Spálňa snov podľa indickej filozofie Vastu

Ak sa ráno budíte unavení, je čas na zmenu. Možno stačí zmeniť predspánkovú rutinu, možno vymeniť starú manželskú posteľ za novú. Alebo môžete využiť prirodzenú energiu priestoru spálne a vytvoriť príjemné miesto na oddych. Tajomstvo snovej spálne je podľa starej indickej tradície ukryté v harmónii farieb, orientácii miestnosti aj rozložení nábytku.

Harmonická spálňa ladená do svetlozelenej, hnedej a bielej farieb

Vastu – tradičné indické učenie o harmónii priestoru

Vastu kladie dôraz na rozloženie miestností a prepojenie dizajnu s 5 prírodnými živlami. Rovnováha zeme, vzduchu, vody, ohňa a éteru predstavuje podľa tejto filozofie kľúč k životnému balansu. Z filozofie Vastu vychádza u nás známejšie ázijské učenie Feng šuej.

Prvý krok k pokojnému spánku – výber miestnosti pre spálňu

Hlavná spálňa by sa mala nachádzať v juhozápadnom rohu domu či bytu, detská izba na severozápade. Ak budú okná v spálni najmä na východnej a severnej stene, váš spánok by mal byť výdatný a pokojný.

Umiestnenie postele ovplyvňuje kvalitu oddychu aj partnerstva

Kľúčovú úlohu pri zariaďovaní spálne zohráva výber a umiestnenie postele. Jej čelo by malo smerovať na juh alebo východ. Z postele by ste mali vidieť, kto do spálne vstupuje.

Po bokoch postele zachovajte voľný priestor. Práve ten podporuje rovnováhu v partnerskom vzťahu. Ak môžete, neumiestňujte manželskú posteľ do rohu miestnosti. Prázdny priestor okolo postele a pod ňou priaznivo ovplyvňuje celkové plynutie energie počas oddychu. Umiestnite k nej iba nočný stolík.

Moderná spálňa s hnedou manželskou posteľou a púdrovo ružovými prvkami.

Pohodlná manželská posteľ 160 x 200 cm predstavuje ideálne riešenie pre spálňu s menšou rozlohou. V malých bytoch alebo spálni pre hostí je obľúbená posteľ 140 x 200 cm. 

Kam umiestniť doplnkový nábytok?

Spálňa je oáza pokoja. Patrí k jednej z najdôležitejších miestností útulného domova. Aby ste v nej mohli načerpať potrebnú energiu, nemali by sa v nej nachádzať zrkadlá, elektronika ani pracovná zóna.

Masívny nábytok, akým je napríklad skriňa alebo komoda, umiestnite do juho- alebo severozápadnej časti miestnosti. Otváranie skrine by malo smerovať k severu či juhu. 

Dokonalú spálňu dotvoria harmonicky zvolené farby a dekorácie

Pri výbere farieb sa riaďte overeným pravidlom „menej je viac“. Priveľa farieb prináša do priestoru energiu pohybu. Upokojujúcu energiu pokoja vnesú do spálne sivo biela, krémová, zelená, fialová alebo ružová. Zemité odtiene hnedej podporujú stabilitu a pomáhajú uzemniť. 

Harmóniu podľa učenia Vastu dosiahnete, ak 3 steny necháte biele a stenu za posteľou namaľujete jednou z odporúčaných farieb. Túto stenu môžete ozvláštniť aj štruktúrovanou tapetou s prírodnými motívmi.

Pozitívnu energiu prinesú drobné umelecké diela a fotografie. Rozložte ich na miesta, ktoré sú viditeľné pri vstupe do spálne. Element zeme a vzduchu prinesú do spálne čerstvé kvety. Ich vôňa navodí relaxačnú atmosféru. Prirodzený rytmus života podporí prenikajúce denné svetlo.

Nevhodné farby navodzujúce pocit stresu predstavujú podľa filozofie Vastu tmavá gaštanová a červená. Rušivo pôsobia aj abstraktné dizajny na tapetách, závesoch a posteľnej bielizni.

Nadčasová spálňa s hnedou manželskou posteľou a presklenými stenami.

Spálňa, pracovňa, ateliér

Najmä v menších bytoch vzniká potreba prepojiť v spálni viaceré zóny, najčastejšie oddychovú a pracovnú. Ak potrebujete do spálne umiestniť pracovný stôl, mal by byť pri práci otočený smerom na východ alebo sever. Televízor smerujte do juhozápadnej zóny. Pre zlepšenie kvality spánku odporúčame v nočných hodinách elektroniku vypínať.

Zariaďujete spálňu a potrebujete viac informácií o nábytku z našej ponuky či dobe dodania? Radi vám pomôžeme. Kontaktujte nás e-mailom či telefonicky alebo využite náš chat v pravom dolnom rohu vašej obrazovky.