Komoda - univerzálny kus nábytku

Hľadáte praktický a univerzálny kus nábytku? Tak práve takýmito parametrami disponuje komoda. Je to geniálny kus nábytku, ktorý nahradí bielizník či menšiu skriňu. Akejkoľvek miestnosti dodá štýl a zároveň pôsobí účelne.

Čo je vlastne komoda?

Komoda je väčšinou nižšia skrinka s niekoľkými dvierkami, šuflíkmi alebo kombináciou dvierok a šuflíkov. Stojí na nohách, ktoré sú ku každej komode ladené osobitne podľa štýlu, do ktorého má zapadnúť. Zväčša sú nožičky nízke, niekedy ich nie je dokonca ani vidieť. Vysoké nohy sa používajú na komodách, ktoré majú pôsobiť elegantne, romanticky ale skvelé sa hodia aj do dnes veľmi populárneho industriálneho štýlu. Výrobcovia sa dokážu vyblázniť na farbách, ich kombináciách alebo na úchytkách. Aj z týchto dôvodov sa veľakrát nevieme rozhodnúť pri výbere tej pravej.

Komody sú určené predovšetkým pre uskladnenie menších kusov oblečenia, ako je spodné prádlo, drobné oblečenie alebo uteráky. Dvierka alebo šuflíky? To si musí každý určiť sám podľa vlastných požiadaviek – čo sa bude v komode nachádzať, aký rozmer a štýl potrebujeme,.... Prvý pohľad na komodu často klame a myslíme si, že sa do nej nevojde veľa vecí, no opak je pravdou. Netreba ju podceňovať, čo sa priestoru týka, pretože ak zvolíte dostatočnú hĺbku šuflíkov a vnútorných políc, budete milo prekvapení. Trendy napríklad pôsobia komody so sklenenými dvierkami, ktoré dajú krásne vyniknúť LED osvetleniam v rôznych farbách a podčiarknu tak estetickú stránku celého vzhľadu. Chcete sa pochváliť trofejami či fotkami z dovoleniek alebo neobvyklých miest, ktoré ste navštívili? Vďaka presklenej komode to bude hračka, naviac na vaše poklady nebude sadať prach.

komoda_gabriela

Ako vybrať komodu?

Správnu komodu vyberajte najmä podľa toho na aký účel a do akej miestnosti ju chcete použiť. Keďže na trhu je nespočetné množstvo rôznych druhov komôd, zamerajte sa hlavne na jej účel, teda ako a kde chcete túto praktickú skrinku využívať.

  • Do obývacej miestnosti sa pri výbere zameriavame väčšinou na farbu, tak aby nám ladila k ostatnému nábytku. No nebojte sa experimentovať a oživte obývačku aj inou farbou, ktorou bude dominovať práve komoda. Pri rozhodovaní sa, o spôsobe otvárania, sa pri komodách určených do obývacej miestnosti medze nekladú.
  • Do spálne sú obľúbené hlavne šuflíkové komody, pretože v spálni potrebujeme mať po ruke spodné prádlo, dámske a pánske drobné veci, čistú posteľnú bielizeň. V spálni vám navyše komoda nezaberie veľa priestoru, vie veľakrát poslúžiť ako krásny doplnok a na vystavenie šperkov, sviečok, fotiek, zrkadiel, doplnkov je ako stvorená.
  • Nebojte sa komodu použiť aj ako príborník do jedálne. Komoda a príborník je v podstate ten istý druh nábytku. V jedálni sa táto komoda využíva hlavne pre odkladanie bežných alebo sviatočných príborových súprav, obrúskov a podložiek k stolovaniu a pod. Navyše ak natrafíte na komodu so sklenenými dvierkami, ktorá je veľakrát súčasťou sektorových zostáv do jedálne, máte vyhraté a postarané o dokonalý doplnok do jedálne. Aj v tejto miestnosti pokojne môžete komodu využiť ako kus nábytku pre vystavovanie, napr. svietnikov.
  • Komoda nachádza veľké uplatnenie aj v detských izbách a izbách pre bábätká. Pri väčších deťoch výborne slúži ako skrýša pre veľké množstvo hračiek, ale aj oblečenia. Pri najmenších sa komody vynikajúco kombinujú s prebaľovacími pultami, ktoré umiestnite navrch a zároveň v nej budete mať po ruke všetko pre vaše bábätko. Pri výbere komody do detskej izby myslíte predovšetkým na bezpečnosť. Mali by byť z kvalitného neškodného materiálu. Skrinky a šuflíky by sa mali ľahko otvárať a nezabúdajte na úchytky, ktoré by mali byť zaoblené, bez ostrých hrán, tak aby sa predišlo zraneniam pri detskom šantení.

Typy komôd

Pri výbere tejto praktickej skrinky je dôležité posudzovať ju aj z hľadiska farebného prevedenia, materiálu, tvaru, dekóru dreva, či typu úchytiek.

  • Rustikálne komody na podstavci alebo nožičkách dopĺňajú rustikálny interiér. Sú vhodné do moderného bytu, ale aj do tradičného domu. Typické sú masívne kovové úchytky a madlá. Majú jedinečné a do detailov prepracované línie, bývajú výrazne zdobené so zárezmi v podobe rôznych ornamentov.
  • Moderné komody s čistými líniami sú vhodné do akejkoľvek miestnosti v domácnosti. Ľahko sa kombinujú s ostatným nábytkom, sú dizajnovo najprepracovanejšie. Dnes už sú v ponuke aj s modernými výrezmi namiesto klasických úchytiek, ktoré nahrádza bezúchytový systém otvárania, ako napr. push-clik. Na štýlovosti a elegantnosti im častokrát dodáva vysoký lesk, niekedy kombinovaný aj so vzorom dreva.
  • Retro komody ľudia vyhľadávajú čoraz častejšie, nakoľko sa tento štýl dostáva aj do slovenských domácností. Ich najčastejším znakom je rôznofarebnosť, kombinácie viacero materiálov na predných častiach, výrazné vzory, rôzne typy úchytiek a taktiež kovové nohy a podstavce.
  • Komody v provensálskom štýle napodobňujú francúzsky vidiek, s náznakom opotrebenia. Drevo je masívne, vyrezávané, prevažne s bielou farbou. Provensálsky pôsobí aj patina. Komody v tomto štýle majú vrchné dosky so zaoblenými hranami. Dôraz sa kladie na nožičky, bývajú masívne, atypického tvaru.

Dúfame, že sme vám pomohli tento kus nábytku spoznať bližšie, a že si aj vy zaobstaráte komodu podľa vášho gusta, ktorá vám bude dobre slúžiť a zároveň zdobiť vašu domácnosť.

 

idea-id10_komoda komoda_avinion KOMODA - MASÍV KD415