Ako si vybrať vhodnú posteľ pre zdravý spánok

Kvalitný spánok je základným predpokladom zdravia a spokojného života s dostatkom energie. Plnohodnotný spánok dosiahnete najmä vďaka pohodlnej posteli, preto by ste jej výber rozhodne nemali podceniť. Ako by mala vyzerať vhodná posteľ?

postele mojnabytok

Správna posteľ by mala byť stabilná a dobre vetraná

Veľké množstvo chorôb a syndrómov, ktoré nás v modernej dobe trápia, sú spôsobené práve zlým spánkom. Ten môže byť zapríčinený nekvalitnou posteľou alebou preležaným či zatuchnutým matracom. Ak vám na vašom zdraví záleží, určite by ste svoj spánok nemali podceniť. Správna posteľ by mala mať niekoľko základných znakov: dobré vetranie, jednoduchá údržba a príjemný vzhľad.

Prístup vzduchu k posteli je základom úspechu. Len dobre vetraná posteľ je pre náš spánok vhodná a zdravá. V zatuchnutej a zle odvetrávanej posteli sa rýchlo množia mikróby a roztoče. Dôležitá je aj údržba postele, raz za čas je totiž potrebné matrac z postele vytiahnuť a dôkladne vyčistiť. Nezabúdajte ani na všetky čalúnené časti postele a na matracový rošt. A prečo spomíname príjemný vzhľad? V posteli by ste sa mali cítiť pohodlne a útulne, preto je aj váš pocit z jej vzhľadu podstatný.

Pri výbere postele zvážte materiál, rozmery a kvalitu matraca

Jedna z otázok, ktorým budete pri výbere postele čeliť, je materiál vašej novej postele. Možností je veľa, pozrime sa však na to najlepšie, čo dnešný trh ponúka. Tradičným a overeným materiálom je masívne drevo, ktoré má veľké množstvo výhod. Zabezpečí vám stabilitu, dlhú životnosť, dobré vetranie, je zároveň hrejivé, prírodné a príjemné na pohľad. Najviac používanou drevinou na výrobu postelí je borovica, buk alebo jelša, ktoré sú veľmi tvrdé a odolné.

Kovové postele sú hitom posledných rokov. Kvalitná kovová posteľ nevŕzga, je stabilná a dokonca odolnejšia než drevo. V obľube naďalej ostávajú čalúnené postele, pri ktorých však treba dávať pozor na vetranie, hygienu a údržbu. To ale nie je všetko, na trhu nájdete aj postele z laminátu, drevotriesky, lakované, prípadne kombinované z viacerých materiálov, stačí si len vybrať podľa vašich požiadaviek.

Rozmery postele by mali byť prispôsobené vašej výške, základný rozmer samostatnej postele je zväčša 200 x 90 cm, manželská posteľ zvykne mať 200 x 80 cm. Výška postele sa pohybuje okolo 40 - 50 cm. Seniorom sa z postele ťažšie vstáva, preto im viac vyhovuje vyššia posteľ (55 - 70 cm).

Dôležitú úlohu zohrávajú aj matrac, rošt a čelo postele, ktoré je najvýraznejším dizajnovým prvkom a chráni vás pred chladom zo steny. Pokiaľ je pre vás dobrý spánok dôležitý, nebojte sa investovať aj do kvalitného a správne tvrdého matraca.