Matrac ako investícia do vášho zdravia: 4 rady pre nerozhodných

Spánkom trávime tretinu dňa a matrac je preto položkou, ktorú by sme mali vyberať veľmi starostlivo. Matrace sú v dnešnej dobe dostupné v mnohých veľkostiach, vyhotoveniach a cenových hladinách. Podľa čoho si však vyberiete ten najvhodnejší pre vás? Prinášame vám štyri užitočné rady.


1. Napíšte si vaše požiadavky na ideálny matrac

Nové matrace zvyčajne kupujeme preto, lebo nám tie staré nevyhovujú. Zamyslite sa nad tým, prečo vlastne potrebujete vymeniť matrac. Je váš starý matrac príliš tvrdý alebo mäkký? Bolí vás chrbát, pretože vás tlačia pružiny alebo sa matrac rýchlo opotreboval a vyležal? Nie je váš matrac dosť priedušný? Prekáža vám vŕzganie pružín? Aj pri výbere matracov platí, že ak viete, čo nechcete, rýchlejšie prídete na to, čo chcete – zapíšte si to na papier.

2

2. Investujte do matracov z kvalitných materiálov

Mnohé moderné matrace kombinujú najnovšie druhy komfortnej PUR peny s prírodnými materiálmi ako je latex, kokosová doska či ovčie rúno. Obojstranné a antialergické vyhotovenie matracov prispieva k dlhej životnosti matracov a k vášmu pokojnému spánku. Či už patríte medzi alergikov alebo nie, odporúčame vám vyberať si matrace s odnímateľným a prateľným poťahom z prírodných materiálov – umožní vám to pravidelne sa zbavovať nánosov baktérií a roztočov. Medzi veľmi obľúbené typy matracov patria kvalitné zdravotné matrace z prírodného latexu, ktoré sa dokonale prispôsobia telu, sú dobre polohovateľné a veľmi dlho vydržia.

3

3. Do manželskej postele môžete vybrať dva rôzne typy matracov

Hoci z hľadiska feng-šuej je ideálne, ak majú manželia spoločný matrac, v praxi to často býva tak, že manželom vyhovujú rôzne typy matracov. Na výber matracov totiž priamo vplýva množstvo faktorov, predovšetkým však vek, typ postavy, zdravotný stav, ale aj obľúbená poloha pri spánku. Matrace v manželskej posteli by mali mať rovnaké rozmery (vrátane hrúbky), každý matrac však môže byť vyrobený z iného materiálu a mať iné vlastnosti. Muži sú zväčša robustnejšej a svalnatejšej postavy a preto sú pre nich vhodnejšie stredne tvrdé pružinové, latexové a taštičkové matrace a tiež tvrdé matrace – rovnako ako pre osoby, ktoré najradšej spia na chrbte a na bruchu. Stredne tvrdé matrace sú viac vhodné pre osoby, ktoré najradšej spia na boku. Mäkké penové matrace a ortopedické matrace sú ideálne pre ľudí s nižšou hmotnosťou a pre seniorov.

Tip: Ak sa vám nedarí zohnať dva vyhovujúce matrace rovnakej hrúbky, nižší matrac môže dorovnať takzvaný „topper“ – tenký vrchný matrac v zodpovedajúcej výške.

4

4. Vyberte si rošt, ktorý dobre spolupracuje s matracom

Pozitívne vlastnosti vášho nového matraca sa najlepšie prejavia vtedy, ak k nemu budete mať vhodný rošt. Vo všeobecnosti platí pravidlo, že čím pružnejší je váš matrac, tým menej pružný by mal byť rošt. Pod klasické pružinové matrace a pod moderné taštičkové matrace je preto vhodný jednoduchý, pevný latkový rošt. Pod menej pružné matrace, ktoré sú vyrobené z prírodného či syntetického latexu alebo z rôznych druhov peny, sú vhodné pružné lamelové rošty. Ideálny komfort vám poskytne rošt s reguláciou tvrdosti a tí, čo radi čítajú v posteli, určite ocenia polohovateľný lamelový rošt, ktorý sa dokonale prispôsobí tvaru a hmotnosti tela a ľahko sa nastavuje s pomocou bezdrôtového ovládača.

5

P.S.: Potrebujete viac informácií o matracoch, ktoré máme v ponuke, alebo o spôsobe dodania tovaru? Radi vám pomôžeme. Kontaktujte nás e-mailom či telefonicky alebo využite náš chat v pravom dolnom rohu vašej obrazovky.