náladové osvetlenie

Decentné tmavé farby môžu pôsobiť trochu nudne, a preto je dôležité zamerať sa na vhodné doplnky. Vankúšiky, obrazy, fotografie, izbové rastliny vo výrazných kvetináčoch a dekoračné predmety v pestrých farbách rozžiaria vašu tmavú obývačku. Nebojte sa siahnuť po farebnej keramike, umelecky zdobených zrkadlách a originálnych kúskoch zo starožitníctva. Tmavú stenu môžete spestriť aj originálnou drevenou poličkou na knihy.

V tmavej obývačke krásne vyniknú nevšedné príručné či servírovacie stolíky a farebné taburetky. Útulnú atmosféru doladíte viacúrovňovým osvetlením – veľký luster skvele doplnia menšie nástenné lampy alebo voľne stojace svietidlá s látkovými alebo papierovými tienidlami, prípadne aj sviečky, lampáše a lávové lampy.

5

P.S.: Potrebujete viac informácií o nábytku do obývačky, ktorý máme v ponuke, alebo o spôsobe dodania? Radi vám pomôžeme. Kontaktujte nás e-mailom či telefonicky alebo využite náš chat v pravom dolnom rohu vašej obrazovky.