Aký nábytok si vybrať k podlahe

Pri rekonštrukcii starého či kúpe nového bývania sa s touto dilemou určite stretol každý. Je naozaj dôležité nechať sa pri výbere nábytku ovplyvniť tým, akú máme podlahu? Pokiaľ chcete, aby spolu všetko dokonale ladilo, určite to nebude na škodu.

Nábytok a Tmavá podlaha

Kedysi bolo trendové každú miestnosť v domácnosti vymaľovať inou farbou a rovnako pestro to vyzeralo, aj keď sme sa pozreli na zem. Dnes by nás za to určite nik nepochválil a miesto označenia štýlový by nám prischol titul nerozhodný. Dávno sa predsa vie, že farebné prechody medzi dvoma susediacimi miestnosťami by sa mali líšiť maximálne o jeden odtieň. Keď sme sa rozhodli pre tmavú podlahu, v prípade priestranných miestností môžeme voliť aj výraznejšie farby na steny, avšak čo sa týka nábytku, tam by sme mali byť trocha miernejší. Najvhodnejšie sú jemné farby, ako je biela, krémová a pastelové odtiene. Nábytok môže byť matný, s lesklým povrchom alebo aktuálne je moderné, ak má mierne ošarpaný vzhľad, čo mu dodáva črty vintage či vidieckeho štýlu. Ak sa rozhodnete pre tmavú podlahu, určite si vyberte jeden druh do celej domácnosti a vybúrte sa radšej pri výbere nábytku.

nabytok-tmava

 

 

Nábytok a Dubová podlaha

Páči sa vám veľmi prirodzene vyzerajúca dubová podlaha? Výrazná kresba dreva si doslova pýta naše pohľady, preto by bolo na škodu, keby o pozornosť zápasili aj netradičné kusy nábytku. K dubovej podlahe sa najlepšie hodí nenápadný nábytok. Vyrezávané nožičky a nádherné starodávne úchytky však interiéru môžu dodať špecifický šmrnc. Dizajn nábytku by mal byť v harmónii s prírodným charakterom podlahy a akýkoľvek lesklý lak použitý na dvierkach či zásuvkách by dojem z miestnosti skôr pokazil ako vylepšil.

 

nabytok-dubova

 

nábytok a Sivá podlaha

Aj vás zlákala sivá farba? Niet sa prečo čudovať, je naozaj moderná a pre svoju nadčasovosť ju využíva čoraz viac domácností, aj tých tradične vybavených. Ak máte po rekonštrukcii a posledným krokom je vybrať k sivej podlahe nový nábytok, opäť tu platí, že farba dreva musí byť v harmónii. Nežnú sivú najlepšie doplníte svetlým – bielym, príp. krémovým nábytkom. Ak sa bojíte, že bude miestnosť pôsobiť fádne, pokojne experimentujte a vyberte si taký nábytok, ktorý je niečím predsa len výrazný: úchytkami, tvarom alebo výraznými farbami použitými len veľmi decentne na niektorých častiach nábytku – napr. biela komoda môže obsahovať farebné zásuvky. Výsledkom bude moderne vyzerajúci interiér.

 

nabytok-siva

 

Nábytok a Svetlá podlaha

Vybrali ste si svetlú podlahu, pretože ste sa domnievali, že k nej ľahko zladíte hocičo? Vôbec ste sa nemýlili, aj keď aj v tomto prípade si dajte pozor na zachovanie kontrastu v miestnosti. Svetlé druhy podláh si tykajú s nábytkom tmavších odtieňov, ako sú orech, wenge alebo slivka, no nebojte sa ani svetlého nábytku. Dôležité je len jedno, aby bol nábytok doplnený o výrazné doplnky, prípadne inými kúskami nábytku, ktoré miestnosť oživia. Bielu obývačkovú stenu teda veľmi efektne doplníte sedacou súpravou s farebnými vankúšmi alebo farebne výrazným kreslom, v jedálni sa zasa môžete pohrať s farbou čalúnenia na stoličkách a v detskej izbe je farebnosť priam žiadaná. Nebojte sa popustiť uzdu fantázii a vytvoriť si v domácnosti vlastný štýl, ktorý budú iní obdivovať.

 nabytok-svetla