Ako usporiadať vnútro komody tak, aby vám každé otvorenie zásuvky robilo radosť

Komody patria medzi nábytok, ktorý zvykneme vyberať skôr ako doplnkový – popri skriniach a skrinkách vyplnia „hluché“ miesta a poskytnú dodatočný úložný priestor, ktorého nikdy nie je dosť. Vedeli ste však, že aj ukladanie vecí do komody má svoje pravidlá?

portofino_komoda F019

Čo patrí do komody?

Klasické komody so zásuvkami využijete na uskladnenie rôznych druhov vecí, ktoré potrebujete mať poruke, nie však na očiach. Komody s dvierkami či kombinované komody poskytujú väčšiu variabilitu usporiadania vecí.

Široké 1- až 3-zásuvkové komody z masívu sú vhodné do spálne, napríklad na uskladnenie posteľnej bielizne, uterákov či oblečenia, ktoré nepotrebuje byť na vešiakoch. Moderné úzke komody s menšími zásuvkami sú vhodné na drobnejšie oblečenie, ako sú ponožky, pančuchy, spodná bielizeň či šatstvo pre malé deti. 

 

Usporiadanie komody: všetko má svoje miesto

Kvalitná komoda v predsieni skvele poslúži na odkladanie kľúčov a sezónnych vecí, ako sú rukavice, čiapky, šály, dáždniky, atď.

Komody do obývačky sú výborným miestom na uskladnenie vašej zbierky CD a DVD, príslušenstva k elektronike, spoločenských hier, rodinných fotoalbumov alebo časopisov. Praktická rohová komoda vám pomôže ušetriť miesto a môžete na ňu umiestniť vázu s kvetmi, izbovú rastlinu alebo iný dekoračný prvok.

Originálna závesná komoda s presklenou policou vie dokonca čiastočne nahradiť knižnicu (výhodou je, že na knihy nebude sadať prach a priestor pod komodou môžete ľahko povysávať). Luxusná vintage komoda v jedálni skvele poslúži ako príborník.

rimini-08-komoda_biela

Tip: Ak chcete do zásuvky komody umiestniť veľa malých predmetov, použite rozdeľovače zásuviek, ktoré vám veľkú plochu „rozbijú“ na menšie priehradky. Na predelenie zásuviek môžete použiť aj kartón alebo škatule od topánok či iné pevné škatuľky.

Komoda využitá na maximum

Ak plánujete využiť komodu na uskladnenie šatstva, máme pre vás výbornú radu. Možno ste už počuli o japonskej upratovacej guru menom Marie Kondo. Je autorkou úspešných kníh a seminárov, kde učí ľudí, vytvárať si priestor, ktorý im bude robiť radosť.

Marie Kondo radí, neukladať oblečenie do „komínikov“ ani do roliek, ale do úhľadných obdĺžničkov, ktoré dokážu stáť na rovnej ploche samé, bez opory.

 

Aký je postup pri skladaní oblečenia podľa Marie Kondo?

Najprv oblečenie zložíte do dlhého pásu, ktorý by mal mať všade rovnakú šírku, a následne ho poskladáte tak, že ho trikrát alebo štyrikrát ohnete (v závislosti na dĺžke pásu). Takýmto spôsobom dokážete zložiť prakticky čokoľvek – tričká, nohavice, mikiny aj spodnú bielizeň. Namiesto vŕšenia oblečenia na kopu ho teda ukladáte do radu, horizontálne.

V tomto videu Marie názorne predvádza, ako si týmto spôsobom môžete zložiť tričko.

 

Takto si jednoducho zložíte ponožky a spodnú bielizeň:

Oblečenie, poskladané týmto spôsobom, sa vám krásne vojde do komody so zásuvkami. Výhodou je, že pôsobí esteticky a máte vo veciach poriadok. Po otvorení zásuvky totiž hneď vidíte, kde je práve ten kus oblečenia, ktorý hľadáte.

Tip: Ak chcete mať pri otvorení zásuvky komody ešte väčšiu radosť, usporiadajte si oblečenie v zásuvke podľa farieb.

INFINITY 15_jaseň svetlý

P.S.: Vyskúšali ste si skladanie oblečenia podľa Marie Kondo, no chýba vám komoda, do ktorej ho umiestnite? Radi vám pomôžeme s výberom. Kontaktujte nás – napríklad cez náš chat, ktorý nájdete v pravom dolnom rohu vašej obrazovky.