Obývačka v škandinávskom štýle, z ktorej sála teplo domova

Ak žijete niekde, kde je väčšinu roka zima, oceníte domov, ktorý je útulný a poskytuje dokonalé zázemie na relax. Obyvatelia škandinávskych krajín to veľmi dobre vedia a preto zariaďujú svoje domácnosti tak, aby sa v nich cítili príjemne aj počas tých najtuhších mrazov. Prezradíme vám zopár tajomstiev, ktoré robia škandinávsky štýl takým príťažlivým a obľúbeným aj v našich končinách.

Svetlé drevo, steny a textílie

Jedným z najnápadnejších princípov škandinávskeho bývania je využívanie svetlých farieb. Biela, krémová a béžová farba dodajú obývačke viac svetla počas dňa, čo oceníte najmä v prípade, že nemáte okná na slnečnej strane.

Pochybujete, či svetlý interiér dokáže byť útulný? Pravidlo znie: všetko s mierou. Ak nechcete, aby vaša obývačka pôsobila ako nevľúdne laboratórium, skombinujte bielu či krémovú farbu stien a nábytok zo svetlého dreva so závesmi, kobercami, čalúnením sedačky a kresiel či s doplnkami tmavších odtieňov, ako je zemitá hnedá, tehlová, horčicovožltá, modrosivá, staroružová či tmavočervená. Aj odtiene sivej dokážu pri vkusne zvolenej kombinácii s inými farbami vytvoriť harmonickú farebnú paletu do vašej obývačky.

obyvacka2

Jednoduchý a praktický nábytok z prírodných materiálov

Zabudnite na honosné lustre, starožitné skrinky a vitrínky s porcelánom po babičke. Škandinávsky štýl je jednoduchý, minimalistický a funkčný. Dominujú mu rovné línie a hranaté tvary. Typickým materiálom, ktorý nájdete v škandinávskej domácnosti, je drevený masív. Konferenčný stolík ku sedacej súprave môže obsahovať aj kovové a sklené prvky, vďaka čomu bude obývačka pôsobiť ľahšie a vzdušnejšie.

obyvacka3

Starostlivo premyslené osvetlenie obývačky

Obývačka v škandinávskom štýle má zvyčajne niekoľko úrovní osvetlenia, ktoré si môžete regulovať podľa potreby a nálady. Stropné svietidlá v podobe väčšej, spravidla okrúhlej závesnej lampy alebo niekoľkých menších lámp so žiarovkami teplých odtieňov žltej môžete skombinovať so stojacimi lampami a náladovým osvetlením.

Súčasťou mnohých severských domácností je krb, z ktorého sála svetlo a teplo. Ak vám doma chýba kozub, môžete ho nahradiť klasickými sviečkami z včelieho vosku, ktoré vám príjemne rozvoňajú byt.

Extra tip: Bez ohľadu na to, či sú práve Vianoce alebo nie, môžete presvetliť tmavé kúty vašej obývačky svetelnými reťazami.

obyvacka4

Pohodlné sedenie nadovšetko

Radi oddychujete pred krbom, pred televízorom či v s dobrou knižkou v ruke? Kvalitná a pohodlná sedacia súprava by mala tvoriť základ vašej obývačky. Do škandinávskeho štýlu najlepšie zapadajú čalúnené sedačky v tlmených farebných odtieňoch. Nezabudnite ich doplniť vhodne zladenými dekoračnými vankúšmi a teplou, huňatou dekou.

obyvacka5

Tip: Sedačku skvele doplní čalúnené kreslo na čítanie či hojdacie kreslo.

Doplnky, ktoré potešia oko

Škandinávsky štýl pracuje s malým množstvom doplnkov, ktoré nezahlcujú priestor, a sú o to starostlivejšie vybrané. Ide najmä o obrazy v jednoduchých drevených alebo plastových rámoch – moderné umenie, grafiky, čierno-biele umelecké fotografie, pop-art alebo textúry s geometrickým či prírodným vzorom.

Medzi obľúbené doplnky patria aj rodinné fotografie a dizajnové dekoračné predmety z dreva, kovu, keramiky či dokonca betónu.

Súčasťou škandinávskej obývačky bývajú často aj veľké solitéry – izbové rastliny v kvetináčoch neutrálnych farieb alebo kolekcie menších rastlín, napríklad sukulentov, v zladených nádobách. Vhodným umiestnením pre dekorácie nemusí byť len klasická obývačková stena, ale aj parapeta, komoda alebo zaujímavá dizajnérska polica.

obyvacka6

P.S.: Potrebujete poradiť s výberom nábytku do obývačky? Kontaktujte nás e-mailom či telefonicky alebo využite náš chat v pravom dolnom rohu vašej obrazovky.