Obývačkový detox: zbavte sa nepotrebného a vytvorte si pohodové miesto na relax

Útulná a čistá obývačka, ktorú je ľahké udržiavať v takomto stave, je snom mnohých milovníkov domácej pohody. Upratanú a pohodovú obývačku môžete mať aj vy – stačí ak ju zbavíte nepotrebného balastu a odľahčíte váš nábytok. Poradíme vám ako naplno využiť potenciál vašej obývačky a nábytku, ktorý vám môže byť nápomocný.


Koniec neporiadku v obývačke: veľké upratovanie

Základom pre poriadny obývačkový detox je dôkladné upratovanie, ktoré začína dôsledným pretriedením vecí. Vyberte zo skriniek, zásuviek a políc všetky predmety a rozdeľte ich do kategórií: knihy, papiere, spomienkové a dekoračné predmety, elektronika a všetko ostatné. Vašimi rukami by mal prejsť každý jeden predmet. Zbavte ich prachu a nečistôt a vyraďte predmety, ktoré nie sú užitočné a nerobia vám radosť. Týmto spôsobom jednoducho odľahčíte vašu obývaciu stenu, tv stolík, komodu aj konferenčný stolík.

2

Rovné plochy s jednoduchou údržbou

Pre udržanie poriadku v obývačke je kľúčové nezapratávať voľné rovné plochy predmetmi a nechať ich dýchať. Medzi rovné plochy patria najmä konferenčné stolíky, príručné a toaletné stolíky, jedálenské stoly, police, povrchy skriniek a komod. Množstvo drobností, ktoré vyvolávajú vizuálny neporiadok, radšej schovajte do nábytku so zásuvkami, napríklad do praktickej komody. Na otvorených plochách nechajte len zopár dekorácií s jednoduchou údržbou.

Tip: Ak neradi utierate prach zo suvenírov a kníh, umiestnite ich do zasklenej vitríny.

3

Minimalizmus a útulný byt – ide to vôbec dokopy?

Moderný koncept minimalizmu môže pôsobiť trochu stroho. Typickým minimalistickým nábytkom je napríklad moderná obývacia stena s uzavretými skrinkami, s jednoduchým a čistým dizajnom. Aj byt zariadený v tomto modernom štýle však môže pôsobiť harmonicky a útulne. Stačí, ak vyvážite praktický nábytok s ostrými hranami mäkkým nábytkom so zaoblenými tvarmi a doplnkami, ktoré majú hebkú a poddajnú textúru. Základ takejto obývačky môže tvoriť čalúnená sedacia súprava skombinovaná s minimalistickým stolíkom a obývacou stenou. Na zútulnenie môže poslúžiť napríklad tradičné kreslo typu ušiak doplnené dekou, mäkký koberec s vysokým vlasom či kolekcia rastlín v zaujímavých kvetináčoch.

4

Čaro (polo)prázdneho priestoru

Úplne prázdny priestor s holými poličkami a stenami môže pôsobiť nudne a neútulne. Príliš preplnené police a steny však preťažujú našu pozornosť, vytvárajú vizuálny smog a zahlcujú našu myseľ chaosom. Riešením je priestor, ktorý nie je ani plný ani prázdny – regále, nástenné police a knižnice, v ktorých je dosť voľného miesta a pôsobia vzdušne. Len tam, kde je voľné miesto, je priestor na to, aby pribudlo niečo nové.

5

Zaslúžený relax s vyloženými nohami

Po dôslednom upratovaní a odľahčení vašej obývačky je čas na bilanciu a odpočinok. Urobte poslednú vizuálnu kontrolu a uistite sa, že vaša obývačka je miestom, v ktorom vládne poriadok a pohoda. Ak je vaša sedačka alebo sedacia súprava či taburetka vybavená úložným priestorom, schovajte doň predmety, ktoré nechcete mať na očiach. Uvelebte sa na pohodlnej sedačke alebo na kresle s praktickou podnožkou, na ktorú si môžete vyložiť nohy, a vychutnajte si zaslúžený relax.

6

P.S.: Potrebujete viac informácií o nábytku do obývačky, ktorý máme v ponuke, alebo o spôsobe dodania tovaru? Radi vám pomôžeme. Kontaktujte nás e-mailom či telefonicky alebo využite náš chat v pravom dolnom rohu vašej obrazovky.