Útulná obývačka s tmavými stenami – aký nábytok zvoliť?

Tmavé steny v obývačke? A prečo nie? Tmavé odtiene modrej, zelenej, hnedej, fialovej, sivej či dokonca čiernej farby na jednej alebo viacerých stenách obývačky pôsobia nevšedne a občerstvujúco. Vašej obývačke dodajú osobitý charakter, štýl a útulnosť. Zariadiť takúto izbu nábytkom tak, aby nepôsobila mdlo alebo depresívne, je však tak trochu výzva. Poradíme vám, ako si vytvoriť obývačku, ktorá bude balzamom pre vaše oko.

Harmónia farieb a hravé kontrasty

Nemusíte mať dokonalý farbocit na to, aby ste zladili farby vo vašej obývačke. Stačí, ak sa zameriate na dva základné princípy a nájdete si medzi nimi to, čo vám najviac vyhovuje.

Prvým princípom je zladenie farieb tón v tóne. Príkladom môže byť miestnosť, v ktorej sú tmavozelené steny a svetlohnedá laminátová podlaha. Dominantným prvkom v miestnosti môže byť tmavozelená sedačka a konferenčný stolík zo svetlého masívneho dreva. Interiér môžete doladiť zeleným kobercom alebo záclonami a doplnkami zelenej alebo hnedej farby, a tiež izbovými rastlinami v kvetináčoch z prírodných materiálov. Izba zladená tón v tóne pôsobí harmonicky a upokojujúco.

Tip: Ak sa neviete rozhodnúť pre správny farebný odtieň nábytku, vyberte si neutrálnu sivú a doplnky vo farbe, ktorá dominuje vo vašom interiéri.

2

Druhým princípom je využívanie kontrastných farieb. Pri výbere dominantných kusov nábytku a doplnkov sa zamerajte na odtiene, ktoré sú na farebnom spektre na opačnej strane k farbe vašich stien. Ak máte napríklad v obývačke fialové steny, zvoľte si žltú farbu pohovky. K modrej farbe sa budú hodiť odtiene oranžovej a zelenú farbu doplníte ružovou. Vhodne nakombinované kontrastné farby dodajú vašej obývačke „iskru“ a moderný šmrnc.

3

Využite rozmanitosť textúr

Ak chcete, aby vaša obývačka pôsobila domácky a útulne, odporúčame vám, zamerať sa na klasické, rokmi overené textúry – predovšetkým na čalúnený, kožený, ratanový a drevený nábytok a na kvalitné koberce (napríklad s etno vzorom). Jednotlivé kusy nábytku z týchto materiálov spolu ľahko zladíte. Príklad: hlavným prvkom vašej obývačky môže byť elegantná čalúnená pohovka so zamatovou textúrou, ktorú doplníte konferenčným stolíkom z kombinácie kovu a dreva. Ak uvažujete nad zriadením kútika na čítanie v obývačke, môžete ho zariadiť štýlovým ušiakom alebo pestrým čalúneným dizajnovým kreslom.

4

Výrazné doplnky a náladové osvetlenie

Decentné tmavé farby môžu pôsobiť trochu nudne, a preto je dôležité zamerať sa na vhodné doplnky. Vankúšiky, obrazy, fotografie, izbové rastliny vo výrazných kvetináčoch a dekoračné predmety v pestrých farbách rozžiaria vašu tmavú obývačku. Nebojte sa siahnuť po farebnej keramike, umelecky zdobených zrkadlách a originálnych kúskoch zo starožitníctva. Tmavú stenu môžete spestriť aj originálnou drevenou poličkou na knihy.

V tmavej obývačke krásne vyniknú nevšedné príručné či servírovacie stolíky a farebné taburetky. Útulnú atmosféru doladíte viacúrovňovým osvetlením – veľký luster skvele doplnia menšie nástenné lampy alebo voľne stojace svietidlá s látkovými alebo papierovými tienidlami, prípadne aj sviečky, lampáše a lávové lampy.

5

P.S.: Potrebujete viac informácií o nábytku do obývačky, ktorý máme v ponuke, alebo o spôsobe dodania? Radi vám pomôžeme. Kontaktujte nás e-mailom či telefonicky alebo využite náš chat v pravom dolnom rohu vašej obrazovky.