Čo si treba všímať, keď ideme kupovať sedaciu súpravu?

Kúpiť sedaciu súpravu nie je ako kúpiť panvicu za 50 Eur – pripáli sa a my povieme nevadí, zaobstaráme si novú! Sedačky sa predsa kupujú na veľmi dlhé obdobie, ak teda nie sme milionári, ktorí sa riadia módnymi trendami. Trávime na nich veľa času a ruku na srdce, častokrát aj večeriame, leňošíme, napchávame sa chipsami, vyležíme na nej teplotu, pozeráme televíziu, prespávajú na nej naši hostia, deti skáču hlava-nehlava alebo prežijeme romantický večer vo dvojici.

gauč bordový   gauč so slečnou

V prvom rade si treba uvedomiť, kam sedačku umiestnime, aby nám vyhovovala rozmerovo! Dajú sa kúpiť hotové gauče, kde si vyberáme iba farbu. Pri komplikovanejších obývačkách si musíme sedačku takzvane vyskladať, čo znamená, že si nakombinujeme časti podľa našej potreby, zvolíme pravé alebo ľavé prevedenie, určíme či chceme s úložným priestorom alebo bez, rozťahovací modul, druh čalúnenia (látka, koža, ekokoža)... a nakoniec farbu. To je často najdlhšie rozhodovanie : ) Veľakrát sa riadime iba pocitom, čo je síce správne, ale nemali by sme zabúdať aj na „oteruvzdornosť“, ktorá sa meria pomocou testu Martindale. Čo to vlastne je?

Výrobcovia látok testujú svoje výrobky a zisťujú, ako dlho je látka odolná voči ošúchaniu. Tkanina sa natiahne na dosky upevnené v stroji Martindale. Po látke prechádza pod tlakom kotúč, ktorý je potiahnutý plstenou tkaninou, pripomínajúcou brúsny papier. Automaticky riadený proces otierania pokračuje dovtedy, kým sa z testovanej látky uvoľnia prvé dve vlákna. Látka sa poškodí, kotúč zastaví a výsledná hodnota zaznamená počet cyklov, ktoré sa uvádzajú v tisícoch. Pri sedacích súpravách sa odporúča minimálna hodnota od 20 000 cyklov vyššie. Hodnota nad 40 000 cyklov vyššie znamená vysokú kvalitu a je vhodná na extrémne namáhavé časti nábytku pri každodennom používaní. Tento test sa používa aj na hodnotenie žmolkovitosti, rozdiel je iba v tom, že rotujúci kotúč nie je zaťažený závažím. Tieto výsledky testu zaraďujú látky do piatich tried, pričom najvyššia a najkvalitnejšia je piata trieda.

Ďalším dôležitým faktorom pri výbere je gramáž tkaniny. Čím vyššia, tým je látka hrubšia, pevnejšia a odolnejšia. Bežná gramáž pri sedacej súprave začína od 140 g/m2. Sú vhodné skôr do kancelárií alebo pre ľudí, ktorí žijú osamote. Na časté sedenie a pre veľké rodiny odporúčame minimálnu gramáž od 250 g/m2 vyššie. Prípadne je vhodná kombinácia – ak sa vám páči látka s nižšom gramážou, určite siahnite po sedačke, ktorá má test Martindale nad 40 000 otáčok. Ak sa nám páči látka s vysokou gramážou, kľudne si môžeme zvoliť klasický priemer Martindale od 20 000 do 40 000 otáčok.

Mäkké alebo tvrdé sedenie? Najlacnejšia a najmäkšia verzia (poznáme z detstva) je vyplnená molitanom alebo drťou zo starého textilu. Akonáhle si sadnete, ponoríte sa o pár centimetrov nižšie. Je síce pohodlná na sedenie, ale rýchlo sa „vysedí“ a časom budete cítiť tvrdé pružiny konštrukcie.  Pre starších ľudí môže byť obtiažne na vstávanie a takisto pre ľudí, ktorí majú zdravotné problémy s chrbticou. Sú vhodnou alternatívnou na chalupy alebo víkendové chaty. Najširší výber býva z PUR peny. Ide o polyuretanovú penu, ktorá je kvalitnejšia a tvrdšia ako molitan, ale aj tu rozlišujeme stupnicu tvrdosti. Každý výrobca označuje tvrdosť inak, väčšina z nich udávajú T20, T25, T30. Čím vyššie číslo, tým tvrdšia pena. Neodporúčame sedačky s PUR penou nižšou ako T20, má kratšiu životnosť. Iní výrobcovia udávajú tvrdosť objemovou hmotnosťou (gramážou) v kg/m3. Takisto platí, že čím vyššia objemová hmotnosť, tým tvrdšia pena. Úplne najtvrdšie peny sa označujú ako HR peny (z anglického high resistable) alebo „studené peny“. Sedačky s pamäťovou penou sú síce najdrahšie, ale dokonale sa prispôsobia vášmu telu. Pohodlné a tvrdosťou akurátne, teda ani nie príliš mäkké, ani nie príliš tvrdé.

Ďalej sa rozhodujeme ohľadom špeciálnych potrieb - čalúnenie s hydrofóbnou povrchovou úpravou (napríklad pri malých deťom alebo starších ľuďoch) alebo či je tkanina vhodná pre zvieratá. To platí hlavne pre zákazníkov, ktorí majú domácich maznáčikov. Veľkým hitom v posledných rokoch je výroba produktov eco-friendy, teda taký proces výroby, ktorý neškodí planéte a používajú sa iba materiály, ktoré nezaťažujú životné prostredie. 

gauč s deťmi   roztiahnutý gauč_modrý

Naši dodávatelia vyrábajú sedacie súpravy dlhé roky. Aby uspokojili všetkých zákazníkov, ponúkajú nielen kvalitné sedačky s extra veľkými rozmermi, ale aj cenovo výhodnejšie, pretože nie každý zákazník si môže dovoliť drahú kúpu. S nami sa môžete poradiť ohľadom:

- ceny (od-do, splátkový kalendár)

- rozmerov (vhodné umiestnenie do obývacej izby)

- prevedenia tkaniny (koža, ekokoža, látka)

- oteruvzdornosti (podľa testu Martindale)

- gramáže (hustota a pevnosť látky)

- tvrdosť sedenia (molitan, PUR pena, HR pena, pamäťová pena)

- extra požiadavkám (hydrofóbne, eco friendy, vhodné pre zvieratá,...)

Ak máte hlavu v smútku a neviete sa rozhodnúť, obráťte sa na nás! Veľmi radi Vám pomôžeme pri výbere, poradíme najnovšie trendy, starú dobrú klasiku, tajné vychytávky alebo výhody danej sedačky. Proste všetko čo potrebujeme vedieť : )

gauč žltý   gauč so psom