Vážení zákazníci, vzhľadom na aktuálnu situáciu vo svete sa môžu dodacie lehoty niektorých produktov predĺžiť. Zároveň Vás chceme uistiť, že Vám bude tovar doručený hneď, ako to bude možné. Ďakujeme za pochopenie.

Obývačka v škandinávskom štýle, z ktorej sála teplo domova

Ak žijete niekde, kde je väčšinu roka zima, oceníte domov, ktorý je útulný a poskytuje dokonalé zázemie na relax. Obyvatelia škandinávskych krajín to veľmi dobre vedia a preto zariaďujú svoje domácnosti tak, aby sa v nich cítili príjemne aj počas tých najtuhších mrazov. Prezradíme vám zopár tajomstiev, ktoré robia škandinávsky štýl takým príťažlivým a obľúbeným aj v našich končinách.

 

Svetlé drevo, steny a textílie

Jedným z najnápadnejších princípov škandinávskeho bývania je využívanie svetlých farieb. Biela, krémová a béžová farba dodajú obývačke viac svetla počas dňa, čo oceníte najmä v prípade, že nemáte okná na slnečnej strane.

Pochybujete, či svetlý interiér dokáže byť útulný? Pravidlo znie: všetko s mierou. Ak nechcete, aby vaša obývačka pôsobila ako nevľúdne laboratórium, skombinujte bielu či krémovú farbu stien a nábytok zo svetlého dreva so závesmi, kobercami, čalúnením sedačky a kresiel či s doplnkami tmavších odtieňov, ako je zemitá hnedá, tehlová, horčicovožltá, modrosivá, staroružová či tmavočervená. Aj odtiene sivej dokážu pri vkusne zvolenej kombinácii s inými farbami vytvoriť harmonickú farebnú paletu do vašej obývačky.

obyvacka2

Jednoduchý a praktický nábytok z prírodných materiálov

Zabudnite na honosné lustre, starožitné skrinky a vitrínky s porcelánom po babičke. Škandinávsky štýl je jednoduchý, minimalistický a funkčný. Dominujú mu rovné línie a hranaté tvary. Typickým materiálom, ktorý nájdete v škandinávskej domácnosti, je drevený masív. Konferenčný stolík ku sedacej súprave môže obsahovať aj kovové a sklené prvky, vďaka čomu bude obývačka pôsobiť ľahšie a vzdušnejšie.

obyvacka3

Starostlivo premyslené osvetlenie obývačky

Obývačka v škandinávskom štýle má zvyčajne niekoľko úrovní osvetlenia, ktoré si môžete regulovať podľa potreby a nálady. Stropné svietidlá v podobe väčšej, spravidla okrúhlej závesnej lampy alebo niekoľkých menších lámp so žiarovkami teplých odtieňov žltej môžete skombinovať so stojacimi lampami a náladovým osvetlením.

Súčasťou mnohých severských domácností je krb, z ktorého sála svetlo a teplo. Ak vám doma chýba kozub, môžete ho nahradiť klasickými sviečkami z včelieho vosku, ktoré vám príjemne rozvoňajú byt.

Extra tip: Bez ohľadu na to, či sú práve Vianoce alebo nie, môžete presvetliť tmavé kúty vašej obývačky svetelnými reťazami.

obyvacka4

Pohodlné sedenie nadovšetko

Radi oddychujete pred krbom, pred televízorom či v s dobrou knižkou v ruke? Kvalitná a pohodlná sedacia súprava by mala tvoriť základ vašej obývačky. Do škandinávskeho štýlu najlepšie zapadajú čalúnené sedačky v tlmených farebných odtieňoch. Nezabudnite ich doplniť vhodne zladenými dekoračnými vankúšmi a teplou, huňatou dekou.

obyvacka5

Tip: Sedačku skvele doplní čalúnené kreslo na čítanie či hojdacie kreslo.

Doplnky, ktoré potešia oko

Škandinávsky štýl pracuje s malým množstvom doplnkov, ktoré nezahlcujú priestor, a sú o to starostlivejšie vybrané. Ide najmä o obrazy v jednoduchých drevených alebo plastových rámoch – moderné umenie, grafiky, čierno-biele umelecké fotografie, pop-art alebo textúry s geometrickým či prírodným vzorom.

Medzi obľúbené doplnky patria aj rodinné fotografie a dizajnové dekoračné predmety z dreva, kovu, keramiky či dokonca betónu.

Súčasťou škandinávskej obývačky bývajú často aj veľké solitéry – izbové rastliny v kvetináčoch neutrálnych farieb alebo kolekcie menších rastlín, napríklad sukulentov, v zladených nádobách. Vhodným umiestnením pre dekorácie nemusí byť len klasická obývačková stena, ale aj parapeta, komoda alebo zaujímavá dizajnérska polica.

obyvacka6

P.S.: Potrebujete poradiť s výberom nábytku do obývačky? Kontaktujte nás e-mailom či telefonicky alebo využite náš chat v pravom dolnom rohu vašej obrazovky.